Bu kadarına da pes!

banner37

Çevre düşmanı birileri dün kestiği kurbanın iç organlarını Bahçeli köy sahiline attı. Kayaların üzerinde kan izlerinin de olması, kurbanın orada kesilmiş olabileceğini de akla getirdi

Bu kadarına da pes!
banner90
banner8

Kurban Bayramı dolayısıyla dün birçok kişi kurban kesti. Sağlıklı ve kontrollü kesim kapsamında kurban kesimlerinin veteriner kontrolünde yapılması gerektiği yetkililer ve uzmanlar tarafından defalarca dile getirildi.


Ancak dün Esentepe Balıkçı Barınağı karşısında Bahçeli köyü sahilinde karşımıza çıkan bir görüntü, “Bu kadarına da pes” dedirtti.


Çevreyi ve doğayı hiçe sayan biri veya birileri tarafından güzelim sahil boyunda bulunan kaya parçalarının üzerine kesilen hayvanın iç organları ve bazı kemik parçaları atıldı. Kayaların üzerinde kan izlerinin de bulunması, kurban kesiminin belki de deniz kenarında yapıldığını akla getirdi.


Hayvanın iç organlarının etrafa yaydığı koku ise, dayanılmaz boyuttaydı.

banner134

Veteriner Dairesi uyarmıştı

Veteriner Dairesi önceki gün yaptığı açıklamada, hasta hayvanlardan elde edilen gıdalarla veya doğrudan temasla geçebilen zoonoz hastalıkların görülme sıklığının Kurban Bayramlarında artış gösterdiği,

hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıkların önlenmesi için kurbanlık hayvanların asgari teknik ve sağlık şartlarına sahip mezbahalarda veteriner hekim kontrolünde kesilmesi gerektiğini belirtmişti.


Kurbanlık hayvan nakledilirken ve kesimi yapılırken, hayvan refah kurallarının gözetilmesi ve hayvana eziyet edilmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtilen açıklamada, “Kurban edilecek hayvanların, sağlıklı ve besili olması, hem ibadet açısından, hem de sağlık açısından büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle gebe veya yeni doğum yapmış olan, kurbanlık yaşına gelmemiş olan, salya ve gözde akıntısı bulunan, kılları karışık ve mat halde olan, ishali olan, zayıf, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan hayvanlardan kurban olmaz. Kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş olanlar tercih edilmelidir” demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75