banner6

Bu yıl canımız yanmasın!

banner37

Bu yıl canımız yanmasın!
banner150 banner151 banner143

Eniz ORAKCIOĞLU

   Isınan havalar ve önümüzdeki aylarda bizi bekleyen sıcak hava ile birlikte ülkemizde yaşanması muhtemel yangınlar için şimdiden önlemler alınmasının büyük önemi var.

   Hatırlanacağı üzere geçen yıl aşırı sıcaklarla birlikte gerek ülkemizde, gerekse yanı başımızdaki Türkiye’de ve diğer ülkelerde ardı ardına yaşanan yangın felaketleri, ciğerimizi çok yakmıştı.

   Geçmiş yıllarda yaşanan yangın örnekleri ile birlikte yanan ağaçlar, bitkiler ve canlarla birlikte büyük acılar yaşamış, önlemlerin yetersizliği ise kahretmişti.

   Yaz aylarına çok az bir zaman kala görüşlerine başvurduğumuz çevreciler, yangınları önlemek adına atılması gereken çok fazla adım olduğunu ve gerekli önlemlerin alınmadığına dikkat çekti.

Sarpten: Yüksek gerilim hatları ve

yangın emniyet yolları temizlenmeli

   Biyologlar Derneği eski Başkanı Hasan Sarpten, ülkemizde yangınlara karşı önlem ve yangın mevsimine hazırlık denildiğinde akla ilk gelenin yangın helikopteri olduğunu söyledi.

   Sarpten, yangın helikopterinin çok önemli olduğunu ama onun yanında önlem olarak yapılması gereken birçok şeyin de bulunduğunu kaydetti.

   Sarpten, bu yıl yine yangın helikopteri ile ilgili bir hazırlık olmadığına işaret ederek, yine bir yangın anında, acil durumda helikopterin Türkiye’den gelmesinin bekleneceğine vurgu yaptı.

   Yapılması gerekenlerin başında, ormanlarda, itfaiye ve iş araçlarının geçtiği yangın emniyet yollarının, yol şeritlerinin temizlenmesi, elektrik direklerinin bakımının yapılması ve yüksek gerilim hatlarının bulunduğu noktalarda temizlik yapılmasının geldiğini anlatan Sarpten, geçtiğimiz yıl yüksek gerilim hatlarının altında bulunan kuru otlar nedeni ile yangınlar çıkığını, bunun örneklerinin yaşandığını belirtti.

   Sarpten, şu an için hiçbir önlemin alınmadığını vurgulayarak, atılan tek adımın, Yangın Hazır Kuvvet Ekibi için yapılan bir miktar geçici istihdam olduğunu kaydetti.

   Geçtiğimiz yıl çok büyük bir yangın yaşamadığımızı hatırlatan Sarpten, bu yıl iklim değişiklikleri sebebi ile sert bir kış yaşadığımızı ve yazın da sert geçmesinin beklendiğini, bu nedenle yangın riskinin yüksek olduğunu vurguladı.

“Araç ve personel sayısı artırılmalı”

   Sarpten, kurumların yangınları önlemek için üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurgulayarak, şehir içi elektrik direkleri ve yol kenarlarındaki kuru otların temizlenmesinin yanı sıra, özellikle şehirlerarası yollarda sık sık yangına sebebiyet veren otların da temizlenmesi gerektiğini kaydetti.

   Orman Dairesi ve kurumların bu önlemler için birlikte çalışması gerektiğinin altını çizen Sarpten, bu sene yangınların yaşanmaması için birlikte çalışmanın önemli olduğuna dikkat çekti.

   Sarpten, helikopterin yanı sıra, şehir içi ve küçük yangınlara anında müdahale için küçük yangın araçlarının sayısının artırılması gerektiğine işaret ederek, bu araçları kullanacak personel istihdamının da yapılması gerektiğini söyledi.

Sahir: Erken uyarı sistemi yeniden aktif hale getirilmeli

   Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, toplum olarak artık günün koşulları ne ise o şekilde idare eder noktaya geldiğimizi söyleyerek, geçmiş yangınları unuttuğumuzu ve yangınlar sonrasında yaşanan kayıplardan ders almadığımızı kaydetti.

