Bu zenginliğin tek sahibi gibi konuşmayı bıraksın

banner37

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’in adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının “4'e 1 nüfus oranı üzerinden yani 4 Kıbrıslı Rum’a karşılık 1 Kıbrıslı Türk oranında yapılması” teklifi Kıbrıslı Türk siyasiler tarafından sert tepkiyle karşılandı:

Bu zenginliğin tek sahibi gibi konuşmayı bıraksın

Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu da konuyla ilgili bir açıklama yaparak doğalgazla ilgili ticari aşamaya gelinmesinin 5 yıla yakın bir süre gerektirdiğini ve süreç içerisinde de müzakerelerin devam edip, bir anlaşmaya varılması için yeterli süre olduğunu kaydetti. Prodromu, bu anlaşma çerçevesinde, doğalgazdan gelecek gelirlerin mantıklı bir şekilde paylaşımına ilişkin olarak, müzakerelerde önceden var olan görüş birliğine gönderme yapacaklarını dile getirdi.

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıslı Rum ve Türklere adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının “4'e 1 nüfus oranı üzerinden” yapılmasını teklif etti.

Rum liderin bu açıklamaları birçok Kıbrıslı Türk siyasi tarafından tepki ile karşılandı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve UBP Milletvekili Oğuzhan Haspioğlu’ndan Anastasiadis’in bu açıklamalarına sert tepki geldi.

Özersay, Anastasiades’i bu zenginliği tek sahibi gibi açıklama yapmakla suçladı ve “bu şekilde konuşmayı bir an önce bırakmalıdır” dedi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, bu açıklamanın Rum tarafının uzlaşmaz tavrının göstergesi olduğunu ifade etti ve Anastasiadis’i Kıbrıslı Türklere sadaka verir gibi davranmakla suçladı.

Ayrıca dün Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromos Prodromu da konuyla ilgili bir açıklama yaparak doğalgazla ilgili ticari aşamaya gelinmesinin 5 yıla yakın bir süre gerektirdiğini ve süreç içerisinde de müzakerelerin devam edip, bir anlaşmaya varılması için yeterli süre olduğunu kaydetti.

Prodromu, bu anlaşma çerçevesinde, doğalgazdan gelecek gelirlerin mantıklı bir şekilde paylaşımına ilişkin olarak, müzakerelerde önceden var olan görüş birliğine gönderme yapacaklarını dile getirdi.

Özersay: Anastasiadis tek başına karar verecek değildir

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Rum lider Anastasiadis tarafından doğalgaz zenginliği konusunda yapılan açıklamaya tepki gösterdi ve “Bu zenginliğin nasıl paylaşılacağına Anastasiadis tek başına karar verecek değildir, böyle bir hakkı yoktur” dedi.

Özersay, Anastasiadis’in doğalgaz zenginliğinin Kıbrıslı Türklerle dörde bir oranında paylaşılacağına dair sözlerine cevaben açıklama yaptı.

Özersay açıklamasında “bu zenginliğin nasıl paylaşılacağına Anastasiadis tek başına karar verecek değildir, böyle bir hakkı yoktur. Sayın Anastasiadis’e sesleniyorum, bir an önce bu doğal zenginliğin tek sahibi gibi konuşmayı bırakırsa iyi olur. Paylaşmaya gerçekten niyeti varsa buyursun bu konuda bizimle masaya otursun ve neyi ne oranda nasıl paylaşacağımızı bir an önce konuşmaya başlayalım, bir an önce mahsuplaşalım. Bunun nasıl olacağını mal sahibi gibi davranıp kendisi belirleyemez, bu kaynakların ortak sahibiyiz ve bu oran birlikte belirlenecek, birlikte belirlenmek zorunda” ifadelerini kullandı.

Özersay ayrıca bir ortaklık bağlamında paylaşım olamıyorsa, bir an önce genel bir mahsuplaşma için oturup konuşulması gereğine de dikkat çekerek şöyle dedi:

“Bu paylaşım Kıbrıs Rum tarafının bu zihniyetiyle bir ortaklık çerçevesinde olamayacaksa ki şu anda durum onu gösteriyor, o halde oturup bu konuda mahsuplaşmamız gerekir. Bu kadar yıldır geçen süre içerisindeki hak gaspları, yitirilenler ve haksız yere elde edilenler bağlamında her şeyi bir sepete koyup mahsuplaşmamız ve bu zenginliği de tüm bu geçmiş kayıpları da dikkate alarak hakça ilkeler ışığında paylaşmamız gerekir. Bu da sadece nüfusun esas alınacağı bir husus olamaz.”

