banner6

Bu nasıl kamu yararı?

banner37

Akaryakıt ihalesinin iptal edilmesinin ardından Teknecik Elektrik Santrali’ne doğrudan alımlarla pahalı akaryakıt alımı devam ediyor. “Kamu yararı” denilerek iptal edilen pazarlık usulü ihalede 45 dolarlık teklif veren İçkale’den 75 dolara ihalesiz, doğrudan alım yapılmaya devam edilmesi, ciddi eleştirilere neden olurken, akıllara bazı soruları da getiriyor

Bu nasıl kamu yararı?
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“8 BİN TON YAKIT DAHA GELECEK”… KIB-TEK eski asbaşkanlarından Yusuf Avcıoğlu, ihalede 45.9376 $/mton teklif atan firmaya, önce 149 $/mton, sonra 75 $/mton fiyata yakıt taşıtıldığına dikkat çekerek, hâlâ aynı firmadan 75 $/mtona yakıt alındığını söyledi. Avcıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun, Teknecik Elektrik Santrali’nin yakıt ihtiyacı için ihaleden önce 60 bin tonluk doğrudan alım için imza attığının altını çizerek, “Bunun 40 bin tonu 75 dolara ihale iptalinden önce alındı. Ardından ihalede 45 dolar teklif veren İçkale’den 75 dolara 12 bin ton daha yakıt alımı yapıldı. İmzalanan 60 bin ton yakıtın 8 bin tonu da ilerleyen günlerde getirilecek” dedi.

“İHALELER DOĞRUDAN ALIM İÇİN İPTAL EDİLİYOR”… “İhaleler, doğrudan alım için iptal ediliyor” diyen Avcıoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’nin bir yıllık yakıt ihtiyacının 200-220 bin ton civarı olmasına rağmen ihalelere 8 aylık ihtiyaç olan 150 bin ton için çıkıldığına dikkat çekerek, açıklamasının ise fiyat avantajı oluşursa kaçırmamak denildiğini belirtti. Yakıt ihalesinde 19 dolarlık teklif ve 30 dolarlık ikinci bir teklif olduğuna işaret eden Avcıoğlu, tarihte bu fiyata yakıt hiçbir zaman alınmadığını, eğer amaç fiyat avantajını kaçırmamaksa bu tekliflerin değerlendirilebileceğini söyledi.

KIB-TEK akaryakıt ihalelerinin iptali sürerken, yakıt tedariki, çok pahalıya doğrudan alımlara devam ediliyor. Son gerçekleşen “pazarlık usulü” ihalenin “kamu yararı” öne sürülerek iptal edilmesi, ciddi eleştirilere neden olmuştu.

Pazarlık usulü ihaleyi 45 dolarla kazanan İçkale’den ihale iptalinden sonra 75 dolara akaryakıt alımına devam ediliyor.

İhaleden önce imzalanan 60 bin tonluk ihalesiz akaryakıt alımının 40 bin tonu 75 dolara ihaleden önce alınırken, ihale iptalinin ardından 75 dolara 12 bin ton daha doğrudan yakıt alımı yapıldı.

Geriye kalan 8 bin tonun ise yakın bir zamanda yeniden alımının gerçekleştirileceği öğrenildi.

Konu ile ilgili KIBRIS’a konuşan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) eski asbaşkanlarından Yusuf Avcıoğlu, ihalelerin, doğrudan alım için iptal edildiğini savundu.

“45 $/mton teklif atan firmaya, önce 149 $/mton,

sonra 75 $/mton yakıt taşıtıldı”

Yusuf Avcıoğlu, iptal edilen ihalede 45 dolar teklif veren aynı firmadan 75 dolara doğrudan yakıt alımını eleştirdi.

Avcıoğlu, Sunat Atun döneminden bugüne akaryakıt alımlarını değerlendirerek, o dönemde ihaleye çıkılmayarak, ihalesiz protokol imzalanıp devletten devlete alım yapılacağının söylendiğini hatırlattı.

İhalesiz, protokolle alınacak yakıtın alınamamasından dolayı Teknecik Elektrik Santrali’nin yakıt ihtiyacı için doğrudan alıma gidildiğini belirten Avcıoğlu, istedikleri firmadan, istedikleri kadar alım yaptıklarını vurguladı.

Avcıoğlu, İçkale’den önce PETCO’dan doğrudan ihalesiz alım yapıldığını kaydederek, İçkale’den bundan önce de ihalesiz doğrudan alım yapıldığına dikkat çekti.

Avcıoğlu, İhalede 45.9376 $/mton teklif atan firmaya, önce 149 $/mton, sonra 75 $/mton fiyata yakıt taşıtıldığını, hâlâ aynı firmaya 75 $/mton’a yakıt taşıtıldığını kaydetti.

Yakıt 149 dolara alındığı zaman 2021’de borsa fiyatının 33,23’ydü ve doğrudan ihalesiz yakıt almak için borsa fiyatının 5 katını ödediğimize dikkat çekerek, fahiş fiyatlara yakıt alındığına vurgu yaptı.

“İhaleler doğrudan alım için iptal ediliyor”

Avcıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun Teknecik Elektrik Santrali’nin yakıt ihtiyacı için ihaleden önce 60 bin tonluk doğrudan alım için imza attığının altını çizerek, “Bunun 40 bin tonu 75 dolara ihale iptalinden önce alındı. Ardından ihalede 45 dolar teklif veren İçkale’den 75 dolara 12 bin ton daha yakıt alımı yapıldı. İmzalanan 60 bin ton yakıtın 8 bin tonu da ilerleyen günlerde getirilecek” dedi.

“İhaleler doğrudan alım için iptal ediliyor” diyen Avcıoğlu, kamu yararı denilerek iptal edilen ihalelerin, fahiş fiyatlara alınan doğrudan yakıt alımları sonrasında kamu yararı için olmadığının ortada olduğunu söyledi.  

Öte yandan Avcıoğlu, Teknecik Elektrik Santrali’nin bir yıllık yakıt ihtiyacının 200-220 bin ton civarı olmasına rağmen ihalelere 8 aylık ihtiyaç olan 150 bin ton için çıkıldığına dikkat çekerek, açıklaması ise fiyat avantajı oluşursa kaçırmamak denildiğini belirtti.

Yakıt ihalesinde 19 dolarlık ve 30 dolarlık iki teklif olduğuna işaret eden Avcıoğlu, tarihte, bu fiyata yakıtın hiçbir zaman alınmadığını, eğer amaç fiyat avantajını kaçırmamaksa bu tekliflerin değerlendirilebileceğini söyledi.

Avcıoğlu, yapılması gerekenin hep tersinin yapıldığını, bunun bilgisizlikten kaynaklanmadığını, bilinçli yapıldığını savundu.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2022, 14:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104