'Bu kez Ermu Sokak'ta uyuyacağım'

banner37

Orestis, sınırsız özgür bir Kıbrıs için kum torbalarını indirdi, telleri aralayıp ara bölgeye girdi. Siyaset-hamaset değil somut eylem yaptı…

'Bu kez Ermu Sokak'ta uyuyacağım'
banner8

Murat OBENLER

Geçtiğimiz haftalarda bir Kıbrıslı Rum genç  hem Lefkoşa’yı  hem de adayı bölen tellerden, kum torbalarından,varellerden oluşan duvarı kaldırmak için “Gusbo”  ismiyle kişisel bir eylem yaptı. Kısa bir süre de olsa özgürce şehirde dolaşmanın dayanılmaz hafifliğini yaşadı. Kişi olarak tüm duvarı yok edemeyeceğini ve yasadışı bir durum olduğunu bilmesine rağmen telleri aralayarak UN kontrolündeki tampon bölgeye girip bir süre orada kalan Orestis Tringidis bu eylemi gerçekleştirme nedenlerini ve “sınır delme” sürecini Kıbrıs Pazar’a anlattı.


Senin için duvarın ne anlama geldiğiyle başlamak isterim. Gerek manevi anlamda gerekse fiziksel anlamda duvar senin için ne ifade ediyor?
Ben 38 yaşındayım. Lefkoşa’da doğdum ve bu şehirde yaşıyorum. Ben bu şehirde yaşamak istiyorum ama duvarlarla kaplı ve bölünmüş bir şehir istemiyorum.  Yani normal  bir şehirde yaşamak istiyorum. Ben sadece normal  bir insanım ve normal insanlar gibi bir şehirde özgürce yaşamak istiyorum.

 

“Normal bir insan gibi adada istediğim

yere istediğim yerden gitmek istiyorum”
 

SORU: Dünyada hayvanlar bile özgürce seyahat edibiliyorken Kıbrıs’taki fiili durumdan dolayı birçok temel özgürlüğün kısıtlanmış(hatta bazılarının yasaklanmış) olması çok gayri insani bir durum. Tabi ki bu meselenin toplumsal,ülkesel,uluslararası, jeopolitik, enerji kaynakları paylaşımı boyutları da var ama senden bireysel-insani boyutunu dinlemek istiyoruz.
CEVAP: Bu ülkede hayvanlar bile sınırı özgürce geçebiliyorlar ama insanlar geçemiyor. Ne yazık ki bütün Yeşil Hat(Ara bölge) Kıbrıs’tan kalkarsa hayvanlar da hayatta kalamaz çünkü o bölgelerde insanlar yaşamıyor ve hayvanlar oraya geçip orada bir nevi  kendilerini koruma altına alıyorlar. Yani ara bölgenin kalkması  bizim için iyi ama hayvanlar için kötü olur.

Bay Joseph Hadjijoseph, 19 Şubat Pazar günü bana “ Duvarlar bizim aklımızda ve bizim kalbimizdedir” dedi. Eğer Kuzey’e gitmek istiyorsan “Sınır Kapısı(!!!)” denen alana gitmelisin.Hayır ben normal bir insan gibi istediğim yerden gitmek istiyorum.

Benim Türkiye’den göçmen gelen büyük büyükbabam bir hana yerleşmişti. Büyük büyükannem 4 yıl önce ölmeden  onu  görmeye gitmek istedi ama gidemedi.  Sevgili kardeşim biz temel insan haklarını ne zaman elde edeceğiz. Bunu söylerken BM’nin İnsan Hakları’ndan bahsetmiyorum. Örneğin şehrini gezme hakkın, eski kültürlerini yaşama hakkın. Joseph Bayata adlı şahıs Ara bölgedeki evinin kapılarını sadece Kıbrıs’taki Ralli dolayısıyla para kazanmak için açtı ve yaşamını kaybetti. Torunu Meli ile arka bahçesine hiç gidemeden ve sadece bir kahve bile içemeden yaşamını yitirdi. Benim arkadaşım Ori da bir kaç yıl önce hayatı kaybetti. Benim yaşlarımda olan bu insan göçmendi ve uyanamadı. Benim büyükbabam da benim büyük amcam da öldü. Ben bu saçma sorundan dolayı başkalarıının ölmesini istemiyorum.  Bu saçmalıklar beni delirtiyor ve ben ne istediğimi biliyorum. Ben normal bir insan gibi yaşamak istiyorum. Hepsi bu. Bu büyük bir sorun mu yani?
Ben bu eylemi mesaj vermek çin yapmadım.Ben normal olarak bu şehirde yaşayamazsam askerlerle  ve BM ile sorunlarım olur. Bize binalarımızı bıraksınlar ve boş yerleri de bizlere bıraksınlar çünkü onların tuttuğu çok boş alan var. Yabancı askerler buraya tatile mi gelir göreve mi gelir sınırları beklemeye mi gelir bilemem ama bu çok saçma ve bizim normal insanlar gibi haklarımızı kullanarak yaşayabilmemiz için onların ayrılması lazım. Bariyerleri kaldırın,yolları açın.

