banner6

Bülent Ersoy’un orkestrasına hapis cezası

banner37

Türkiye’de bulundukları tarihte KKTC’deymiş gibi düzenlenen sahte PCR’larla havaalanında tutuklanan Bülent Ersoy’un 21 müzisyeni kısa süreli hapis cezası aldı

Bülent Ersoy’un orkestrasına hapis cezası
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Türkiye’de bulundukları tarihte KKTC’deymiş gibi düzenlenen sahte PCR’larla havaalanında tutuklanan ünlü sanatçı Bülent Ersoy’un 21 müzisyeni kısa süreli hapis cezası aldı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, sanıklar Anıl Yıldız, Mert Elmas, Adnan Yavuzer, Kadir Göksu, Şükrü Büyükçınar, Evren Şenyaylar, Onur Yılgar, Abdulsamet Çelikel, Ahmet İzgi, Kemal Okyay, Mehmet Yiğit, Birsel Şirin, Bülent Zoroğlu, Uğurcan Sesler, Salik Kemancı, Coşkun Küçükkığılcım, Berk Özçam, Suat Diril, Türker Dinletir ve Salih Sakarya’ya birer ay; sahte PCR belgelerini orkestra üyelerine dağıtan Onur Özelçağlayan’a ise 45 gün hapis cezası verdi.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararından sonra sanatçı Bülent Ersoy ve konser için geldikleri otele veryansın eden müzisyenler, “Diva servetini harcayacakmış. Kandırıldık. Biz müzisyeniz. Otel de bizi düşürdüğü durumu görsün. Ailelerimizi de bizi de perişan ettiler” şeklinde isyan etti.

“Evrak Sahteleme, Sahtelenmiş Evrakı Tedavüle Sürme, Sahte Davranışla Kayıt Temini ve Sahte Davranışla Kayıt Temin Etmeye Teşebbüs Etmek” suçlarından itham edilen 21 sanık, suçlamaları kabul etmişti.

Heyet dün sabah davayla ilgili kararını açıkladı.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’dan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Ergin Atıcı ve sanıkların avukatları hazır bulundu.

Kararı okuyan Başkan Aksun, sanıkları, kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhlerine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yargıç Aksun, sanıkların işlediği suçların 10 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yapıp, azami cezaların dahi suçların vahametini ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

“Sanıklar adadaymış gibi PCR testi sundu”

Başkan Fadıl Aksun, Covid 19 salgınının dünyanın ortak gündemini oluşturduğuna ve tüm insanlığın sağlığını tehdit eden boyuta ulaştığına dikkat çekti. Tüm dünya ülkelerinin bu salgın hastalık ile mücadele kapsamında kurallar koyduğuna ve toplum sağlığını korumaya çalıştığına değinen Aksun, ülkemizin de bu mücadele içinde yerini alarak ülkede bulunan insanların sağlığını korumayı hedeflediğine işaret etti.

Aksun, bu mücadele kapsamında, Sağlık Üst Kurulu’nun kararları ışığında, ülkeye Türkiye’den turuncu tablodan giriş yapacak kişilerden yolculuk öncesi 72 saati kapsayan negatif PCR sonucu talep edildiğini kaydetti.

Başkan Fadıl Aksun, sanıkların ise verilecek konserde hazır bulunmak için ülkeye gelmeyi amaçlarken PCR testi yaptırmadıkları halde bu testi yapılmış gibi gösteren sonuçları görevli memurlara sunarak tedavüle sürdüklerine vurgu yaptı.

Aksun, sahte PCR evraklarına bakıldığında, ilgili testlerin KKTC'de yapıldığı ve 26.08.2021 tarihini yani sanıkların KKTC'de bulunmadıkları bir tarihte gerçekleştirildiğinin görüldüğünü kaydetti.

