banner6

Bugün daha kalabalık gelecekler

banner37

Hayvan üreticileri ile hükümet, dün üç kez bir araya geldi ancak beklenen uzlaşma sağlanamadı... Çiftçiler de iş araçlarıyla da bu sabahın ilk saatlerinden itibaren Lefkoşa’ya gelmeye başladı... Eylemin sertleşerek süreceği açıklandı

Bugün daha kalabalık gelecekler
banner150 banner151 banner143

İsmail VOLKAN/ Ali CANSU

Hayvan üreticilerinin eylemi dün Lefkoşa’da çok hareketli saatlerin yaşanmasına neden oldu. Hayvan üreticileri, hükümet yetkilileriyle dün üç kez görüştükleri halde anlaşamayarak eylemlerine devam kararı aldı.

İlk iki görüşmeden sonra taleplerine olumlu yanıt alamayan hayvancılar Başbakanlık kavşağını yeniden trafiğe kapadı. Eylemcilerin polisle arbede yaşamasının ardından, aralarında Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları’nın da bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı ancak Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ın devreye girmesiyle kısa süre sonra serbest bırakıldılar. Altı üreticiye “Polise karşı koyma” suçundan dava okundu.

Daha sonra hükümet yeni bir açılım yapmak için bu sabah saat 02.45’e kadar hesaplama yaparak hayvancılara sundu. Hayvancılar önerileri yine beğenmedi ve eyleme devam kararı aldı. Öte yandan Çiftçiler Birliği de araçlarıyla eyleme destek vermeye başladı ve eylemin sertleşerek süreceği açıklandı.

Serdar Denktaş, eylemin kaldırılmasını talep ettiklerini ancak buna olumlu yanıt almadıklarını belirtti. Maliye Bakanı Serdar Denktaş, hükümetin; “süt taban fiyatını 1,32 TL/kg, arpa fiyatını 1 Ocak 2017'ye kadar 65 kuruş/kg, balya ton başı 250 TL ve süt satışının serbest bırakılmasını" önerdiğini “Eylem kazanımı” olarak kabul etmelerini geri kalan taleplerin de pazartesi konuşulmasını söylediklerini belirtti ancak eylemciler tüm isteklerinin yerine getirilmesinde ısrarcı oldu.

Denktaş, üreticilerin 10 maddelik istemlerinin 4’ünde anlaştıklarını diğer 6 madde için ise pazartesi gününe kadar süre istemelerini eleştirdi.

Eylemcilerin tüm taleplerde ısrarcı olmaları üzerine bu kez devreye Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, girdi. Eylemcilerin yanına giderek önerilerini tekrarlayan Çavuşoğlu, eylemcilerin talebindeki ısrarı üzerine ekibini toplayıp, bu sabah saat 02.45’e kadar hesap yaptı, rakamlar belirledi.

Özellikle süte kota noktasında anlaşma olmayınca Serdar Denktaş, “Ben de tüm önerileri geri çekiyorum” dedi ve ipler yine koptu. Hayvancılar, çiftçilerin de destek vermesiyle daha büyük ve daha sert eylemler yapma kararı aldı.

Bu arada polis ve çevik kuvvet Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Dün gün boyu neler oldu?

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, “Zam yaparken hesap yapmıyorlar, bizim hakkımızı vereceklerinde hesap yapıyorlar” diyerek dün öğle saatlerinde başlayan hesaplamanın bu sabaha kadar tamamlanamamasını eleştirdi.

“Hakkımızı almakta kararlıyız” diyen Naimoğulları, üreticileri de arkasına aldı ve ikinci kez başbakanlık trafik ışıklarındaki yolu trafiğe kapattı.

Naimoğulları, bunun üzerine polis aracının içinden; "Bu saatten sonra her şey sınırsızdır, her yeri kapatacağız" dedi. Bu açıklamanın ardından Naimoğulları polise götürüldü.

“Bütün çemberleri kapatırız”

Naimoğulları, eylemin bugün ve yarın da devam edeceğini, araçları Lefkoşa'da bırakacaklarını söyledi ve tüm üreticilere pazartesinden itibaren eyleme daha güçlü destek vermeye çağırdı.

"Hükümetin üreticilerle dalga geçtiğini, tamamen üreticiyi kandırıp eylemi kaldırmayı amaçladığını" savunan Naimoğulları, ülkedeki bütün çemberleri kapatabilecekleri uyarısında bulundu.

Naimoğulları, Başbakanlıkta gerçekleştirilen görüşme sonrası basın ve üyelere açıklama yaptı.

