Bu tamirat bir an önce bitsin!

banner37

Gazimağusa’da, sürekli trafik kazalarının yaşandığı eski Lefkoşa anayolu üzerindeki üst geçidin 1 aydır tamiratının bitirilmemesi, yayalar için tehlike oluştururken, trafiğin yoğun olduğu anlarda da sıkışıklığa neden oluyor

Bu tamirat bir an önce bitsin!
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa’da, sürekli trafik kazalarının yaşandığı eski Lefkoşa anayolunda, öğrencilerin kullandığı üst geçidin yaklaşık 1 aydan bu yana tamiratının tamamlanmaması, hem yolu karşıdan karşıya geçenler için tehlike oluşturuyor, hem de trafiğin aksamasına neden oluyor.
Gazetemiz KIBRIS’ı arayarak şikâyette bulunan bir vatandaş, özellikle de sabah saatlerinde yolda yoğun bir trafik oluştuğunu söyledi.
Vatandaş, öğrencilerin, arabaların arasında canlarını tehlikeye atarak yoldan geçip fakültelerine gittiğini kaydetti.
Doğa Okulu ve Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne giden vatandaşların yolu çok yoğun kullandıklarına işaret eden söz konusu vatandaş, özellikle de havanın erken kararmaya başladığı son günlerde, karanlığın çökmesiyle, aydınlatmanın da yetersiz kalması sonucu, okuldan çıkıp evlerine veya yurtlarına dönen öğrencilerin büyük tehlike atlattıklarını bildirdi.
Vatandaş, üst geçidin hiç zaman kaybetmeden tamir edilmesi gerektiğini ve bu süreye kadar da polisin, yolda güvenlik önlemi almasını talep etti.
 

Kazmacı: Sorumluluk DAÜ’de
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Karayolları Dairesi Müdürü Serhan Kazmacı, üst geçidin söküleceği dönemde anayolu kapattıklarını, trafiği düzenlediklerini ve gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.
Serhan Kazmacı, üst geçidin yeniden kurulması sorumluluğunun da DAÜ’de olduğunu dile getirdi. 

banner134
 

Osam:  Kaza olursa sorumluluk devletindir
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Osam ise sorumluluğun Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nda olduğunu bildirdi.
Necdet Osam, üst geçidin, geçmiş bir tarihte DAÜ tarafından yapıldığını, ancak bu üst geçidin inşasına ait gerekli belgenin bulunamadığını kaydetti.
Bu nedenle üst geçidin DAÜ’nün malı olduğunu kanıtlayamadıklarını, Karayolları Dairesi’nin de üst geçidin kendilerine ait olmadığını beyan ettiğini anlatan Osam, vuran aracın sigortasının da, üst geçidin kime ait olduğu ile ilgili gerekli belgeyi almadan, üst geçidi tamir etmediğini bildirdi.
Necdet Osam, Karayolları Dairesi’nden üst geçidin DAÜ’nün zimmetine verilmesi için belge talep ettiklerini ancak bu taleplerinin de sonuçsuz kaldığını açıkladı.
Üniversite olarak yeni bir üst geçit yaptırmak için harekete geçtiklerini ifade eden Osam, ihale yasasının yeterli işlememesi nedeniyle işin bu denli uzadığını kaydetti.
Prof. Dr. Necdet Osam, ihale yasası yetersizliği nedeniyle söz konusu yerde bir kaza yaşanması halinde sorumlunun DAÜ’de değil,  devlette olacağını dile getirdi. Osam, DAÜ’nün ve öğrencilerin bu durumdan mağdur olduklarını ifade etti.
Üniversite olarak ihaleye çıktıklarını ve ihale zarflarının önümüzdeki perşembe saat 10.00’da açılacağını anlatan Prof. Dr. Necdet Osam, ihaleyi kim kazanırsa işi ona vereceklerini, kendilerinin elinden gelenin bu olduğunu, daha hızlı olması için ellerinde başka imkân olmadığını söyledi.
Prof. Dr. Necdet Osam, durumun bu hale gelmesinin en büyük nedeninin ihale yasası ve basit bir belgenin mal sahibine verilmemesi olduğunu aktardı.
 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 08:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75