banner6

Bu uygulama iflasları da beraberinde getirir

banner37

Bankaların yasal boşlukları fırsat bilerek, mevduatlarda oluşan açığı kapatmak adına taksitleri devam eden borçlara bile ek faiz uygulaması iş dünyasında ciddi bir huzursuzluğa neden oldu. İş dünyası temsilcileri bankalara ve hükümet yetkililerine uyarıda bulundu

Bu uygulama iflasları da beraberinde getirir
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede hizmet veren bazı bankaların yasal boşlukları fırsat bilerek, mevduatlarda oluşan açığı kapatmak adına taksitleri devam eden borçlara bile ek faiz uygulaması iş dünyasında da ciddi bir huzursuzluk yarattı.

Bu uygulamanın uzun vadede işyerlerinin iflaslarını getirebileceği konusunda uyarı yapan iş insanları, bankaları da bu ekonomik kriz altında elini taşın altına koymamakla suçluyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Eziç bankaların geçmiş ve taksiti devam eden borçlara bile ek faiz uygulamasını değerlendirdi.

Kanber, devlet destekli kredilere ek faiz uygulanmadığını ancak özel kredilere uygulandığını söyledi ve üyelerinin bu durumdan rahatsız olduğunu anlattı.

Avunduk ise bu uygulamanın uzun vadede iflasları da beraberinde getireceğini ifade etti ve ayrıca birçok bankanın da bu dönemde kredi vermekten kaçındığını duyduklarını belirtti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Eziç de bankaların geçmişten gelen ve hâlâ ödemesi devam eden borçlara dahi ek faiz uygulamasının doğru bir uygulama olmadığını söyledi.

Kanber: Devlet destekli kredilerde ek faiz yok, özel kredilerde var

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, devlet destekli olan esnaf kredilerine ek faiz uygulaması olmadığını ancak onun dışındaki özel kredilere ek faiz uygulandığını açıkladı.

Özellikle böyle bir dönemde esnafın bu durumla karşı karşıya kalmasının doğru olmadığını ifade eden Kanber, bu konuda bankalarla görüşme yaptıklarını ve bankaların da kendilerine maliyetlerini karşılamak için böyle bir uygulama yaptıklarını anlattıklarını belirtti.

Kanber, bu doğrultuda bankalarla yaptıkları görüşmelerden de bir sonuç elde edemediklerini kaydetti.

“Bütüncül bir çözüm üretmek lazım”

Kanber, bu gibi konularda hükümetin ve siyasilerin bütüncül bir çözüm üretmesi gerektiğini söyledi ve birilerinin ek faiz öderken, birilerinin ödememesi nedeniyle ortaya bir eşitsizlik çıktığını kaydetti.

Aynı durumun Vakıflar İdaresi’nden kiralanan taşınmaz mallarla özel kişi ve şirketlerden kiralanan taşınmaz mallar için de geçerli olduğunu kaydeden Kanber, devletin kendi kiralarında kur sabitlemesi uygulaması nedeniyle devletten dükkan kiralayan birinin daha düşük, özelden kiralayan birinin ise daha yüksek kira ödediğini belirtti.

Kanber, bu durumda esnaf arasında ortaya bir eşitsizlik çıktığını söyleyerek, bunun önüne geçilmesi gerektiğini ifade etti.

Avunduk: Uzun vadede yıkıcı sonuçları olacak bir uygulama

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk, içerisinden geçmekte olduğumuz ekonomik kriz ortamında bankalar, finans kuruluşları dahil, tüm ekonomik aktörlerin yeni bir pozisyon almaları ve buna yönelik düzenlemeler yapmalarının kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Avunduk, ancak ülkedeki bazı finans kuruluşlarının ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan tüzel ve gerçek kişileri dikkate almadan, mevcut kullanılan kredilerdeki faiz oranlarını yükseltmelerini çok yanlış ve uzun vadede yıkıcı sonuçları olacak bir uygulama olarak değerlendirmekte olduklarını kaydetti.

“İşletmelerin iflasına neden olacak”

Avunduk, ülkede maliyetlerin arttığı, alım gücünün önemli oranda düştüğü, işletmelerin ve kişilerin nakit sıkışıklığı yaşamaya başlayacağı bir ortamda, mevcut kredilerde faizlerinin yükseltilmesiyle normal şartlarda sağlıklı olan işletmelerin ve kişilerin iflas etmesine neden olabileceğinin unutulmaması gerektiğinin uyarısını yaptı.

Bununla birlikte nakit ihtiyacı olan işletmelere yeni kredi verilmesi konusunda geri durulması, taleplerin olumsuz karşılanması ve mevcut kredilerin de geri çağırılması gibi uygulamaların da yaygınlaşmaya başlamasına üzülerek tanık olduklarını söyleyen Avunduk, “kriz ortamında finans kuruluşlarının birincil önceliği kâr oranlarını korumak veya artırmak olmamalı, bankanın varlık gerekçesi olan müşterilerinin düzgün bir durum değerlendirmesini yaparak, onlarla birlikte bu kriz ortamında en az hasarla geçirmek olmalıdır” dedi.

“Kredi verilecek işletme kalmazsa, kredi verecek banka da kalmaz”

Avunduk, mevcut kredilerdeki faiz yükseltmeleriyle, kredi geri çağırmalarıyla veya yeni kredi taleplerinin olumsuz karşılanmasıyla normal şartlarda krizi atlatabilecek müşterilerin batırılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ve iyi günde bankalar müşterilerinin yanındayken, kötü zamanda bu müşterilerini zor duruma itmemesi ve yanında olmaya daha çok itinayla devam etmesi gerektiğini söyledi.

Candan Avunduk, bilinmesi gerekenin, kredi kullanacak işletme kalmazsa kredi verecek bankanın da kalmayacağı olduğunu anlattı.

Eziç: Doğru bir uygulama değil

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyesi Mehmet Eziç, bankaların geçmişten gelen ve hâlâ ödemesi devam eden borçlara dahi ek faiz uygulamasının doğru bir uygulama olmadığını söyledi.

Özellikle ülkede böyle bir ekonomik kriz yaşanırken yapılan bu uygulamanın vatandaşları daha da zora sokacağını kaydeden Eziç, bu durumda bankalar dahil herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti.

“Üyeleri toplantıya çağırdık”

Konuyu Ticaret Odası’nın ilk yapılacak toplantısının gündemine aldıklarını söyleyen Eziç, bu uygulamanın ticari kredilerde de yapıldığını duyduğunu belirtti.

Şu anda yurt dışında olması nedeniyle tam detayları bilmediğini kaydeden Eziç, bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

Eziç, “ekonomik olarak kötü günlerden geçiyoruz. Böyle bir dönemde toplumun her kesimi elini taşın altına koymalı… Bankalarda kârlılık oranlarında taviz vermeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2018, 09:58
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104