banner6

Bu sesi duyun!

banner37

Bu sesi duyun!
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

   “Yoksullaşmaya Hayır” demek için toplum tek yürek oldu, isyanını sokağa taşıdı.

   Kamuda ve özel sektörde örgütlü bazı sendikalar yapılan zamları protesto amacıyla dün genel grev ve eylem yaptı. Ülkede hayat durdu, herkes ortak isyan için sokağa çıktı.

   Ülkenin dört bir yanından Lefkoşa’ya gelen binlerce kişi, Başbakanlık önünde toplandı.

   İnsafsızca yapılan zamlara karşı ve yoksullaşmaya karşı hükümetin herhangi bir önlem almamasına tepki koymak için sokağa inen halk, Başbakanlık önüne sığmadı.

   Mitinge yaklaşık 9 bin kişinin katıldığı öğrenildi.

   Yıllardan sonra ilk kez ülkemiz, tek ses oldu, meydana sığmadı, “Yoksullaşmaya Hayır” diyerek ortak seste birleşti.

   “Hükümet İstifa”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Birlik Mücadele Dayanışma” sloganlarının atıldığı eylemde, pankartlar açıldı, dövizler taşındı.

   Emek, ekmek ve var oluş kavgası verildiği vurgulanan eylemde müzik eşliğinde, alkışlarla miting alanına giren sendikalar, anons edilerek selamlandı.
   Grev ve mitinge KTAMS, KAMU-SEN, KTÖS, KTOEÖS, HÜR-İŞ’e bağlı sendikalar, TÜRK-SEN’e bağlı sendikalar, DEV-İŞ’e bağlı sendikalar, HAKSEN, Güç-Sen, Koop-Sen, Vergi-Sen, BES, Memur-Sen, Ada-Sen, Basın-Sen, Tıp-İş, Çağ-Sen, Hemşireler ve Ebeler Sendikası ve Mec-Sen katıldı.
   Sendikaların organizasyonuna bazı siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri de destek verdi. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Bağımsızlık Yolu, Sol Hareket,  BKP, KSP ve YKP başkan ve yetkilileri de eyleme katıldı.

   Miting Grup Baria'nın konseriyle tamamlandı.
 

Geniş güvenlik önlemleri alındı

   Miting alanına farklı yerlerden yapılan kortej yürüyüşü nedeniyle polis, yol güzergahlarında ve mitingin yapıldığı alan olan Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

   Cumhuriyet Meclisi ve Başbakanlık önüne bariyer yerleştirildi.

Bengihan: Hükümet mazeret üretme yeri değil

   Mitingde yapılan konuşmalarda, hükümetin halkın isyanına kulak vermemesi eleştirildi.

   Sendikal Platform adına konuşma yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, “Yine meydanlardayız. Meydanlar böyle kalabalık, öfke görmedi. İsyanımız yasakçı zihniyetedir. İnterneti kapattırmak hangi demokratik anlayışa sığar. Hiçbir korku halkını satanların korkusuna benzemez” dedi.

   Bengihan, insafsızca yapılan zamları protesto etmek, çocuklarımıza daha güzel bir gelecek bırakmak, adalet ve demokrasi için meydanlara inildiğini belirtti.

   Hükümetin uyguladığı zamların, partizanca alınan kararların halkı yoksulluğa, ülkeyi karanlığa sürüklediğine işaret eden Bengihan, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun seçim öncesi ve hükümete geldikten sonra yaptığı bazı açıklamalardan örnekler vererek eleştirilerde bulundu.    

   Bengihan, halkın alım gücünün korunmasıyla ilgili Başbakan’a öneri sunduklarını ancak Rusya-Ukrayna savaşı ve döviz kuru gerekçe gösterilerek kendilerine “ben bir şey yapamam” denildiğini söyledi.

