Bu yollara seyrüsefer ödüyoruz!

banner37

Ülke genelinde kazalara neden olacak ölçüde bozulan birçok yol tamir bekliyor; vatandaşlar, her yıl devlete ödenen on milyonlarca liralık seyrüsefer ve muayene vergilerinin nereye harcandığını soruyor

banner87
Bu yollara seyrüsefer ödüyoruz!
banner90
banner99

Ali CANSU

KKTC’nin dört bir yanında birçok ana ve ara yol ölümlü trafik kazalarına neden olabilecek oranda harap durumda ancak, bu yollara ciddi tamiratlar yapılması yerine geçici yamalamalar yapılması, vatandaşları kızdırıyor.

Trafikte oluşan anomalilerle mücadele etmek amacıyla kurulan derneklerin yetkilileri ve birçok vatandaş, ülkedeki yolların “sanki savaştan çıkmış bir ülkenin yollarını” andırdığını belirterek, toplanan vergilerin (trafikle ilgili) en azından bir kısmının yollara ayrılması çağrısında bulundu.

Lefkoşa fuar alanı bölgesinden Gönyeli çemberine girişteki ana yol aylardır tamir bekliyor. Yetkililer de deplase olmuş yolu görmezlikten geliyor! Trafiğin en yoğun olduğu ve günde yüzlerce aracın üzerinden geçtiği asfalt kabarıp patlamasına rağmen bir tek yetkili bile buna aldırış etmiyor. Karayolları Dairesi yetkilileri de resmen uyuyor.

Lefkoşa-Güzelyurt anayolunda da bu gibi görüntülere rastlamak mümkün. Anayolda seyreden sürücülerin önüne ansızın çıkan derin çukurlar trafik kazalarının oluşmasına neden olurken, yetkililer ise halen bir önlem almıyor.

Aynı yol üzerinde daha birçok noktada asfalt bozuk ve tamir bekliyor. Çukur yolları görüntülemeye çalıştığımız esnada anayoldan geçen araç sürücüleri, yetkililere “Yazın, yazın belki görürler. Yazıklar olsun. Bu yollarda araçlarımız gidiyor. Sadece koltuğa oturmayı bilirler” diye tepki gösterdi.

Vatandaş öfkeli

Araç sahipleri her yıl milyonlarca Türk Lirası seyrüsefer ücreti öderken, vatandaşlar, araçlar için alınan bu vergilerin nereye gittiğini soruyor.

“Dünyanın birçok yerinde seyrüsefer harçlarından elde edilen gelirler yollar için harcanırken, ülkemizde bu para maliyenin kasasına gidiyor. Her yıl milyonlarca lira ödediğimiz araç seyrüsefer ile üç yılda bir ödenen muayene ücretlerine karşılık yollarımız harabeden farksız durumda” diyen vatandaşlar, her yıl bozuk yollardan dolayı araçlarda oluşan hasarlar ile meydana gelen kazaların faturayı daha da artırdığını vurguladı.

Yolların bazılarında asfalt diye bir şeyin kalmadığı ve yıllardır yer yer yamalanarak bugüne getirilen ana yollardaki sorunlar son bir yıl içerisinde artmış durumda.

KIBRIS’a konuşan vatandaşlar, yıllardır araçlar için ödedikleri vergilerin karşılığını yollarda yeterli hizmet olarak göremediklerini belirten vatandaşların bazı şikâyetleri şöyle:

“Yolda araçlarımız ile seyahat ederken çukurlara düşmemek için büyük mücadele veriyoruz. Ancak, özellikle geceleyin tanımadığınız bir yolda çukurlara düşmekten kaçamıyoruz. Araçlarımızda ne lastik kaldı ne de ön düzen. Sürekli lastik ve ön düzen değiştirmekten bıktık. Ödediğimiz vergiler nereye gidiyor? Çok uzağa gitmemize gerek yok. Güney Kıbrıs’ta yollar Avrupa standartlarında iken biz maalesef bu koşulları yaratamadık.”

Yaptığımız araştırmalarda Lefkoşa Fuar Alanı bölgesi ve civarı, KIBRIS Gazetesi ışıkları ile başkentin birçok ana yolu yamalar yapılarak geçiştirilmeye çalışılan çukurlarla dolu durumda. Yeni yol dökülmesi yerine birçok bölgede maddi imkânsızlıklar bahane gösterilerek yapılan yamalar da yolları bir o kadar daha tehlikeli hale geliyor.

Ağır vasıtalar yolları mahvediyor

Ülkemizdeki ağır vasıtaların taşıdığı ağırlığın denetlenememesi nedeniyle belli bir ağırlığa dayanacak şekilde yapılan yollar aşırı yüklü kamyonların tekerlekleri altında parçalanıyor.

Trafik derneklerinin verdiği bilgilere göre özellikle KIBRIS Gazetesi trafik ışıkları ile Hamitköy ve Gönyeli çemberindeki anayollarda bu yol bozukluklarını (deplaseleri) büyük oranda görmek mümkün. Ancak, bugüne kadar bunun için bir çözüm bulunmazken, bozulan yolların tamiratı yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75