Bu okul, 31 yıldır öğrencilerini bekliyor

banner37

Taşpınarlılar, öğrencileri 1988 yılında Bostancı Fikri Karayel İlkokulu’na yönlendirilerek eğitime ara verilen Taşpınar İlkokulu’nun yeniden eğitime başlatılacağı sözünün tutulmasını istiyor

banner87
Bu okul, 31 yıldır öğrencilerini bekliyor
banner90
banner8

Güren TİLKİ

   Bir zamanlar her bir köşesinden çocuk seslerinin yükseldiği Taşpınar İlkokulu tam 31 yıldır kaderine terk edilmiş durumda.

   Öğrenci azlığı nedeniyle 1988 yılında son mezunlarını verdikten sonra, eğitimine ara verilen ve öğrencileri Bostancı Fikri Karayel İlkokulu’na yönlendirilen Taşpınar İlkokulu, onlarca yıldır öğrencilerinin geri dönmesini bekliyor.

   Taşpınarlılar, geçmiş hükümet dönemindeki Eğitim Bakanı’nın kendilerine okullarının yeniden faaliyetlerine başlatılacağı sözünü verdiğini belirterek, bu sözün tutulmasını beklediklerini söyledi.

   Taşpınar (Angolem) Köyü Muhtarı İzzet Erçağıl, talepleri üzerine geçmiş hükümet yetkililerinin harekete geçtiklerini ve Lefke Belediyesi yetkilileriyle birlikte köyde ve okulda incelemelerde bulunduklarını ancak o günden sonra kimsenin arayıp sormadığını anlattı.

   Taşpınar İlkokulu’nun 1938-1988 yılları arasında yüzlerce öğrenciye hizmet verdiğini anlatan muhtar, öğrenci sayısında azalma olduğu gerekçesi ile okulun 1988 yılında son mezunlarını verdikten sonra eğitimine ara verildiğini ve öğrencilerin de Bostancı’daki Fikri Karayel İlkokulu’na yönlendirildiğini kaydetti.

   “1988 yılından bu güne kadar kaderine terk edilen ve bakımsız olan okul binası, bahçesindeki Atatürk büstü ciddi anlamda yıprandı” diyen İzzet Erçağıl, okulun bakımı için Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya’dan da destek sözü aldığını belirterek “Her şey sözde kaldı” sözleriyle üzüntüsünü dile getirdi.

“Dere kenarları çöplerden geçilmiyor”

   Bu yıl havalar yağışlı geçtiği için güzel verim aldıklarını ve çiftçinin de yüzünün güldüğünü memnuniyetle dile getiren Taşpınar, ancak köydeki dere yataklarının kenarlarının çöplerle dolup taştığını, tüm ikazlarına rağmen kimseye sözlerini geçiremediklerini söyledi.

   Dere kenarlarının ve dere yataklarının temizlenmesi için kaymakamlığı göreve davet eden Erçağıl, olası aşırı yağışlarda su taşkını ve sel baskını yaşamak istemediklerini vurguladı.

“Yol yarım kaldı”

   Taşpınar Muhtarı İzzet Erçağıl, ayrıca Taşpınar – Bostancı arasındaki yolun da yarım kaldığını vurgulayarak, Taşpınar köyünün girişindeki yaklaşık 2.5 kilometrelik yolun dökülmeyerek yarım bırakıldığını belirtti.

   Erçağıl, diğer sorunlarının yanında yol sorunlarının da çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75