banner6

Bu güzelliğe kıymayın!

banner37

Doğaya hak ettiği değeri vermiyoruz, gözümüzü kırpmadan da zarar veriyoruz. Bu nedenle ülkemizdeki çevre katliamlarının da sonu gelmiyor. Bu kez yer Bahçeli köyü… “Plaja sürekli toprak aktığı” gerekçesiyle Kıbrıs’ın tarihi, coğrafi, kültürel ve etnografik yapısının izlerini taşıyan falezlerin içerisindeki su kanallarına taşla dolgu yapıldı

Bu güzelliğe kıymayın!
banner8

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde çevre felaketlerinin yaşanmadığı tek bir gün bile geçmiyor. Doğamızı hoyratça kullanıyoruz, sahip çıkmak, korumak yerine mahvediyoruz.

Girne’de dağın eteğinde yaşanan doğa katliamının acısını henüz unutmadık… Ve unutamayacağımız bir çevre katliamı daha bu kez, Esentepe’ye bağlı Bahçeli’de karşımıza çıktı.

Deniz kıyısındaki kayaların zamanla aşınmasıyla oluşan ve kendine has doğal güzelliğiyle herkesi kendine büyüleyen falezlerin içerisindeki su kanallarına zarar verildi.

“Plaja sürekli toprak aktığı” gerekçesiyle su kanallarının içine taşla dolgu yapıldı.

Bu doğa tahribatını fark eden bölge halkı ise bu duruma sert tepki göstererek, isyan etti.

Doğa tahribatına neden olmakla suçlanan Maldives Homes Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kayım, geçtiğimiz yıl taşların konulduğu yerden plaja sürekli toprak aktığını belirterek bunu önlemek için oraya taş koymak istediklerini, ancak taşları yerleştiren firmanın hata yaptığını ifade etti.

Kayım, iş makinelerinin bugün taşları kaldıracağını ve bölgenin yeniden eski haline getirileceğini söyledi.

Genç: Yeni bir çevre felaketi yaratıldı

Aktivist Yakup Genç, Bahçeli sahilinin Kıbrıs’ın tarihi, coğrafi, kültürel ve etnografik yapısının izlerini muhteşem bir şekilde taşıdığına, ancak deniz kıyısındaki falezlere dolgu malzemesi dökülerek yeni bir çevre felaketinin yaratıldığına işaret etti.

Genç, Bahçeli sahilindeki falezlerin uzunluğunun 1 kilometre, genişliğinin ise 100 metre olduğunu belirterek, falezlerin içerisinde yer alan su kanallarının hem denizler için “kum alım istasyonu”, hem de fırtınalı havalarda balıklara sığınak görevi üstlendiğini söyledi.

Ayrıca bu kanalların bazı endemik midye ve salyangoz türlerine de ev sahipliği yaptığını kaydeden Genç, bölgedeki turistik tesisin müdahaleleri sonucunda ‘beysbol topu’ büyüklüğündeki endemik salyangoz türünün ortadan kaybolduğunu iddia etti. 

Genç, söz konusu kanallardaki suyun genellikle ‘batıdan doğuya doğru’ aktığını, ancak kanalların kayalarla doldurulmasının ardından akış sisteminin de engellendiğini savundu.

“Bölge halkı olarak kaldırılmasını istiyoruz”

Bölge halkının su kanallarına yapılan müdahaleden son derece rahatsız olduğunu ifade eden Genç, şöyle devam etti:

“Biz kayaların, taşların ve molozların buraya yığılmasından son derece rahatsızız. Bizim talebimiz, ilgili şirketin bu tahribatı ortadan kaldırmasıdır. Ayrıca tesise bölgenin ekolojik yapısına uygun nitelikte yeniden düzenleme getirmesidir. Çünkü bunun önü alınmazsa, yarın öbür gün bir başka şirket, bir başka koyda yine buna benzer bir müdahale yaparak doğayı tahrip eder.

Biz burada doğaya özdeş ve uygun projeleri savunuyoruz. Bölge halkı olarak ülkeye ekonomik değer katan ve çocuklarımıza daha farklı miraslar bırakabilmek için tesis yapılmasına karşı değiliz. Ama bu tesislerimizin kültürel miras statüsünde sayılabilecek olan ekolojik alanlarımıza verdiği zararları tasvip etmiyoruz. Bu nedenle de bu müdahalenin buradan kaldırılmasını talep ediyoruz”.

Kayım: İş makinelerimiz bugün taşları kaldıracak

Maldives Homes Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kayım, iş makinelerinin bugün taşları kaldıracağını ve bölgenin yeniden eski haline getirileceğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl taşların konulduğu yerden plaja sürekli toprak aktığını belirten Kayım, bunu önlemek için oraya taş koymak istediklerini, ancak taşları yerleştiren firmanın hata yaptığını ifade etti.

banner134

“Biz bu şekilde bir görüntü istemedik” diyen Kayım, söz konusu firmaya “bunu düzeltin” dediklerini, ancak bu kez de pandemi yüzünden bu işin yarım kaldığını dile getirdi.

Kayım, taşların bugün iş makineleriyle kaldırılacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104