Bulutoğluları’ndan 2 milyon TL isteniyor

banner37

Sayıştay’ın, Cemal Bulutoğluları’nın Lefkoşa Belediye Başkanlığı dönemini kapsayan raporundaki usulsüz harcamalarla ilgili tespitleri üzerine açılan tazminat davasında yüklü meblağlar talep ediliyor. LTB’nin yeni yönetimi tarafından dönemin belediye başkanı ve meclis üyelerine açtığı dava, 1 Kasım’da görüşülmeye başlanacak

Bulutoğluları’ndan 2 milyon TL isteniyor
banner8

BELEDİYENİN UĞRATILDIĞI ZARARIN HESABI SORULACAK… Sayıştay’ın, LTB’yle ilgili 2008-2011 yıllarını kapsayan denetim raporunda saptadığı usulsüz harcamalarla belediyenin uğratıldığı zararın hesabını sormak için hukuk yoluna gidildi. LTB’nin yeni yönetimi tarafından açılan davada, 2006’da LTB Başkanlığı’na seçilen ve ikinci döneminde görevinden istifa etmek zorunda kalan Cemal Bulutoğluları’ndan 2 milyon TL talep ediliyor. Ayrıca 2006-2010 ve 2010-2013 döneminde görev yapan belediye meclis üyelerinden de 430’ar bin TL talep isteniyor

BİRÇOK USULSÜZLÜK TESPİT EDİLDİ… Sayıştay’ın Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili 2008-2011 yıllarını kapsayan raporunda, belediye tarafından usulsüzce harcamalar yapıldığı, mevzuata aykırı ve eksik yapılan tahsilatlar olduğu, tahsil edildiği halde LTB veznesine yatırılmayan paralar, ihalesiz olarak yürütülen büyük bütçeli işler, teklifsiz yaptırılıp, meclisin haberi bile olmayan bir çok yasadışı mal ve hizmet alımı yapıldığı yer alıyor

LEFKOŞA AYLARCA PİSLİK İÇİNDE KALDI… LTB çalışanlarının örgütlü olduğu BES, genel kurulunda, 15 Ekim 2011 tarihinde, çalışanlarının sorunlarını çözme kararı aldığını duyurdu. Bu doğrultuda Aralık 2011’de greve gidildi; 2 Ocak 2012 tarihinde süresiz grev kararı alındı. Belli aralıklarla bir yılı aşkın bir süre devam eden eylemler ve grevler nedeniyle belediye hizmet veremedi. Başkent Lefkoşa tarihinde ilk kez çöp dağlarıyla kaplandı; dört bir yanı çöpe bürünen kentte, halk pislik içinde kaldı

HARMANCI, DAVANIN GECİKLMESİNE İSYAN ETTİ… Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, 1 Kasım’da görüşülecek davayı kendilerinin açtığını söyledi ve bu davanın bir an önce başlamasını istediklerini belirtti. Harmancı, ayrıca bu davayı açması gerekenin kendilerinden önce savcılık olduğunu ifade etti

Ceren ÖZBİL

Sayıştay’ın, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile ilgili 2008-2011 yıllarını kapsayan raporunda saptanan usulsüz harcamalar sonucu belediyenin uğratıldığı zarar için LTB yeni yönetiminin 2017 yılında açtığı tazminat davası, 1 Kasım’da görüşülmeye başlanacak.

Raporda söz konusu dönemde, belediye tarafından usulsüzce harcamalar yapıldığı, mevzuata aykırı ve eksik yapılan tahsilatlar, tahsil edildiği halde LTB veznesine yatırılmayan paralar, ihalesiz olarak yürütülen büyük bütçeli işler, teklifsiz yaptırılıp, meclisin haberi bile olmayan birçok yasadışı mal ve hizmet alımı yapıldığı yer alıyor.

Bu rapor çerçevesinde belediyenin yeni yönetimi tarafından açılan davada, dönemin LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’ndan 2 milyon TL talep ediliyor.

