Bugün, Toplumsal Direniş Bayramı

banner37

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43’üncü, efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 61’inci ve Kıbrıs’ın fethinin 448’inci yıldönümü dolayısıyla etkinlikler düzenleniyor

banner87
Bugün, Toplumsal Direniş Bayramı
banner99

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43’üncü, efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 61’inci ve Kıbrıs’ın fethinin 448’inci yıldönümü olan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı, etkinliklerle kutlanacak.
   25 Temmuz'da başlayan kutlama etkinlikleri, bugün tamamlanacak.
   Bu kapsamda 25 Temmuz’dan beri ülke genelindeki tüm şehitlikler halkın ziyaretine açık.
   Bugün saat 08.00’de Güvenlik Kuvvetleri Karargahı-Boğazköy’de başlayacak 16 kilometrelik Mukavemet Yol Koşusu Kırıkkale Mücahitler Evi önünde tamamlanacak. Dereceye giren sporculara ödülleri TMT Mücahitler Derneği binasında saat 10.15’te verilecek.
   Etkinlikler çerçevesinde saat 09.30’da Lefkoşa ve bütün ilçe merkezlerindeki Atatürk Anıtlarında, saat 10.00’da Lefkoşa Şehitler Anıtı’nda, saat 12.00’de Cumhuriyet Parkı Anıtı’nda çelenk sunma törenleri icra edilecek.
   Saat 20.00’de Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Boğazköy’de bulunan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Karargah bahçesinde, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluş yıl dönümü resepsiyonu düzenlenecek.

Töre: Geleceğe umutla bakıyoruz

Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı. Töre, kimsenin Kıbrıs Türkü’nü Ada’da “ikinci sınıf” olarak görmemesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Kıbrıs bizim vatanımız, canımız. Kanımız bu topraklara helal olsun...  Özgürlük, güvenlik içinde Anavatanımızın garantörlüğünde geleceğe umutla bakıyoruz. Bu vatan için hayatını veren, hizmeti olan herkese minnet ve şükranlarımızı arz ederiz. Üç bayramı birlikte kutluyoruz.”

Tatar: Kıbrıs Türk halkı bu adada misafir

değil bu adanın asıl sahiplerinden biridir
 

Başbakan Ersin Tatar, 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “1Ağustos tarihinin Kıbrıs Türk halkının varoluş, özgürlük ve devlet kurma mücadelesinde ayrı bir yeri ve önemi vardır. Kıbrıs Türk halkı, Rum komşularımızın hala iddia ettikleri gibi bu adada misafir değil tam tersine kendileri gibi bu adanın asıl sahiplerinden biridir” dedi.
   Tatar mesajında, “448 yıl önce bu adada başlayan ulusal varlığımız, adanın 1878 yılında İngiliz idaresine geçmesiyle uzun yıllar boyunca ortadan kaldırılmak istenmiş ama, 1 Ağustos 1958’de Anavatan Türkiye’nin tam desteği ile Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT)  resmen devreye girmesi sonucu başlayan varoluş ve özgürlük mücadelesi ile başarısızlığa uğratılmıştır. Rumlar, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama hayallerini gerçekleştirememişse bu halkımız ve onun kurduğu, yaşattığı TMT sayesindedir. Kıbrıs Türk Halkı 1960’ta bir azınlık olarak değil de kurucu ortak olarak Kıbrıs Cumhuriyeti içinde yer alabilmişse bunda TMT’nin katkısı büyüktür” ifadelerine yer verdi.
   “21 Aralık 1963’te bizimle birlikte kurulan ortaklık devletini, adayı Helen yapma hayaliyle, silahlı zoruyla yıkan, bizi devletten dışlayan Rum fanatizmi karşısında ayakta kalabilmişsek TMT’nin bunda büyük payı vardır” diyen Tatar şöyle devam etti:
   “15 Temmuz 1974’teki Enosis amaçlı faşist Yunan darbesinin ardından Türkiye 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Türk halkının beklentisi ve çağrısı doğrultusunda adaya çıkarma yaparken başlıca yardımcısı TMT ve mücahit ordumuz idi. TMT, sadece bir askeri direniş örgütü değil aynı zamanda sosyo-ekonomik ve siyasal görevler de üstlenmiş bir yapı idi. 1974 öncesinde vücuda getirilmiş olan yönetimler TMT sayesinde var olmuştu.
   Kısacası, bugün Kıbrıs’ta Helen devleti içinde azınlık olarak değil de kendi idaremizde güven içinde yaşıyorsak bu halkımızın TMT bünyesinde verdiği mücadele ve Anavatan Türkiye’nin çok değerli katkıları sayesinde olmuştur. Bu noktadan geri dönüş yoktur. Kimse Kıbrıs Türkü’nü sahte vaatler, süslü laflarla aldatamaz, 1974 öncesi sıkıntıları yeniden yaşamamıza neden olacak bir sürece girmemize yol açacak sözde federal çözüm anlaşmalarını bize yutturmaz. Kıbrıs’ta Rum devleti kadar yasal, demokratik bir Türk devleti vardır.”
   Halkın özgürlük ve güvenlik içinde yaşamak, kendi kendini idare etmek istediğini belirten Tatar, bu gerçeği kimsenin göz ardı edemeyeceğini kaydetti.
   “Bizler, Rum komşularımızla bu gerçekten çıkarak işbirliği yapmaya varız” diyen Tatar, “Eğer samimiyseler, iki devletin özellikle hidrokarbon kaynaklarının aranması, çıkarılması ve pazarlanmasından başlayarak ciddi bir işbirliği içine girmeleri geleceğin birlikte kurulması adına önemli bir başlangıç olabilir. Aksi takdirde onlar yolunda biz yolumuzda gitmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
   Tatar mesajında, “Bu vesile ile bir kez daha Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43’üncü, efsanevi Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 61’inci ve Kıbrıs’ın fethinin 448’inci yıl dönümü olan 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramımızı bir kez daha candan kutluyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet dilerken kahraman gazilerimize şükranlarımızı ifade ediyorum” dedi.