“Uluslararası hukukta paylaşımın kriterleri bellidir”

Özersay açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Sayın Anastasiadis dörde bir oranından bahsediyor ve nüfus oranına dikkat çekiyor. Bir kere geçmiş dönemdeki bazı yakınlaşmalardan ve gelecekte yapılacağı varsayılan bir kapsamlı çözümden bahsediyorsa bizim artık buna karnımız toktur. 50 yıldır devam eden ve bulunamayan bir çözüm, yakında olacakmış gibi davranıp ‘o gün geldiğinde bu kaynaklardan beraber yararlanırız’ diyen bir yaklaşıma biz artık itibar etmeyiz. Çünkü bu adada karine çözümsüzlüktür. Çözüm olunca şu şekilde paylaşacağız diyerek bugünün şartlarında haklarımızı gasp etmeye çalışıyor oldukları açıktır. Çözümsüzlük devam ettiği sürece bizim yerimize karar vermeyi sürdürdükleri için bu türden açıklamalarla sanki paylaşacaklarmış gibi bir algı yaratmaya çalışıyorlar. Oysa paylaşmaya hazırsa bugünden paylaşmak için bizimle masaya oturup bu konuyu konuşmalıdır. Bunu kapsamlı çözüme bağlamaya çalışması ve sadece o bağlamda ele alabileceği imasında bulunması, paylaşmak yönündeki isteksizliğini gösterir. Kıbrıs Rum liderinin, toplumunun genelinin beklentilerini de yansıtarak zenginliğin paylaşılmasını istemediğini gözlemliyorum.”

Uluslararası hukukta bu türden doğal zenginliklerin paylaşılmasında hakça ilkelerin esas olduğunu, bunun da sadece nüfus değil toplumların ekonomik düzeyi ve bu zenginliğe olan ihtiyaçları, tarihsel kullanım ve benzeri pek çok unsurun toplamından olduğuna dikkat çeken Özersay, şöyle devam etti:

“Günü geldiğinde bu paylaşımın nasıl olacağına birlikte karar vereceğiz, birlikte karar vermemiz gerekir. Ve o gün çoktan geldi. Bu paylaşım bir ortaklık içerisinde olacak düşüncesiyle geçmişte bazı ilkelerde görüş birliği oluştu ancak bu ortaklığın olacağı veya yakın olduğu yönünde inandırıcı, ikna edici bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle kimse bize hakkımızın ne olduğunu belirlemek ve irademizin dikkate alınması için oturup çözümü beklemek zorunda olduğumuzu söyleyemez. Kaldı ki bu paylaşım Kıbrıs Rum tarafının bu zihniyetiyle bir ortaklık çerçevesinde olamayacaksa ki şu anda durum onu gösteriyor, o halde oturup bu konuda mahsuplaşmamız gerekir. Bu kadar yıldır geçen süre içerisindeki hak gaspları, yitirilenler ve haksız yere elde edilenler bağlamında her şeyi bir sepete koyup mahsuplaşmamız ve bu zenginliği de tüm bu geçmiş kayıpları da dikkate alarak hakça ilkeler ışığında paylaşmamız gerekir. Dediğim gibi bu da sadece nüfusun esas alınacağı bir husus olamaz.”

Hasipoğlu: Anastasiadis sadaka mı veriyor

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in adanın doğal zenginliklerinin paylaşımının 4’e 1 nüfus oranı üzerinden yapılması teklifini değerlendirerek; bunun Rum tarafının uzlaşmaz tavrının bir göstergesi olduğunu kaydetti ve “Anastasiadis sadaka mı veriyor” dedi.

Hasipoğlu, yazılı açıklamasına, Kıbrıs Rum tarafının, doğal zenginliklerin konuşulması için bir komite kurulması ve anlaşmaya varılıncaya kadar her iki tarafın da denizlerde herhangi bir petrol faaliyetine bulunulmaması şeklindeki önerilerini reddettiğini kaydetti ve “şimdi tek taraflı olarak oran açıklaması Rum tarafının uzlaşmaz tavrının bir göstergesidir” dedi.

Hasipoğlu şunları dile getirdi:

“Müzakerelerde 2010 yılında varılan anlaşma üzerine ada etrafındaki petrol ve doğalgazın federal devlete ait olacağı, daha sonra 2014 yılında Eroğlu – Anastasiadis tarafında yapılan Ortak Açıklama metninde ise egemenliğin Kıbrıslı Türklerde ve Rumlardan eşit şekilde paylaşılacağı, hiçbir tarafın diğer üzerinde yetki ve otorite kullanma hakkı olmayacağı üzerinde anlaşma varken, işbu doğal kaynakların 4;1 oranında paylaşılacağının nereden çıktığını anlamak mümkün değildir.