Ayrıca söz konusu Sayıştay Raporu hazırlanırken mercek altına alınan hesapların tarihini kapsayan, Cemal Bulutoğluları’nın ilk göreve geldiği 2006-2010 ve ikinci görev dönemi olan 2010-2013 yılları arasında görev yapan meclis üyelerinden de 430 biner TL tazminat isteniyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, 1 Kasım’da görüşülecek davayı kendilerinin açtığını söyledi ve bu davanın bir an önce başlamasını istediklerini belirtti.

Harmancı, ayrıca, bu davayı kendilerinden önce savcılığın açması gerektiğinin da altını çizdi.

Neler yaşanmıştı?

Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının örgütlü olduğu Belediye Emekçileri Sendikası(BES), genel kurulunda, 15 Ekim 2011 tarihinde, LTB çalışanlarının sorunlarını çözme kararı aldığını duyurdu. Bu doğrultuda Aralık 2011’de greve gidildi.

Bu tarihte başlatılan grevi, 2 Ocak 2012 tarihinde alınan süresiz grev kararı takip etti.

Eylemler ve grevler devam etti

Sendikanın aldığı süresiz grev kararı, 2 Ocak 2012 tarihinde belediye meclisinden çıkacak kararları bekleme kararı alınması nedeniyle 13 Ocak 2012’te kadar askıya alındı.

Ancak sorunların çözülmemesi nedeniyle sendika, 8 Şubat 2012 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çadır eylemi başlattı.

Sendika, 15 Şubat 2012 tarihinden itibaren süresiz greve gideceğini duyurdu ve grev, şubat sonuna kadar devam etti.

Sorunların çözülmemesi üzerine sendika Nisan 2012’de yeniden eyleme başladı.

24 Nisan’da, dönemin Başbakanı İrsen Küçük ile mutabakata varılması üzerine sendika 25 Nisan’da eylemleri sona erdirdi.

Ancak, 3 Mayıs 2012 tarihinde kendilerine verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesi ile sendika yeniden eyleme başladı.

Aylarca çöpler toplanmadı...

Bu arada Lefkoşa Türk Belediyesi’nde söz konusu grev süresi içerisinde temizlik ve çöp toplama hizmeti verilemedi.

Kentin dört bir yanı çöplerle dolup taştı. Başkent, tarihinde ilk kez çöp dağları ile örülerek tarihe geçti.

Başkanlık görevi, geçici olarak Kemal Deniz Dana’ya devredildi…

Belediyede yaşanan sorunların çözülmemesi nedeniyle Temmuz 2012’de, dönemin Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları, Bakanlar Kurulu kararı ile geçici olarak görevden alındı.

Bulutoğluları, görevi, dönemin Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana’ya devretti. Dana’nın görevi devralmasının ardından kentte çöpler toplanmaya başlandı.

Ancak bu süre zarfından Cemal Bulutoğluları konuyu yargıya taşıdı ve yargı kararı ile göreve geri döndü. Bulutoğluları’nın yeniden göreve dönmesiyle eylemler yeniden start aldı.

Belediye meclis üyeleri istifa etti…

Bu süreçler yaşanırken belediyedeki başka bir konu da sorgulanmaya başladı.

Başta CTP, DP ve TDP ile meclis üyelerinin tümü olmak üzere bazı UBP’li meclis üyeleri de meclis üyeliği görevinden istifa etti.

Muhalefetteki meclis üyelerinin istifaları ilk başta kabul edilmedi. Ancak üyeler, meclis toplantılarına katılmamaya başladı.

Bir süre meclis toplantıları UBP’li 11 üyenin katılımıyla gerçekleştirildi.

2013’te Bulutoğluları istifa etti…

Bu çalkantılı gelişmelerin ardından Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları, Ocak 2013’te belediye başkanlık görevinden istifa etti.

7 Nisan 2013’te ise Lefkoşa Türk Belediyesi için erken seçime gidildi.

Seçimde, belediye başkanlığını CTP adayı Kadri Fellahoğlu kazandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108