Bu yol, ölümlere davetiye çıkarıyor

banner37

Kısa aralıklarla, 2 ölümlü ve çok sayıda yaralanmayla sonuçlanan trafik kazalarının meydana geldiği İskele-Ercan anayolundaki virajların azaltılması ve yolun çift şeride çıkarılması gerektiğine dikkat çekildi

Bu yol, ölümlere  davetiye çıkarıyor
banner99

Ahmet İLKTAÇ

İskele-Ercan anayolunda, nisan ayı içerisinde meydana gelen ölümlü ve yaralanmayla sonuçlanan trafik kazaları, yolun güvenli olup olmadığı konusunda tartışmaların başlamasına yol açtı.

Yaklaşık 45 kilometrelik tek şerit yolda, 9 Nisan’da 32 yaşındaki Çağlar Mintaş ve 26 Nisan’da 60 yaşındaki Hasan Maraşlı, benzer trafik kazalarında hayatlarını kaybetmişti. Yol üzerinde geçmişte de birçok ölümlü trafik kazası meydana gelirken, ağır yaralanmalı trafik kazaları da gündemden düşmemişti.

Asfaltın oldukça eskidiğine, yolda çok fazla viraj ve tek şerit olduğuna dikkat çeken uzmanlar, sürat yapan araçların, yolda trafik kazasına karışmamasının kaçınılmaz olduğuna işaret ediyor.

Uzmanlar, yoldaki viraj sayısının azaltılarak, çift şerit haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

banner134
Avcı: Bu yolda 4-5 araba birden geçmek intihardır

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, söz konusu anayoldaki asfaltın oldukça eskidiğini söyledi. İskele- Ercan anayolu üzerinde araba geçebilecek yerlerin oldukça sınırlı olduğuna değinen Avcı, anayolun oldukça fazla viraja da sahip olduğunu bildirdi.

Avcı, söz konusu anayolda 90 kilometre hız sınırı olduğunu, ancak 100 kilometreden aşağı giden bir araba olmadığını belirtti. Süratin, yolun virajlı olması ve asfaltın eskimesi nedeniyle arabaların yüz yüze çarpıştıklarını anlatan Avcı, bu kazaların da ortaya çok kötü sonuçlar çıkardığını ifade etti.

Avcı, sürat nedeniyle yüz yüze çarpışan araçların dışında yoldan çıkan arabaların yüksek olan asfalt nedeniyle ciddi kazalar yaşadıklarına da değindi.

İskele- Ercan anayolunda 4-5 araba birden geçmeye çalışmanın intihardan başka bir şey olmadığına dikkat çeken Avcı, yol boyunca bulunan çok sayıda virajın azaltılması, tek şerit olan yolun da çift şerit haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Avcı, İskele-Ercan anayolunun son yıllarda oldukça yoğunlaştığını, bu yolun Lefkoşa’yı İskele ve Kapraz’a bağlayan yol olduğunu anlattı.

İskele- Ercan anayolunun çift şeride çıkarılması gereken bir yol olduğunu ifade eden Avcı, bu yolu, bu hali ile kullanan sürücülerin sürat yapacakları zaman kaza da yapacaklarını iyi bilmeleri gerektiğini söyledi.

Mehmet Avcı, sürücüleri ve karayollarının düzgün olmadığını bilerek hareket etmeleri gerektiğini ve emin olmadan asla araba geçmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 09:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75