Eyleme devam edeceklerini çünkü hükümetin sütün taban fiyatı dışında hiçbir açılım yapmadığını, sadece hesap yaptığını ifade eden Naimoğulları, "Taban fiyat konusu dışında açılım yok, sadece hesap yaptılar bir arpa boyu yol gidemediler. Tamamen üreticiyi kandırıp eylemi kaldırmak istediler" dedi. Çemberlerin kapatılacağını ve araçların burada kalacağını söyleyen Naimoğulları, ülkedeki tüm üreticileri desteğe çağırdı.

"Bütün ülkedeki çemberler kapatılsın" diyen Naimoğulları, "Üreticiyle dalga geçiyorlar, bu eylemin boyutunu daha da büyütmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Denktaş: Pazartesi görüşelim

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Başbakanlık Toplantı Salonu’nda Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile basın toplantısı düzenledi.

Denktaş, birliğin 3 gündür Lefkoşa'da eylem yaptığını, bu eylem sürerken bir açılım yapamayacaklarını söylediklerini ancak vatandaşların mağdur edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan'ın da ülkeye dönmesiyle diyalog yoluna gidildiğini, "eylemi kaldırın talepleri görüşelim vatandaşları mağdur etmeye gerek yok, sadece sizin değil sektörün diğer kesimlerinden de görüş alalım, pazartesi görüşmeye devam edelim" dediklerini anlatan Denktaş, dün de tüm gün çalıştıklarını, taleplerin karşılanması için hesaplamalar yaptıklarını anlattı.

“Hiçbir şey vermediğimiz doğru değil”

Denktaş, hükümetin; “süt taban fiyatını 1,32 TL/kg, arpa fiyatını 1 Ocak 2017'ye kadar 65 kuruş/kg, balya ton başı 250 TL ve süt satışının serbest bırakılmasını” önerdiğini, bunları "Eylem kazanımı" olarak kabul etmelerini geri kalan taleplerin de pazartesi konuşulmasını söylediklerini ancak hiçbir şey vermediklerinin doğru olmadığını kaydetti.

“Açılımı vatandaşların mağduriyetini gidermek adına yaptık, ancak hayvancılar da olumsuz etkileniyor” diyen Denktaş, şöyle devam etti:

“Hem kendileri hem de Lefkoşa halkının daha fazla mağdur olmasına gerek yok eylemi kaldırsınlar açılım yaptık taleplerini kabul ettik. Sektörün diğer kesimiyle diyalog içindeyiz, ok yaydan çıktı eylem başladı ama artık daha fazla eziyet çekmeye gerek yok. Polis 3 gündür sabahlara kadar bekliyor, teşekkür ederim, Mesaj alındı hükümet yapabileceklerini yapacak. Yeni yıl çok daha sorunsuz olacak tarihi tarihine bütün tarım sektöründe ödemeler yapılabilecek, bu 6 ayda da tüm imkanlar seferber ediliyor tarım sektörüne.

Ümit ederim birbirimize güvenip sonuç alırız en geç pazartesi günü çiftçiler ve hayvancılarla görüşme çağrımız sıcaktır, birbirimizi kandırmaya gerek yok anlayış gösteriyoruz.”

İlk görüşmede talepler iletilmişti

Başbakan Hüseyin Özgürgün ile Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği'nin gerçekleştirdiği ilk görüşme öğle saatlerinde oldu.

Görüşme sonrası basına ve eylemcilere açıklama yapan Birlik Başkanı Mustafa Naimoğulları, toplantıda tüm taleplerini ortaya koyduklarını ve bu taleplerden geri adım atmayacaklarını belirterek, "Taleplerimizi Maliye Bakanlığı hesaplayıp geri dönecek. Bu iş bu (dün) gece bitecek, bu vakitten sonra olumsuz bir tavır beklemiyoruz, bu talepler dışında bir şey kabul etmeyeceğimizi söyledim" dedi.

Küçükbaş hibe, küçükbaş süt alımı, uzun vadeli kredi, zamlar, arpa fiyatı, süt kotası gibi konuların görüşüldüğünü ve taleplerin ortaya konulduğunu anlatan Naimoğulları, üyelerin çeşitli soruları üzerine "Biz bu kriterlere 'evet' dersek olacak. Kriterleri ortaya koyduk, açıklamayı hükümet yapacak" dedi.

Naimoğulları, bütün üreticinin artık sigortalı olacağını, sigorta kaydı olmayana, 66 yaş üstüne ve ikinci iş yapana destek verilmeyeceğini belirterek, "Bu saatten sonra olumsuz bir tavır beklemiyoruz, bunlar dışında başka teklif kabul etmeyiz" diye konuştu.