 

“Polis bana “Yasak” dedi. Biz de “E hade biz giriyoruz” dedik ve girdik”

 

SORU: Kıbrıs bir koloni adası gibi mi yaşıyor? Büyük güçler,daha büyük güçler, en büyük güçler. Hepsinin adada parmağı var.
CERVAP: Hepsinin canı cehenneme. Ben kişinin ne yapmak istiyorsa onu yapmasını istiyorum. Ben Surlariçi’ni yaşamak isterim.Bisikletimle dolaşmak isterim,yeni insanlar  tanımak,sosyalleşmek, arkadaşlarımla dolaşmak kısacası özgürce yaşamak isterim.
Tabi ben insanları teker teker ne istediklerini bilemem ama ben mutlu yaşamak isterim. Özgürlük bu mutluluğun altyapısıdır. Eğer sınırları savunan,askeri savunun insanlar varsa onlara da saygı duyarım ama onlarla özgürce diyalog kurmak da isterim. Özgür iletişim önemlidir.
1967’den beri görüşüyorlar.Ben burdan  Sn.Akıncı’ya cevap vermek istemem. Kendisi ne istiyor? Ben bunu bilmiyorum. Ama durumdan memnun olmayan herkes birşeyler yapmalıdır.

Benim bazı arkadaşlarım korkuyorlar ve çözüm olmaz,Kıbrıs sorununu boş ver, s...r  et derler. Ben de onlara yeni işler açmalarını, toplumumuza  sahip çıkmalarını,demokratik bir ülke talep etmelerini öneririm.
Hergün sevgilinizle,eşinizle,iş arkadaşlarınızla, okul arkadaşlarınız ile,komşunuzla, kasapla,manavla, kabapçı ile görüşüyorsunuz zaten. Bütün gün görüşme yapıyorsunuz. Polise “Bana Ara bölgeye geçmek için izin ver” dedim. Bana “Hayır.Yasak” dedi. Biz de “E hade biz giriyoruz” dedik ve girdik. O da işini yapıp bizi tutukladı.

 

Kurmaca mı gerçek mi?

 

SORU: Ara bölgedeki ağacın altında özgürce kahve içmek nasıl bir duyguydu?
CEVAP: Hayatımın en mutlu anlarımdan biriydi. Ağladım ama çok hoşuma gitti. Kahvem ve sigaram ile o özgürlüğü yaşadım. Herşeyi bir yana bırakarak güzel zamanlar geçirdim.
Kıbrıs’ta kurmaca ile gerçek birbirine geçmiş durumda. Bu eylemin biraz kurmaca gibi oldu.
Kurmacayı severim .Kurmaca ile gerçek birbirine çok yakındır. Oradayken iyiydim ama aslında çok  iyi değildi.

 

“Bu tür bir eylemi tekrar yapacağım”

banner134
 

SORU: Tutuklama sırasında neler oldu? İçerde sana nasıl davrandılar?
CEVAP: Korktuğumu söyleyebilirim. Ben eylemi sonlandırdım ve  teslim oldum. Klasik sorgulama sorularına cavap verdim. Benim için iyi bir tecrübe oldu ve bu eylemi tekrar yapacağım. Ben kimseye meydan okumak istemiyorum,sadece kendim karar verdim ve yaptım. Bu defa Ermu Sokak’ına gidip bir noktasında uyuyacağım. Rahatlayıp hayatın tadını çıkaracağım. Sonra ailemle, arkadaşlarımla buluşmak isterim, işimi yapmak, eğlenmek,film yapmak isterim, gitar çalmak,şarkı söylemek isterim. Reggae müziği severim,  Afrikalı müzisyenlerin müziklerini severim. Rock müzik,rembetika severim.

Belki de bu kişisel telleri kaldırıp sınırları delme eylemin yıllardır süren görüşmelerden daha önemli bir adımdır. Somut ve ileriye doğru... Bizim sevgiye ihtiyacımız var. Sevelim sevilelim. Her kim olursanız olun.

 

“Let it be…”

 

SORU: Bir filmde oyunculuk da yapıyorsun...
CEVAP: Ben filmde çalışmayı seviyorum. Görüşmeler, para bulma, oyunculuk konuşmaları, yeni yerler,filme kalbini koyan bir yönetmen. Bu süreçleri seviyorum. Setteki herkes birşeyler öğreniyor, ben de öğrenmeye çalışıyorum. Sette ve güzel insanlarla olmaktan dolayı mutluyum. Şarkıdaki gibi “Let it be”. 
 

“Araştırmak, tartışmak ve birlikte çözüm bulma süreçlerini seviyorum.”

 

SORU: Hayatını nasıl kazanıyorsun?
CEVAP: Medya sektöründe çalışıyorum. Çocuklarla çalışmak güzel. Ben onları onlar da beni seviyor. Bir köye gidip muhtarla konuşmak, oraların fotoğraflarını çekmek, yöneticilerle görüşüp konserler,sergiler organize etmek. Ben projeleri ve iş yapmayı seviyorum. Araştırmak, tartışmak ve birlikte çözüm bulma süreçlerini seviyorum.

 

“İnsan otoritesiz, emir almadan kendi hayatını yaratabilir”

 

SORU: Senin yaşamın biraz anarşik gibi duruyor...
CEVAP: Anarşiyi nasıl algıladığına göre değişebilir. Anarşi otoritesiz hareket etmek, emir almadan davranmak demektir. Kendi hayatını, kendi düşüncelerini, kendi işini, kendi ilişkileri,kendi arkadaşlıklarını yaratabilirsin, düzenleyebilirsin ve idame ettirebilirsin. Evinde, işinde, mahallende(veya apartmanda) barış içinde yaşayabilirsin. Bunun için bir yasaya veya otoriteye gerek yok. Anarşist olsun, gay olsun, lezbiyen olsun benim için farketmez. İnsanları rengine, sınıfına, milliyetine, cinsel yönelimine göre ayırmam. İnsan insandır.

 

“Doğru bildiğin şeyi yapmaktan gurur duymalısın”

 

SORU: Son sözlerini alabilir miyiz...
CEVAP: Eğer yaptığının doğru olduğuna inanıyorsan onları hayata geçir. Hapse girme pahasına bile olsa doğru bildiğin şeyleri gerçekleştirmekten gurur duymalısın.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 15:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75