Bulduğunuz aşıyı mutlaka olun

banner37

Tüm dünyada Koronavirüs salgınına karşı aşılama faaliyetleri sürerken, virüsün mutasyona uğramış bir hali olan Delta varyantının Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta da görülmesiendişeye yol açtı. HP milletvekili, Mikrobiyoloji Uzmanı Rogers ise halkı yeni varyanta karşı uyardı:

Bulduğunuz aşıyı mutlaka olun
banner99

Ali ÇATAL

“AŞI SEÇMEYİN”… HP milletvekili, Mikrobiyoloji Uzmanı Jale Refik Rogers, Delta varyantının bugüne kadar tespit edilen varyantların en bulaşıcısı olduğunu belirterek, toplumun hızla aşılanmasının en büyük öncelik olması gerektiğini vurguladı. Rogers, halkın ulaşabildiği ilk aşıyı olmasınınhem kendilerini,hem de sevdiklerini korumak için büyük önem taşıdığına dikkat çekerek, “Aşı seçmeden, ulaşabildiğimiz ilk aşıyı olmalıyız. Çünkü Delta varyantı, Güney Kıbrıs ve Türkiye dahil dünyada birçok ülkede görüldü ve hızla yayılmaya da devam ediyor”dedi.

Global bir kriz olarak yaklaşık iki yılda dört milyona yakın insanın hayatına mal olan Koronavirüs salgınında kötü haberlerin ardı arkası kesilmiyor.

Tüm dünyada salgına karşı aşılama faaliyetleri hızla sürerken, virüsün mutasyona uğramış bir hali olan Delta varyantının Türkiye ve Güney Kıbrıs’ta da görülmesi bazı endişelere de yol açtı.

KIBRIS’a konuşan Halkın Partisi (HP) Milletvekili, Mikrobiyoloji Uzmanı Jale Refik Rogers, diğer varyantlar gibi Delta varyantının da dünyanın farklı bölgelerinde dağılımının kaydedildiğini söyledi.

KKTC’de Delta varyantına yönelik ‘henüz’ herhangi bir çalışmanın yapılmadığını, bu nedenle de ülkede bu varyantın olup olmadığına yönelik yorum yapmanın zor olduğunu kaydeden Rogers, bu varyantla enfekte olanların hastalığı son derece şiddetli geçirdiği uyarısında bulundu.

“Maskeler kesinlikle çıkmamalı”

“Aşının her iki dozu uygulansa dahi maskeler kesinlikle çıkmamalı” diyen Rogers, hem koruyuculuğun devam ettirilmesi, hem de virüsün yeni varyantlarına ekstra önlem teşkil etmesi için ‘aşılamada üçüncü doz’ uygulamasının da önümüzdeki dönemde küresel bazda gündeme gelebileceğini kaydetti.

Rogers, “Delta varyantı, bugüne kadar tespit edilen varyantların en bulaşıcısıdır. Delta varyantının geçen kış birçok ülkede üçüncü dalgaya sebebiyet veren İngiliz varyantı olarak da bilinen “Alfa” varyantından yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu bilinmektedir” şeklinde konuşarak aşıların Delta varyantının neden olduğu ağır hastalığa karşı koruyucu olduğuve hastane yatışını önlediğinin görüldüğünü belirtti.

“Ulaşabildiğimiz ilk aşıyı olmalıyız”

Bu dönemde ülkemizde toplumun hızla aşılanmasının en büyük öncelik olması gerektiğini vurgulayan Rogers, halkın“ulaşabildiği ilk aşıyı mutlaka olmasının” hem kendilerini, hem de sevdiklerini korumak için büyük önem taşıdığını aktardı.

“Aşı seçmeden, ulaşabildiğimiz ilk aşıyı olmalıyız. Delta varyantı, Güney Kıbrıs ve Türkiye dahil olmak üzere dünyada birçok ülkede görüldü ve yayılmaya da devam ediyor” diyen Rogers, Sağlık Bakanlığı’nın bu varyantın yayılımını ülkemizde de takip etmesinin önemine işaret etti.

Rogers, ayrıca, DSÖ’nün Delta varyantının yayılımını önlemek için “aşılı kişilerin de”maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymasını önerdiğinin altını çizdi.

banner134
Delta mutasyonu nedir?

Dünyada ilk kez Hindistan’da görüldükten sonra İngiltere’ye de yayılan Delta varyantına dair belirtilerin, diğer varyantlara nazaran bazı farklılıklar arz ettiği ortaya çıktı.

ZoeCovid Semptom Gubu’nun çalışması, bu varyanta ilişkin farklılıklara dair bilgileri bir araya getirdi. Grubun çalışmasında kaydedilen bilgilere göre, ilk defa Hindistan’da görülen Delta varyantı, baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler de gençlerde ağır bir soğuk algınlığına eşlik ediyor.

‘Klasik’Covid-19 hastalığının ana belirtileri ise yüksek ateş, birdenbire başlayan sürekli öksürük ile tat ve/veya koku kaybı şeklinde biliniyor.

Kendini baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile gösteren ve özellikle gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkan Delta varyantı, bu nedenle görülen kişiler tarafından yanlış değerlendirilebiliyor.

Delta varyantına yakalananlar kendilerini grip olmuş gibi düşünerek test yaptırmıyor ya da kendini izole etmiyor. Bu da Covid-19 Delta varyantının hızla yayılmasına neden oluyor.

Aşıların etkinliği araştırmaya muhtaç

Bilim insanlarına göre, Delta varyantının bu kadar geniş bir alana yayılması ve baskın hale gelmesinin sebebi ise diğer varyantlara oranla çok daha bulaşıcı olması.

Halihazırda uygulanan aşıların Delta varyantını engellemedeki etkinliği konusunda ise daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (NHS), Delta varyantının, Alfa varyantını geride bırakarak ülkede en baskın tür haline geldiğini duyurmuştu. İngiltere’de şubattan beri ilk kez Koronavirüs vakalarında 11 bin sınırı aşıldı. Bunun altında yatan sebebin de Delta varyantı olduğuna inanılıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2021, 10:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75