Rum tarafı gerek Eroğlu zamanında gerekse Akıncı dönemlerinde yapılan bir Komite kurup bu konuyu konuşalım önerimize önce olumlu yanıt vermeli, daha sonra paylaşım oranı vermelidir. Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafı için öngördüğü çözüm modeli, “eğer bir gün sizinle anlaşırsam, size payınızı veririm şeklindedir”, diğer bir ifadeyle varsayım üzerine pay vermedir. Aslında bu paylaşım mevcut müzakereler zemininde olabileceği gibi, anlaşamama ve iki ayrı devlet modelinde de oturup meseleyi müzakere edebiliriz. Ancak Kıbrıs Türk tarafının beklemeyeceği tek husus, Kıbrıs Rum tarafının bir gün çözüm olursa varsayımı üzerine bize bir pay verme önerisidir. Biz kimseden sadaka gibi bir pay beklememekteyiz!.

Rum tarafının karar vermesi gereken beraber mi kazdırıp paylaşalım, yoksa ayrı ayrı mı kazalım konusunda karar vermesidir. Yegane gerçek ise, adamız etrafındaki denizlerde Kıbrıslı Türklerin de Rumlar kadar payı olduğu ve bu paydan semere elde etmeyi Rum tarafının inisiyatifine ve varsayım senaryolarına bırakmayacağıdır. En azından bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin kararlı duruşu ortadadır.”

Anastasiadis’in tepki toplayan açıklamaları

Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis, Euronews’a verdiği mülakatta adanın doğal zenginliklerinin “4'e 1 nüfus oranı üzerinden” yapılmasını teklif ettiğini dile getirdi. Anastasiadis tepkilere neden olan konuşması ise şu şekilde:

Kıbrıs'ın egemenlik hakları pazarlık konusu değildir. Ve hâlâ gaz arama aşamasında olduğumuzu tekrarlamak istiyorum. Bu yüzden Kıbrıslı Türklere ve Türkiye’ye söylediğim gibi, Kıbrıs’ta (Rum kesiminde) sahip olunanları kötüye kullanma ya da bunlardan faydalanma konusunda hiçbir soru işareti yoktur. Kararlaştırılan bir nüfus oranı var, 4'e 1 (4 Kıbrıslı Rum’a karşılık 1 Kıbrıslı Türk) ve bu orana göre istediğimiz noktaya ulaşabilirsek doğal zenginliğin paylaşımını da bu şekilde yaparız.

Prodromu: Kıbrıs Cumhuriyeti doğalgaz zenginliğini Rumlar adına gasp etmeye çalışmıyor

Rum Hükümeti Sözcüsü Prodromu, doğalgaz konusunda açıklama yaptı. Rum haber kaynaklarına göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Euronews’e verdiği demeçte doğalgaz konusunda söylediklerini yorumlayan Rum Sözcü, Anastasiadis’in esasında “doğal ve enerji zenginliğinin tüm Kıbrıslılar adına devletin yetkisinde olduğu sürece, Kıbrıs Türk toplumunun payını alacağının net olması gerektiğini” söylediğini kaydetti.

“Şu an keşif aşamasında olduklarını ve ticari aşamaya gelene kadar birkaç yıl, hatta 5 yıldan fazla bir zaman olduğunun söylenebileceğini” ifade eden Prodromu, dolayısıyla Kıbrıs sorununun çözülmesi, çözüm için bir anlaşmaya sahip olunması için yeterinden fazla zaman bulunduğunu savundu.

“Bu anlaşma çerçevesinde, doğalgazdan gelecek gelirlerin mantıklı bir şekilde paylaşımına ilişkin olarak, müzakerelerde önceden var olan görüş birliğine gönderme yapacaklarını” dile getiren Prodromu, “dolayısıyla bugün, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yalnızca Kıbrıslı Rumlar adına doğal zenginliği gasp etmeye çalıştığının söylenemeyeceğini” öne sürdü.

Prodromu “bunun tam aksine, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşları adına hareket ettiğini ve gelirlerin ortaya çıkacağı zaman geldiğinde, tüm Kıbrıs vatandaşları için kazancın paylaşımı mekanizmasının da kesinlikle var olacağını” iddia etti.

Prodromu bir soruya yanıtında ise, “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, tüm Kıbrıs vatandaşlarının ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Türk toplumunun, kendi payına düşeni alacağını söylediğini” yineledi.

Müzakerelerde bu konuda var olan görüş birliğini dikkate aldıklarını belirten Prodromu, “Kıbrıs sorununa, doğalgazı merkezi devletin yöneteceği ve tüm Kıbrıs vatandaşlarının yararlanması için bir yol bulunacağı bir çözüm bulunmasını dört gözle beklediklerini” savundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER