“Bugün - yarın diye bizi oyaladılar”

banner37

“KKTC’de ikamet izinsiz bulunmak” suçundan tutuklanan iki kişi, suçlunun kendileri değil iş yeri olduğunu iddia etti

“Bugün - yarın diye bizi oyaladılar”
banner90
banner99

Serap ŞAHİN

Lefkoşa’da ikamet izinsiz olduğu tespit edilen ve yasal süreleri dolduğu halde çıkış yapmayan iki kişi daha tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.


“KKTC’de İkamet İzinsiz Bulunmak” suçundan tutuklanan Hasan Körkuyu ve Mehmet Ali Güler dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak aleyhinde 3 günlük tutukluluk emri temin edildi.


Kıdemli Yargıç Banu Soyer’in huzurunda görüşülen dünkü davada, İddia Makamı adına Savcı Atilla Enver Etkin, polis memuru Mehmet Bayır’ı tanık olarak dinletti.


Mahkemede yeminli şahadet veren Bayır, Hasan Körkuyu ve Mehmet Ali Güler’in “KKTC’de İkamet İzinsiz Bulunmak” suçundan methaldar olduğunu kaydetti.


Bayır, Hasan Körkuyu’nun çalışma izninin 14.05.2019 tarihinde sona ermesinin ardından yasal süre içerisinde

KKTC’den çıkış yapmayıp, Tüfekçi Ltd.’de çalışmaya devam ettiğini mahkemeye aktardı.


banner134
Mehmet Ali Güler’in ise çalışma izninin 14.11.2018 tarihinde sona ermesinin ardından, yasal süre içinde ikamet izinsiz KKTC’de bulunduğunun tespit edildiğini belirten Bayır, zanlıların 04.10.2019 tarihinde suçüstü tutuklandığını kaydetti.


Mesele ilgili Tüfekçi Ltd.’den yapılan soruşturmada, çalışma izni çıkarılması için başvuruda bulunulduğunu belirten Bayır, zanlıların 3 gün poliste tutuklu kalmalarını talep etti.


Mahkemeden söz hakkı alan zanlı Hasan Körkuyu 30 yıldır KKTC’de olduğunu belirterek “Çalışma iznimin uzatılması için 5 ay önce şirkete başvurdum. Bugün-yarın diye beni oyaladılar. Ben kaçak olduğumu düşünmüyorum” dedi.


Söz hakkı alan diğer zanlı Mehmet Ali Güler ise “Çalışma izni çıkarılacak diye pasaportum ve kimliğim 10 ay önce işyeri tarafından alındı. İki yıldır evime gidemiyorum” ifadelerini kullandı.


Kıdemli Yargıç Banu Soyer, soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için zanlıların 3 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75