Bu nasıl domates?

banner37

Haspolat Köyü eski Muhtarı Bayram Özel, Geçitkale’de bulunan bir manavdan kilosunu 6,5 TL’ye aldığı domateslerin çekirdeğinin gelişmemiş olduğunu ve bu durumdan şikâyetçi olduğunu dile getirdi

banner87
Bu nasıl domates?
banner90
banner8

Erol KANLIADA

   Haspolat Köyü eski Muhtarı Bayram Özel, Geçitkale’de bulunan bir manavdan kilosunu 6,5 TL’ye aldığı domateslerin çekirdeğinin gelişmemiş olduğunu ve çekirdeğin adeta bir çilek görünümünde olduğunu belirtti.

   Aldığı domatesleri gazetemiz KIBRIS’a getirerek, objektif karşısında kesen Özel, domateslerin tümünün bu şekilde olduğunu söyledi.

   “Bu domatesler işini layığı ile yapmayan görevliler yüzünden bu hale geldi. Resmen, domates aldım ama çilek çıktı” diyen Özel, yetkililere de bu konuya el atmaları için çağrıda bulunarak, halkın sağlığını etkileyecek bir şey varsa bunun önüne geçilmesini istedi.

   Öte yandan, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, endişe edilecek bir durum olmadığını, sürekli değişken olan hava koşullarından dolayı domateslerin çekirdeğinin gelişmediğini belirterek, herhangi bir kimyasal olayın olmadığını vurguladı.

Ercilasun: Herhangi bir ilaç veya kimyasal kullanılmadı

   Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Ercilasun, domatesin içindeki çekirdek kısmının adeta çilek gibi şekil almasının değişken hava koşulları yaşanan ülkemizde doğal olduğunu vurguladı.

   Domateslerin herhangi bir kimyasal maddeden veya ilaçtan bu hale gelmediğini, hormonları ile oynanmadığını açıklayan Ercilasun, ülkemizdeki hava koşullarının ve mevsim şartlarının değişik olması yüzünden bu olayın gerçekleştiğini anlattı.

   Ercilasun, “gündüz ve gece fark etmeksizin havaların bir sıcak bir soğuk olmasının, sürekli ısı değişiminin yaşanması buna neden oluyor, yani olay tamamen doğal. Endişe edilecek bir durum değil” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2019, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75