   Asgari ücretlinin ve özel sektörün bu süreçte çok büyük zorluk yaşadığını bildiklerini ifade eden Bengihan, “Başbakan’a hayat pahalılığı ödeneği konusunda talepte bulunduk. Ülkede kaynak yoksa neden atamalara devam ettiklerini sorduk. Sınırsız teşviklerle devlete borç veren sermaye çevrelerine verilen teşviklere sınırlandırma getirilmesini istedik” dedi.

   Hükümetin mazeret üretme yeri olmadığının altını çizen Bengihan, halkın sorunlarına çözüm üretemeyenlerin hükümet etmeye hakkı olmadığını belirtti.

   “Memleket yangın yerine dönmüşken Bursa'da Evliya Çelebi gibi şeftali yemeye giden zihniyete isyanımız var. Toplumsal yok oluşa, yoksullaşmaya isyanımız var” diyen Bengihan,  sözlerini şöyle noktaladı:

   “Bizlerin ne gidecek başka bir yurdu ne de çocuklarımıza bırakacak başka memleketi var. Kıbrıslı Türkler bu topraklarda sonsuza dek var olacaktır”.

Serdaroğlu: ‘Artık yeter’ dediğimiz bir direniş

   Hür-İş Federasyonu Başkanı Ahmet Serdaroğlu da yok oluşa ve yoksullaşmaya “hayır” demek için sokağa inildiğini belirterek “Bunu bize diretenlere karşı direnmeye devam edeceğiz” dedi.

   Serdaroğlu, şöyle konuştu:

   “Herkes tatile giderken biz çalıştık. Ülkemizin ekonomisi durmasın, zarar görmesin diye patronlarımız kârına kâr katsın diye ölümüne çalıştık.

   Bu miting ülkeye olan ümidini yitirmiş gençlerimiz içindir… Bu miting ezilenler, sömürülenler, hiçe sayılanlar içindir… Bu miting emeğinden başka hiçbir şeyi olmayanlar içindir… Bu miting insan yerine konmayan biz, yüz binler içindir... Bu miting emeği hiçe sayanlara cevap vermek içindir. Bu büyük buluşma Kıbrıs Türk halkının ‘artık yeter’ dediği bir direniştir. Bizim başka bir niyetimiz ya da bir ajandamız yok. Bizim tek gailemiz ekmeğimiz. İnsan gibi yaşamak için mücadele ediyoruz. Bilmeyenler, görmeyenler ve duymayanlar için bütün gücümüzle bağırıyoruz”.

Bıçaklı: Bu eylem ihtardır

   Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, “İnternetler, telefonlar kesildi ama sesimizi kesemezsiniz” diyerek ülkede elektrik, su, ilaç olmadığını belirtti.

   Sendikaların 15 gün önce öneri paketi sunduğunu ancak cevap alamadığını söyleyen Bıçaklı, “Asgari ücretliyi, memuru, işçiyi mahvettiniz. 2 ayda bir hayat pahalılığı verin, asgari ücreti değiştirin dedik ama dinleyen yok. Şimdi de ‘hayat pahalılığını kaldıracayız’ diyorlar hadi kaldırın da görelim” şeklinde konuştu.

   Elektriğe 2019'da imzalanan protokole rağmen yatırım yapılmamasını eleştiren Bıçaklı, yönetemeyen kurumların önce batırılıp sonra satıldığını belirtti, KTHY, Salamis, ETİ'yi örnek gösterdi. Bıçaklı, şimdi de belediyelerin hedef alındığını belirterek, belediye sayısı çoktur denmesine “50 tane milletvekili, 10 tane bakan da çok, 2 bakan yeter” dedi.
   KIB-TEK’teki yatırım eksikliğine ve elektrik kesintilerine de değinen Bıçaklı, “Elektrikler kesilir, devlet yatırım yapsın diye eylem yaparık. Ülkenin geldiği duruma bakın” dedi.

   Bıçaklı, söz konusu eylemin “ihtar” olduğunu kaydetti.

Fotoğraflar / Uğur KAPTANOĞLU – Özmen YILANCILAR

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2022, 10:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110