Bugün; 1.135 işletme daha açılıyor, 4 bin çalışan iş başı yapıyor

banner37

Sağlık Bakanlığı ile KTEZO, güzellik ve saç hizmetleri alanında faaliyetlerine başlayacak olan sektörlerin iş yapabilmesi için taahhütname imzaladı. 08.00- 19.00 saatleri arasında hizmet verecek olan söz konusu sektörler,kuralları ihlal ederse 22 bin TL’ye kadar para cezası ve 1 yıla kadar hapislik cezası alacak

Bugün;  1.135 işletme daha açılıyor,  4 bin çalışan iş başı yapıyor
banner90
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

DÜKKANLAR PIRIL PIRIL OLDU Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hijyen kurallar çerçevesinde açılmasına izin verilen berberler, kuaförler, dövmeciler ve güzellik salonları bugün yeniden iş başı yapıyor. Bir aydır kapalı olan işletmeler, dün dükkanlarında hummalı bir temizlik yaptı.

KURALLAR SIKILAŞTIRILDI Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, güzellik ve saç hizmetleri alanında faaliyetlerine başlayacak olan sektörlerin iş yapabilmesi için taahhütname imzaladı. Yeni kurallara göre, müşteriler randevuyla kabul edilecek, içeriye maskesiz kimse alınmayacak, her müşteri için tek kullanımlık malzeme sağlanacak, müşterilerin girişte el antiseptiği kullanması zorunlu olacak.

HERKES HAZIR… Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, “Kurallara uyulmazsa yine kapanma ihtimalimiz var” derken; Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği Genel Sekreteri Nerime Kanber, güzellik salonlarının temizlenerek hizmet vermeye hazır hale getirildiğini söyledi. KTEZO Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da, bugün kuaför, berber ve güzellik salonlarının açılacağını kaydederek, “Bin 135 işletme ve 4 bin çalışan bugün iş başı yapıyor” dedi.

Ülkemizde kademeli açılma süreci kapsamında bugün berberler, kuaförler, dövmeciler ve güzellik salonları da yeniden iş başı yapıyor.

Geçtiğimiz ay vaka sayılarındaki artış yüzünden kapanan bin 135 işletme ile 4 bin çalışan uzun bir aradan sonra yeniden hizmet verebilecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası arasında güzellik ve saç hizmetleri alanında faaliyetlerine başlayacak olan sektörlerin iş yapabilmesi için taahhütname imzalandı.

Buna göre, kuaför, berber, dövmeciler ve güzellik salonları, 08.00 ile 19.00 saatleri arasında hizmet verecek. Yeni kurallara göre, müşteriler randevuyla kabul edilecek, içeriye maskesiz kimse alınmayacak.

Ayrıca iş yerlerinde her müşteri için tek kullanımlık malzeme sağlanacak ve müşterilerin girişte el antiseptiği kullanması zorunlu olacak.

Kurallara uymayan işletmelere yasal mevzuatın, 22 bin TL’ye kadar para cezası ile 1 yıla kadar hapislik cezası öngördüğü hatırlatıldı.

Dükkanlar pırıl pırıl edildi

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hijyen kuralları çerçevesinde açılmasına izin verilen berber, kuaför, dövmeciler ve güzellik salonlarında dün büyük bir temizlik çalışması başlatıldı.

Bir aydır kapalı olan işletmeler açılma kararına bağlı olarak pırıl pırıl edildi.

Dükkanların hem içini, hem de dışını müşterilere hazır hale getirilebilmek için çalışan işletme sahipleri, malzemelerini de tedarik etti.

Tulga: Bin 135 işletme, 4 bin çalışan iş başı yapıyor

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel Koordinatörü Hürrem Tulga, bugün kuaför, berber ve güzellik salonlarının Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda açılacağını kaydederek, “Bin 135 işletme ve 4 bin çalışan bugün iş başı yapıyor” şeklinde konuştu.

“Sektör açmak istedi çünkü ortada yapılan bir katkı yok” diyen Tulga, çalışanların maaş beklediğini, kira, fatura ve taksitlerin ödeme beklediğini vurguladı.  Tulga, ustasından kalfasına, çırağından işletmecisine kadar sektörde çalışan 4 bin kişinin PCR testi yaptırdığını ve sonuçların tümünün de negatif çıktığına işaret etti.

Hürrem Tulga, Başbakanlık Epidemiyoloji Raporu’na göre güzellik salonu, kuaför ve berberlerin bulaş riski en az olan sektörlerin başında geldiğinin altını çizdi.

İnönülü: Kurallara sıkı sıkıya uyulmalı

Kıbrıs Türk Berberler Birliği Başkanı Cemal İnönülü, uzun bir aradan sonra yeniden hizmet verebilecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kurallara sıkı sıkıya uyulması gerektiğini söyledi.

İnönülü, işletme sahiplerinin yanı sıra müşterilerin de kurallara harfiyen uymasının elzem olduğunu ifade ederek, “Kurallara uyulmazsa yine kapanma ihtimalimiz var” dedi.

