Buna kim dur diyecek!

banner37

Dörtyol’da birçok kedi ve köpek zehirli yiyecekle telef edildi, hayvan zehirlenme olaylarının artığını belirten vatandaşlar olaya tepki gösterdi:

Buna kim dur diyecek!
banner90
banner8

Mustafa ÖZYAĞCI

Gazimağusa’ya bağlı Dörtyol köyünde birçok kedi ve köpek zehirli yiyecekle telef edildi. Köylüler yaklaşık on kedi ve köpeğin zehirli yiyecekle öldürüldüğünü söylerken, İnönü Belediyesi dört köpeğin zehirlediğini belirtti. Ancak, zehirlenen kedilerden bahsetmedi.

Kedi ve köpeklerin zehirlenmesinin ülkede bir alışkanlık haline getirildiğini savunan duyarlı vatandaşlar olaya tepki göstererek, suçluların en kısa sürede bulunarak, ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

KIBRIS’a konuşan İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü ise belediyenin olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını ancak, sokak hayvanlarının son zamanlarda çoğalmasından dolayı bazı köylülerin sürekli şikayette bulunduğunu anlattı.

Gözyaşlarına hakim olamadı

Köpeği Tobi’nin canice öldürülmesine üzülen sahibi, gözyaşlarına hakim olamazken, kimseye zararları olmayan hayvanların insanlık dışı bir davranışla zehirlenerek öldürülmesinin kendilerini derinden yaraladığını söyledi. On yaşında olan Tobi isimli köpek sahibi tarafından çöp poşetine konularak incelenmek üzere Lefkoşa Veteriner Dairesi Müdürlüğü’ne götürüldü.

Köpeğin ölüm sonucunun belirlenmesi için köpekten örnek alınıp Türkiye’ye gönderileceği de bildirildi.

banner134
“Belediyenin çöp arabasıyla alındı”

Köylülerin ifadelerine göre, zehirlenen bir kedi ve bir köpek belediyenin kepçesiyle köy dışındaki bir çukura gömüldü. Diğer hayvanların ise İnönü Belediyesi’ne ait çöp kamyonuyla Gazimağusa’daki çöplüğe taşındı.

Burak Taş isimli vatandaş da zehirlenen kedi ve köpeklerin birkaç tanesinin belediye çalışanları tarafından presli çöp kamyonuna koyulup götürüldüğünü söyledi

Taş, hiç kimseye zararı olmayan sokak hayvanlarının zehirlenmesinin doğru bulmadığı belirterek, bunu yapanların en kısa zamanda bulunup cezalandırılmasını istedi.

“Belediyenin olayla hiçbir ilgisi yok”

İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü ise sokak hayvanlarının son zamanlarda çoğalmasından dolayı bazı köylülerin sürekli şikayette bulunduğunu söyledi ancak, hayvanların zehirlenmesiyle belediyenin hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Köyde bulunan köpeklerin daha önce belediye tarafından toplanıp, Gazimağusa’ya götürüldüklerini anlatan Öncü, ancak bir süredir Gazimağusa’nın hayvanları kabul etmediğini, kendilerinin de toplanan hayvanları uzağa götürüp bıraktıklarını belirtti.

Ali Öncü ayrıca, zehirlenen hayvan sayısının on tane değil, dört tane olduğunu bunlardan birinin belediye tarafından köyün dışına gömüldüğünü, ikisinin belediye çalışanları tarafından, birinin ise sahibi tarafından alındığını kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 08:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75