Başbakanlığa gidemeyince, trafik akışını engellediler

Cumhuriyet Meclisi ve Maliye Bakanlığı önünde üç gündür sorunlarına çözüm bulunmasını bekleyen üreticiler, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün ülkeye gelmesinin ardından traktör ve iş araçlarıyla Başbakanlık önüne gitti.

Başbakanlık önünü polis ve itfaiye araçlarıyla kapatan polis, eylemcilerin traktörlerle Başbakanlık önüne girmesini engelledi. Bu duruma sinirlenen üreticiler buna karşın, Başbakanlık trafik ışıkları bölgesindeki trafik akışını engelledi.

Taraflar buluştu, komite görüştü

Eylem sırasında Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’na telefonla ulaşan Başbakan Hüseyin Özgürgün, görüşme için Naimoğulları’nı saat 14.00’te ofisine davet etti.

Özgürgün, Mustafa Naimoğulları başkanlığında 18 kişilik heyetle bir araya geldi.

Toplantıya, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile bürokratlar da katıldı.

Yaklaşık iki saat süren toplantının ardından taraflar uzlaşıya varmak için komite oluşturmaya karar verdi.

Komitede Hayvancılar Birliği’nden üç kişi, Maliye Bakanlığı, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ve Başbakanlık bürokratlarından oluşan bir heyet, birliğin taleplerini dinlemek için toplantıya devam etti.

Denktaş motosikletle ayrıldı

Bütçe görüşmeleri için toplantıdan erken ayrılan Serdar Denktaş, motosikletle traktörlerin arasından geçerek Maliye Bakanlığı’na gitti.

Başbakanlıktan çıktığı sırada üreticilerle konuşan Denktaş, toplantının olumlu ilerlediğini, çözüm bulmak için çalıştıklarını söyledi.

Hükümet istifaya çağrıldı

Üreticilerin eylemine dün yaklaşık 150 civarında araçla destek verildi.

Hamitköy kavşağından başlatılan araçlı eylem, Kaymaklı çemberi, Şehitler Abidesi, Girne Kapısı, meclis ardından da Başbakanlık önünde devam etti. Eylemciler, her kavşakta 10 dakika durarak “trafiği kapatma eylemi” yaptı. Lefkoşa sokaklarından traktörlerle geçen üreticiler, Başbakanlık önünde ‘Hükümet istifa’, ‘Hakkımızı istiyoruz ve alana kadar buradayız’ ve ‘Bu ülkeyi bu şekilde yönetecekseniz istifa edin’ sloganları attı.

‘Eylemi bırakıp da hastanede yatamam’

Bölgede geniş güvenlik önlemleri alan polis ve hayvancılar arasında zaman zaman gerilim dolu anlar yaşandı. Eylem sırasında pankart tutan bir üretici fenalaştı. Üreticiye, ambulansla gelen sağlık ekibi müdahale etti.

Ambulansa binmeyi reddeden üretici, “Ben hastaneye gidemem arkadaşlarımla birlikte burada kalacağım. Ben iyiyim. Eylemi bırakıp da hastanede yatamam” dedi.

Hayvancıların talepleri nelerdi?

Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hayvan üreticilerinin taleplerini şu şekilde sıraladı:

“Küçükbaş hayvancıya kuraklık ve zamlara karşı destek verilmesi. Bu, arpa veya yem olabilir.

Küçükbaş hayvan sütünün alım garantisinin yasallaşması, imalatçıların hak edişi ölçüsünde koyun-keçi sütü almasının mecbur kılınması. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında satılmıyor diye 10 kuruş/litre bazında indirime gidilen koyun-keçi sütü fiyatının eski fiyatına getirilmesi.

Uzun vadeli faizsiz kredi imkanlarının önü açılması. Motorine yapılan 9 kuruşluk son zammın geri çekilmesi, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) tarafından arpa fiyatlarına zam yapılmaması.

Türkiye’de ve Güney’de olduğu gibi ucuza motorinin üreticiye renkli mazot olarak verilmesi, bunun yasallaşması. İnek sütünün taban fiyatının 1.35 TL/ litre olması. Üretilen 2 ton günlük sütün desteklenmesi. 2 tona kadar olan süte 30 kuruş /litre destek verilmesi. Türkiye’den gelen suyun devlet desteğiyle tarımda ve hayvancılıkta kullanılmak üzere 2 TL/ton’un altında verilmesi.”

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2016, 10:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110