 

Bakanlardan mesaj

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, “1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı, Kıbrıs Türk halkının adadaki varlığı için vermiş olduğu çetin mücadelenin önemli bir dönüm noktasını temsil etmektedir. Kıbrıs Türk halkı yüzyıllardır adada yaşanan her türlü baskıya, haksızlığa ve acılara karşı mücadele ederek, direnmiştir. Toplumsal birliktelikle adadaki varlığını ve kimliğini korumayı başarmıştır. Halkımız, bugün güven ve huzur içinde yaşamakta, geleceğe umutla bakmaktadır.” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Toplumsal Direniş Bayramı olan 1 Ağustos tarihinin ulusal mücadelenin zaferle sonuçlanması açısından son derecece önemli olduğunu belirtti.

Çalışma Bakanı Sucuoğlu mesajında, Kıbrıs’taki Türk varlığı açısından büyük önem taşıyan, Kıbrıs’ın fethinin 448’inci, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 61’inci ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın 43’üncü kuruluş yıl dönümünde direnişin ve mücadelenin Kıbrıs Türk halkı için öneminin ve anlamının altını çizdi.

Mesajlar
 

YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, 1 Ağustos nedeniyle yayımladığı mesajında, “Bu tarihte Kıbrıs ecdadımız tarafından feth edilmiş, bu tarihte efsanevi teşkilatımız TMT kurulmuş ve yine bu tarihte Kıbrıs Türkü’nün Güvenlik Kuvvetleri Teşkilatı hayat bulmuştur” dedi.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, yüz yıllık mücadelenin ve savunulan hakların feda edilemeyeceğini, azınlık olunamayacağını belirtti. Dernek, geçmişi bir defa daha yaşamamak için KKTC’yi yaşatmaya, Türkiye’ye ve etkin ve fiili garantisine her zaman ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihine değinilen mesajda, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın kuruluşunun bir dönüm noktası olduğu kaydedildi.
   Mesajda, Kıbrıs Türk tarihinin üç mutlu olayının, gurur ve kıvançla kutlandığı belirtilerek, “Bizlere bugünleri armağan eden aziz şehitlerimizi rahmetle anar, kahraman gazilerimizi ve şu anda vatan savunmasında görevli askerlerimizi saygı ve şükranla selamlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Kıbrıs Türk halkının varlığını koruyup, bugünlere ulaşabilmek için büyük bedeller ödediğini, geçmişte yaşanan acıları unutmamak gerektiğini belirtti.
   Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği, Kıbrıs Türk halkının, dün olduğu gibi bugün de yaşanan her türlü olumsuzluğa karşı geleceğe umutla baktığını kaydetti.
   Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Genel Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, 1 Ağustos’un Kıbrıs Türkü’nün var olma adına verdiği mücadelede dönüm noktası olduğunu belirtti.
   Kıbrıs Türk Kültür Derneği mesajında, Kıbrıs Türk halkının, Kıbrıs’ta bağımsız, özgür ve güvenlik içinde kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde egemen bir halk olarak yaşamayı, toplumsal direnişle sağladığı vurgulandı.

Kıbrıs Türk Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR-İŞ) Genel Başkanı Ahmet Çaluda, Kıbrıs Türk halkının var olmak için örgütlendiğini ve bu örgütte eğitildiğini belirterek, Kıbrıs Türkü’nün var olmak adına hep birlikte hareket ettiğini belirtti. Tek bir güç olarak bu direnişin gerçekleştirildiğini kaydeden Çaluda, bu sayede Barış Harekâtı ile özgürlüğe ve güvenliğe kavuşulduğunu hatırlattı.

Karadeniz Kültür Derneği Başkanı Murat Zeki Civelek de mesajında, “1 Ağustos her zaman kutlanması gereken önemli bir tarih ve şanlı tarihimizin zaferlerle dolu bir günüdür” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108