Bu yıl verim düşük

banner37

Zeytin hasadı sürüyor, zeytin ağaçlarının üzerinden ürünler tek tek toplanıyor. Sofralarımızın vazgeçilmezi çakısdesler kırıldı, zeytinyağı çıkarmak için herkes fabrikalara koştu

Bu yıl verim düşük
banner90
banner8
  • DEPOLARDA ZEYTİN VAR… Zeytin ağacının en kritik özelliği periyodisite olarak bilinen bir yıl verimli bir yıl verimsiz ürün vermesi. Yüksek bir rekoltenin yaşandığı 2019’un ardından bu yıl beklenen zeytin üretimi ne yazık ki yaşanmadı. Ancak stoklarda kalan zeytinler nedeniyle herhangi bir sorun görülmüyor. Kıbrıs Türk Zeytin – Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey ve Akçay bölgesinde faaliyet gösteren Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktörü Durmuş Aydın, pandemi süreci nedeniyle zeytinlerin satılamayıp depolarda kaldığını bu nedenle bu yılki zeytin üretiminin piyasaya yeterli olacağını savundu.

Güren TİLKİ -Ahmet UÇAR

   Zeytin bu yıl üreticinin yüzünü güldürmedi. Geçtiğimiz yıl bol ürün veren zeytin ağaçlarının ne yazık ki bu sene verimi düşük oldu.

   Zeytin rekoltesinin geçen seneye göre yüzde 80 oranında azaldığı tahmin ediliyor.

   Bir yıl yüksek verimi olan zeytin ağaçlarının ertesi yıl daha düşük verime sahip olmasının yanı sıra 40 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığının da çiçek ve meyve yanmalarına, dökülmelere sebep olduğu belirtildi.

Öte yandan Kıbrıs Türk Zeytin – Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey ve Akçay bölgesinde faaliyet gösteren Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktörü Durmuş Aydın, pandemi sürecinde işletmelerin kapalı olması nedeniyle stoklarda kalan zeytinleri anımsatarak, bu dönem büyük bir sorun yaşanmayacağını savundu.

   2019’daki zeytin rekoltesinde 14 bin tonu yağ çıkarmak için, 500 tonu sofralık zeytin üretiminde, 250-300 ton ise evsel tüketime gittiği belirtilmişti.

   Yaklaşık 2-2.5 bin ton zeytinyağı çıkarıldığının tahmin edildiği kaydedilmiş, ağaç başına 35 kilo, ülke geneli ise 15 bin ton verim alındığı hesaplanmıştı.

Sezey: Bu yılki üretim piyasaya yeter

banner134
   ZEYSAN Başkanı Ziya Sezey, bu yılki zeytin rekoltesinin düşük olduğunu belirterek, bu durumun zeytin ağacının karakteristik özelliğinden kaynaklandığını kaydetti.

   Sezey, zeytin üretimi noktasında Güzelyurt’taki zeytin rekoltesinin geçen seneye oranla oldukça düşük olduğunu dile getirerek, Karpaz bölgesindeki zeytin rekoltesinin yoğun, Girne ve Mesarya’daki zeytin rekoltesinin ise orta derece olduğunu bildirdi.

   Zeytin rekoltesindeki bu düşüşün sürekliliğinin olmadığına işaret eden Sezey, “Zeytin ağacının belli bir karakteristik özelliği var. Bu özelliğe göre bir yıl yoğun üretim yapılıp bol verim alınırken, bir yıl da düşük rekolteyle karşılaşabiliyoruz. Ancak bu her sene yaşanan bir durum değil” şeklinde konuştu.

Sezey, zeytin üretiminde periyodisite olayın söz konusu olduğuna dikkat çekerek, peryodisiteyi zeytin üretiminde bir yıl verim alırken, bir yıl verim alamamak olarak tanımladı.

   Pandemi süreci nedeniyle zeytin piyasasının yüzde 70’inin kaybedildiğini anımsatan Sezey, hem depolarda kalan geçen yılki zeytinlerin hem de bu yılki zeytinlerin piyasaya yeterli olacağını ve herhangi bir sorun yaşanmayacağını vurguladı.

Aydın: Stoklarda zeytinyağı var

   Akçay bölgesinde faaliyet gösteren Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktörü Durmuş Aydın, fabrikada sofralık zeytin, çakıstes ve zeytinyağının yanı sıra zeytinyağlı sabun, el-yüz kremi ürünleri de ürettiklerini belirterek, adanın her yerinden müşterileri olduğunu ancak üreticilerin bu sene düşük verimden yakındığını kaydetti.

Bu yıl rekoltede yüzde 80 oranında düşüş olduğunu dile getiren Aydın, verimdeki düşüklüğün bir nedeninin zeytin ağacının fizyolojisinden kaynaklandığını ifade etti.

   Aydın, zeytin ağaçlarının bir yıl çok verimli olup bundan sonraki yılda verimlerinin çeşitli derecelerde düşük olduğuna işaret ederek, bu duruma “periyodisite (alternans)” denildiğini anlattı.

Zeytin üretimi noktasında bu yılki verim düşüklüğünün daha çok 40 derecenin üzerine çıkan hava sıcaklığından kaynaklandığına vurgu yapan Aydın, mayıs ayındaki aşırı sıcakların çiçek ve meyve yanmalarına, dökülmelerine yol açtığını söyledi.

Aydın, geçen yıl gerçekleşen yüksek verim sebebiyle hem işletmelerin hem de üreticilerin kendi stoklarında yüklü miktarda zeytinyağı biriktirdiğini hatırlatarak,pandemi sürecinde ülkede azalan nüfus ve kapanan işletmeler nedeniyle stokların hedeflendiği şekilde tüketilmediğini belirtti.

   Aydın, hayatın normale dönmesiyle birlikte zeytinyağı satışlarında da hareketlilik yaşandığını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75