banner6

Bu soruşturma ortalığı karıştıracak

banner37

‘Özel hayatın gizliliği’ soruşturması çerçevesinde E.Ç.’nin iki ayrı evinde arama yapan polis, PGM ve GKK’ye ait ‘gizli’ ibareleri bulunan belgeler, mermileriyle birlikte 2 tabanca, çok sayıda mini kaset ve flaş bellek ele geçirdi. İfade veren E.Ç.’nin önemli kurumlardaki bazı kişilerle ilgili iddialarda bulunduğu bildirildi

Bu soruşturma ortalığı karıştıracak
banner150 banner150 banner151 banner143

“5 KİŞİDEN BAHSETTİ”… E.Ç.’nin çilingir yardımıyla açıklan kilitli kasasından 100’e yakın mini kaset ve flaş belleğin çıktığını, PGM ve GKK’ye ait ‘gizli’ ibareli belgeler bulunduğunu, kendi bilgisayarında da kendisiyle ilgili yine ‘gizli’ ibareli bir rapor metninin tespit edildiğini belirten polis, E.Ç.’nin verdiği ifadesinde önemli sayılabilecek kişi ve makamlardan söz ederek 5 kişiden bahsettiğini, ayrıca belgelerle ilgili de çok ciddi iddialarda bulunduğunu vurguladı.

Emine UYSAL ÇALUDA


‘Özel hayatın gizliliğiyle’ ilgili bir soruşturma çerçevesinde, E.Ç. isimli şahsın Lefkoşa’daki iki ayrı evinde ve arabasında arama yapan polis, hiç beklemediği emarelerle karşılaştı ve zanlının hakkında çok ciddi suçlardan oluşan yeni bir soruşturma başlattı.


Polis, E.Ç.’nin tasarrufunda Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’na (GKK) ait olan ve üzerlerinde ‘gizli’ ibareleri bulunan belgeler, mermileriyle birlikte 2 tabanca, yüze yakın da mini kaset ve flaş bellek buldu.


E.Ç.’yi dün mahkemeye çıkaran polis, zanlının bir ifade verdiğini ve ifadesinde önemli sayılabilecek kişi ve makamlardan söz ederek 5 kişiden bahsettiğini, ayrıca belgelerle ilgili de çok ciddi iddialarda bulunduğunu açıkladı.


Ayrıca, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasını milletvekili Bertan Zaroğlu’nun da izlemesi dikkat çekti.


“Askeri Suç ve Ceza Yasası’na aykırı hareket” ve “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu” suçuyla tutuklanan zanlı E.Ç. dün sabah ek tutukluluk talebiyle Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. 


Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan Müfettiş Ulaş Ursavaş’ı dinletti.


Ursavaş, 1 Aralık 2021 tarihinde zanlının iki ayrı ikametgahında yapılan aramada evlerinden birinde iki adet gizli ibareli evrak, bir evinde izinsiz olan tabanca parçası olan lazer, mil ve yay bulunarak emare alındığını kaydetti.


Müfettiş Ulaş Ursavaş, zanlının gönüllü ifade verdiğini beyanlarıyla ilgili teyit ve tekzip çalışmasının sürdüğünü anlattı.

“Kilitli kasasından mini kasetler çıktı”


Müfettiş Ulaş Ursavaş, zanlının aleyhine alınan bir günlük tutukluluk süresinde evinde bulunan ve açılamayan kilitli kasanın, zanlının huzurunda çilingir ile açıldığını ve içinden mini kasetler çıktığına vurgu yaptı.


Zanlının kendisine ait araçta 2 Aralık’ta yapılan aramada 2 adet canlı merminin ve çok ciddi iddialar içeren evrakların bulunduğunu söyleyen Ursavaş, zanlının tabanca ve 20 adet canlı mermi bulundurma izni olduğunu ancak tasarrufunda 22 mermi bulunduğunu söyledi.

“Ciddi iddialarda bulundu”


Ursavaş, zanlının ayrıca içeriğinde ciddi iddialar olan yeni bir evrak bulunduğuna vurgu yaptı. Zanlının ikinci bir gönüllü ifade verip, kritik görev ve kurumlarla ilgili ciddi iddialarda bulunduğunu, ayrıca ifadesinde 5 kişinin adının geçtiğini belirten Ursavaş, tüm bu hususların araştırılacağını kaydetti.


Soruşturmanın genişletildiğini söyleyen Ursavaş, Askeri Suç ve Ceza Yasası’na aykırı harekette bulunmanın 15 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı.


Ursavaş, zanlının kritik sayılabilecek kişi ve makamlardan söz ettiğini ayrıca ciddi iddiaları içeren belgeyle ilgili de ciddi iddialarda bulunduğunu kaydetti.
 


Ursavaş, alınan emarelerden 22 CD, 13 DVD ve bir adet hard-diskin incelendiğini ancak halen incelenmesi gereken birçok emare ve alınması gereken ifadelere etki edebileceğinden 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Avukat Çınar, tutukluluk talebine itiraz etti


Avukat Serhan Çınar, tutukluluk talebine itiraz etti ve tahkikat memurunu sorguladı. Çınar, gizli ibareli belgelerin zanlı ile alakalı olduğunu ve bir soruşturma sonucunu içeren bir rapor olduğunu ileri sürdü.


Tahkikat memuru Ulaş Ursavaş, zanlının faaliyetleriyle ilgili gizli ibareli bir belge olduğunu ve belgenin içeriğindeki metni zanlının bilgisayarında bulduğunu anlattı.


Serhan Çınar, polisin zanlının evlerine yönelik aramayı, ‘Özel hayatın gizliliğine aykırı hareket’ suçuyla alakalı yürütülen bir soruşturma kapsamında yaptıklarını ancak olayın farklı bir soruşturmaya döndüğünü söyledi.


Savcı Hasan Boşnak, kamu yararını yakından ilgilendiren konu suçların 15 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi suçlar olduğuna vurgu yapıp, 8 gün tutuklu kalmasını talep etti.


Yargıç Mine Ozankaya, suçların ciddiyetine ve 100’e yakın mini kaset ve belleğin incelenmesi gerektiğine bulgu yapıp, talebi onayladı.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110