banner6

Bu ülkede bir geleceğimiz var

banner37

CTP Güzelyurt Milletvekili Adayı avukat Aslı Murat, ülkeye sıkı sıkı sarılacağımız politikalar hayata geçirilmezse, geçmişte olduğu gibi gençlerin yeniden göç yollarına düşeceğini söyledi:

Bu ülkede bir geleceğimiz var
banner151

Güren TİLKİ

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Güzelyurt milletvekili adayı avukat Aslı Murat, “Benim için adaylık, umutsuzluğu dağıtmak ve bu ülkede bir geleceğimiz olduğunu hatırlatmak için sorumluluk almak anlamına geliyor” dedi.


“Yaklaşık 2.5 senedir yaşanan hukuk tanımaz ve teslimiyetçi iktidar, adaya kök salmamızı iyice engelledi” diyen Murat,  Bu koşullarda daha fazla sorumluluk almak, çözümün bir parçası olmak adına aday olmaya karar verdim. Tabi ki bu salt vekil olmak üzerinden şekillenen bir amaç değil. Sadece iç sorunlar değil, ayrıca Kıbrıs çözümsüzlüğü anlamında bizi bilinmezliğe sürükleyen iradesizlik de bu düşüncemin oluşmasına yardımcı oldu” şeklinde konuştu.


Yıllardır sivil toplum örgütleri ve Kıbrıs Türk Barolar Birliği’nde görev aldığını ifade eden Murat, sivil toplum alanında, insan hakları genelinde, özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği, kadının insan hakları ve yoksullukla mücadele bağlamında çalışmalarının olduğunu hatırlattı.


2018 yılından beri Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konsey üyesi ve İnsan Hakları Komitesi başkanlığını yürüten Aslı Murat, “İçinden geçtiğimiz dönem, ülkemizde hem toplumsal değerler, hem de ekonomik yıkım anlamında ciddi bir yol ayrımı yarattı. Pandemi süreci, turnusol kağıdı görevi yaptı. Toplum içindeki yoksullaşma iyice belirginleşti, kamusal sağlık ve eğitim başta olmak üzere ciddi sorunlar görünür oldu.En fazla da yaklaşık 2.5 senedir yaşanan hukuk tanımaz ve teslimiyetçi iktidar, adaya kök salmamızı iyice engelledi” dedi.


Murat, seçilmesi halinde ne gibi çalışmalar yapmayı düşündüğüne yönelik soruya da şu karşılığı verdi:

“Avukat olmam sayesinde pek çok yasa ihtiyacının farkındayım. Borç- alacak davalarında görebildiğimiz kadarıyla, borçlara uygulanan faizlere yönelik ciddi bir yasa boşluğu mevcut. Ayrıca mahkeme süreçlerindeki tıkanıkları giderecek yasal adımlar da atılması gerekiyor. Ayrıca çocuklarla ilgili mevzuat elden geçirilmeli.

Özellikle suça sürüklenen çocuklar, hapse gönderilen çocuklar, çocukların cinsel istismarı bağlamında giderilmesi gereken yasal ve kurumsal eksiklikler var. Adalete eşit bir şekilde erişimin önündeki en büyük engellerden biri, ücretsiz hukuki destek, yani adli yardım.


Ayrıca yerel üretim ve kooperatifçilik, doğayla barışık yerel turizm teşvikleri gibi atılacak adımlar da ekonomik manada yerel kaynaklarımızın ilmek ilmek örülmesine yardımcı olacaktır”.
 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110