   “Geçmiş bize ders olmadığı için önlem de almadık” diyen Sahir, yapılması gereken çok şey olduğunu, yangın riskinin ciddiye alınması gerektiğini ve önlemin şart olduğunu belirtti.

   Sahir, yangınlar için alınan günübirlik tedbirlerin yeterli olmadığına vurgu yaparak, Akdeniz orman yangını ile birlikte Avrupa Birliği projesi kapsamında yapılan ve denenen erken uyarı sisteminin ihmalsizlikler sonucu çalışmadığını hatırlattı.

   Önlem adı altında erken uyarı sisteminin yeniden aktif hale getirilmesi gerektiğini söyleyen Sahir, her zaman konuşulan ama hiçbir zaman alınmayan yangın helikopterine de dikkat çekti.

“Yanan 1.5 hektar ormandaki odun bedeli

helikopter maliyetine eştir”

   Sahir, yangın helikopterinin bu ülkede hep tartışıldığını, ara sıra sesler yükselince Türkiye’den gelen bir yangın helikopterinin bir iki hafta burada konuşlanarak daha sonra yine Türkiye’ye döndüğüne dikkat çekerek, şöyle konuştu:

   “Paranın olmadığı bahane edilerek helikopter alınmıyor, ama birçok yere ciddi rakamlar harcanıyor. Kaldı ki yanan 1.5 hektar ormandaki yanan ağaçların odunlarından kaybedilen para, bir helikopterin maliyetine eşittir.

   Ormanların diğer faydalarını dışarı tutarsak sadece odunun bedeli, bir yangın helikopteri kadardır.

   Ormanların sağladığı oksijen, yeraltı sularını beslemesi, toprak kaymasını önlemesi gibi sebeplere hiç değinmiyorum.”

“Eğitimli personel ve müdahale aracına ihtiyaç var”

   Sahir, Yangın Hazır Kuvvet Ekibi altında politik çıkarlar için istihdam edilen geçici işçilere de değinerek, geçici işçiler yerine her mevsim çeşitli alanlarda kullanılabilecek eğitimli ve gerekli eğitimleri verilen personelin istihdam edilmesi gerektiğine işaret etti.

   Yangınları önlemek adına orman bakımının sadece yaz aylarında değil, 4 mevsim yapılmasının şart olduğunu söyleyen Sahir, bu konuda yetkililerin bir an önce çalışmalara başlaması gerektiğini belirtti.

   Sahir, son yıllarda kuru ot temizlikleri ve bakımlarla ilgili yetki karmaşaları olduğunu herkesin birbirine sorumluluk yükleyerek, sorumluktan kaçmaya çalıştığına işaret ederek, yangınların ve yok olan değerin ciddi bir konu olduğunu, birlik içinde çalışılması gerektiğini kaydetti.

   Yol kenarlarına arabalardan atılan sigara izmaritlerine de dikkat çeken Sahir, bu noktada hem vatandaşları duyarlı olmaya davet etti, hem de bu konudaki ceza ve yaptırımların artırılarak caydırıcılık yaratılmasının önemli olduğunu vurguladı.

   Sahir, ormanların plansızlıktan da nasibini aldığını söyleyerek, yasal olmayan ve plansız bir şekilde ormanların içinden geçmesinin ciddi yangın riski yarattığını, geçmişte bunun örneklerinin yaşandığını belirtti.

   Ormanlara atılan moloz ve çöplere de dikkat çeken Sahir, ormanların giriş ve çıkışlarının belli olduğunu, birkaç giriş çıkış olduğunu ve bu noktalara kamera yerleştirilerek güvenliğin sağlanabileceğini, çöp atanın da aynı şekilde tespit edilebileceğini kaydetti.

   Sahir, yangına müdahale araçlarının eksikliğine değinerek, itfaiyenin kurulduğu günden bu yana aynı araçları kullandığını, personel sayısının ise o günden bu güne azaldığını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110