Aksun, şöyle dedi:

“Okuma yetilerinden şüphemiz olmayan huzurumuzdaki tüm sanıklar ilk bakışta kendilerinin adada olmadığı bir tarihte sanki burada test yaptırmış ve negatif sonuç çıktığı yazılı bu belgeleri görevli memura sunmaktan imtina etmeliydiler. 28.08.21 tarihinde gerçekleştirilecek uçuş için 26.08.21 tarihinde yani yolculuktan takriben 36 saat öncesine ait test sonuçlarının temin edilmesi bu etkinliği düzenleyenlerin PCR mükellefiyetinden haberdar olduklarını ve yolculuk öncesi test yaptıracak yeterli süreleri bulunmasına rağmen sahte evrak temini yoluna gittiklerini göstermektedir ki bu durum vahimdir; ancak huzurumuzdaki sanıkların etkinliğin düzenlenmesinde rolleri olduğu yönünde huzurumuzda olgu bulunmadığından bu durumun aleyhlerine etki doğurmasını doğru bulmayız.”

“Covid 19 salgını için konulan kuralların tamamı insan sağlığını korumaya yöneliktir”

Başkan Fadıl Aksun, Covid 19 salgını için konulan kuralların tamamının insan sağlığını korumaya yönelik olduğuna vurgu yaptı.

banner134

Aksun, kararda şu hususlara değindi:

“Hiçbir amaç ve gaye insan sağlığından değerli görülemez ve ülkemizi ziyaret eden herkesin kamu düzenimize uyarak konan kurallara uyması gerekir. Kaldı ki, sanıkların konser vermek gibi halka açık bir etkinlikte bulunmak için ülkemizde bulunmaları bu tespitimizin önemini arttırmaktadır. Tümünün çift doz aşılı olduğunu gördüğümüz sanıklara ilgili tarihte yayınlanan sağlık üst kurulu kararlarına rağmen, karantinasız geçiş için yolculuk öncesi son 72 saati kapsayan negatif PCR sonucu sunulması gerekirken sanıkların havalimanından alınarak özel bir hastanede ne amaçla teste tabi tutulduğu anlaşılmış değildir.

Bu yönde bir uygulamaya gidilmesi ancak devlet yapısı altında verilebilecek bir kararla mümkündür. Sanıkların bu hususta bir kusurları olmamasına rağmen sanıklara bu kurala aykırı ve istisnai bir uygulama yapılması ise şüpheli bir durum olup soruşturmaya tabi tutulmalıdır.”

“Evrakları hazırlayanların rolü çok daha ağır”

Fadıl Aksun, suça konu olan evrakların KKTC Sağlık Bakanlığı’nın sisteminden çıktığını ve sanıkların ilgili tarihte ülkede olmadıklarından evrakların sahtelenmesi sürecine dahil olmadıklarına vurgu yaptı.

Aksun, organize şekilde işlenen bu suçta sanıkların ülkemize giriş yapabilmesi için bu evrakların sahtelenmesi ve sanıklara gönderilmesini sağlayanların sanıkların rolüne kıyasen çok daha ağır olduğuna dikkat çekti.

Aksun, ayrıca, sahte evrakları, orkestra üyelerine gönderen sanık orkestra şefinin rolünün de diğer sanıklardan daha ciddi olduğunu kaydetti.

“Sınırlamalara uymak salgının bastırılması için her bireyin dünya insanlığına borcudur”

Fadıl Aksun, Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünyanın bu tehlike ile mücadelesinde toplum sağlığı için seyahatlere sınırlamalar getirdiğini belirtip, buna tabi şekilde hareket etmenin, salgının bastırılması için her bireyin dünya insanlığına borcu olduğuna vurgu yaptı.

Aksun, “Hiçbir kimse veya hiçbir amaç az önce değindiğimiz kuralın istisnası olamaz; bu suçu işleyenler ve suçun işlenmesine vesile olan herkesin suça iştirakleri ile orantılı olarak cezalandırmaları kaçınılmazdır. Bu bağlamda sanıkların sağlık üst kurulu kararlarına aykırılık teşkil eder şekilde ülkeye alınmış olmalarının da soruşturulmaksızın göz ardı edilmesi mümkün değildir.Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hafifletici sebeplere rağmen huzurumuzdaki sanıklara kısa süreli hürriyeti bağlayıcı ceza vermemiz elzemdir” ifadelerine yer verdi.

Aksun, sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanık 4 Onur Özelçağlayan’a 45 gün, diğer 20 sanığa birer ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Aksun, sanıkların Sağlık Üst Kurulu kararlarına aykırı olarak ülkeye giriş yapmaları yönündeki tespiti ışığında bu hususta polis soruşturması başlatılmasına da emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104