Dün uzun bir aradan sonra işletme sahiplerinin dükkanlarında temizlik yaptığını ve müşterilerine gereken hijyenik ortamı hazırladıklarını kaydeden İnönülü, “Müşterilerimizin içi rahat olsun. Güvenle tıraş olmaya gelebilirler” şeklinde konuştu.

banner134
İnönülü, kapanmadan önce ortalıkta çok büyük bir bilgi kirliliğinin olduğuna değinerek, “Herkes kafasına göre bir şey söylüyordu. Bakanlığın açıkladığı kural metniyle bilgi kirliliğinin önüne geçildi” ifadelerini kullandı.

İnönülü, şöyle devam etti:

“Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla berberlere verilen bin 500 TL’lik destek kimsenin hayatını idame ettirmesine yetmediği için birçok berber müşterilerden gelen taleple birlikte kaçak olarak hizmet vermeye başlamıştı. Bunu dünya alem biliyordu. Ancak kaçak kesimler sağlıklı ve hijyenik değildi. İş yerlerimizin açılmasıyla müşterilerimiz sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hizmet alacak. Herkesin içi rahat olsun”  

Kanber: Güzellik salonları hizmete hazır

Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği Genel Sekreteri Nerime Kanber, uzun zamandır kapalı olan güzellik salonlarının dün temizlenerek hizmet vermeye hazır hale getirildiğini söyledi.  Kanber, tüm çalışanların PCR testlerini yaptırdığını, ayrıca iş yapabilmek için de belediyelerden gerekli izinleri aldıklarını ifade etti.

Müşterilerin güzellik salonlarına güvenle gidebileceğini kaydeden Kanber, “Biz pandemiden önce de zaten maske, eldiven ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyuyorduk. Önlemlerinizi bu süreçte en üst seviyeye çıkardık” dedi.  Güzellik uzmanlarının zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Kanber, devletin güzellik uzmanlarına kapalı kaldığı süreyi de dikkate alarak gereken desteği vermesini istedi.

Devletin kira desteği, soysal sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinde destek vermesi gerektiğini belirten Kanber, “Biz çok uzun bir süre kapalı kaldık. Ancak bu süreçte iş yapmamıza rağmen sigorta ve ihtiyat sandığı ödemelerinde herhangi bir muafiyetimiz olmadı” şeklinde konuştu.

Uyulacak kurallar

Sağlık Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, güzellik ve saç hizmetleri alanında faaliyetlerine başlayacak olan sektörlerin pandemi kuralları çerçevesinde taahhütname imzalayarak, faaliyetlerine başlamaları konusunda mutabık kaldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, berber, kuaför, dövmeciler ve güzellik salonu işletmelerinin hangi kurallar çerçevesinde faaliyetlerine başlayacakları, taahhütnamede yer alan maddelerle şöyle sıraladı:

1-İş yerine gelen müşterinin adı soyadı ve telefon numarasının kaydedilmesi ve müşterilerin randevu ile kabul edilmesi

2-Müşterilerin birer koltuk arayla oturması ve işlem yapılan koltuk sayısı kadar müşteri kabul edilmesi

3-İş yerine maskesiz kimsenin alınmaması

4-İş yerinde tek kullanımlık havlular bulundurulması ve müşterilerin girişte el antiseptiği kullanması

5-Müşteriye sadece su servisi yapılması, içeride gazete, dergi vb şeyler bulundurulmaması

6-Her müşteri için tek kullanımlık malzeme sağlanması, fön makinesinin düşük hızda kullanılması

7-İş yeri içerisinde sosyal mesafenin korunması

8-Hasta olan personelin çalıştırılmaması

9-Personelin işlem yapılan koltuk sayısı kadar çalıştırılması

10-Personelin tümünün maske takması ve sıkça değiştirilmesi

11-Müşteri ile 1 metreden yakın ve 15 dakikadan uzun temaslı olan personelin yüz koruyucusu (siperlik) kullanması

12-Personelin hijyen kurallarına harfiyen riayet etmesi, dinlenme alanlarında sosyal mesafenin korunması ve yemek yenilen esnada aynı anda birden fazla kişinin olmaması

13-İş yerinde günlük temizlik yapılması

14-Sık dokunulan yüzeylerin temizliğine dikkat edilip su ve deterjanla temizlik sonrası 5 litrelik suya yarım çay bardağı çamaşır suyu kullanılıp ilave temizlik yapması

15-Çalışma tezgahları ile ekipmanların düzenli olarak %70’lik alkol ile dezenfekte edilmesi

16-Temizlik yapan personelin maske ve eldiven kullanması ve iş yerinin kullanılan tüm odalarının sık sık havalandırılması

17-İlgili iş yerlerinin sabah 08.00 akşam 19.00 saatleri arasında çalıştırılması.

18-Aksine davranışın yasal mevzuat uyarınca suç olduğunu, 45/2018 sayılı yasanın 36 (2) maddesi tahtında 22000 TL’ye kadar para cezası ve 1 yıla kadar hapislik cezasının uygulandığının bilinmesi ve işbu belgeyi okuyup anladıktan sonra imzalanarak beyan ve taahhüt edilmesi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75