Bunun hesabı sorulmalı!

banner37

Günlerdir tartışma konusu olan 220 bin tonluk Akaryakıt Taşıma İhalesi’ne giren firmaların teklif zarfları dün açıldı. İhaleye giren iki firmadan biri 32.48 dolar, diğeri de 14 dolar teklif verdi. Kamuoyu, bu kadar düşük teklifler varken, KIB-TEK’in niye yıllardır bu rakamların üzerinde yüz binlerce ton yakıt taşıtıp, milyonlarca dolar fazladan para ödediğini merak ediyor

Bunun hesabı sorulmalı!
banner90
banner8

“BU PARA HALKIN CEBİNDEN ÇIKIYOR”…  Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Akaryakıt Taşıma İhalesi’nin henüz neticelenmediğini belirterek görüşler alındıktan sonra Merkezi İhale Komisyonu’nun kararını vereceğini söyledi. KIB-TEK’teki usulsüzlük iddialarıyla ilgili sert dille konuşan Arıklı, “Sürekli adrese teslim ihalelerle çakma mallar, orijinalmiş gibi kuruma satıldı. Bu gibi ihalelerden dolayı kurum yılda 300 milyon TL zarar etti. Kurumun yatırım için topladığı parayı, hortumcular cebine aktarıyor. Yıllardan beridir devam eden vurgun ve yolsuzluk sadece iki üç kişinin aralarında bölüştüğü ya da yaptığı bir iş değildir. Ahtapot gibi devletin bütün kurumlarına sızmışlar” dedi.

Ahmet KARAGÖZLÜ

Usulsüzlük iddialarıyla çalkanan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda tartışmalara neden olan Akaryakıt Taşıma İhalesi’nin teklif zarfları dün açıldı. İhaleye katılan Sideral Lines Ltd 32.4 dolar, Wideline Reklam Hiz. Ltd. ise 14 dolar teklif verdi.


KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, ihalenin henüz neticelenmediğini belirterek görüşler alındıktan sonra Merkezi İhale Komisyonu’nun kararını vereceğini söyledi.


Arıklı, “Bir önceki ihaleyi durdurmakla kurumu çok büyük bir zarardan kurtardık. Bundan önce 32 dolarla başlayan teklifler, her seferinde ikişer artarak 38 dolara kadar çıktı. Aradaki farkla 10 dolar civarında yüksek bir rakam ödüyorsak, bu kurumun 2 milyon 200 bin dolar civarında fazladan ödeme yaptığını gösterir. Bu halkın cebinden çıkan paradır” dedi.


Yılda 220 bin ton akaryakıt taşındığına dikkat çeken Arıklı, bir doların bile bu rakama göre çok büyük bir fark yarattığını söyledi.


KIB-TEK’te sürekli adrese teslim ihalelerle sahte, çakma malların orijinalmiş gibi kuruma satıldığını anlatan Arıklı, kurumun hem çakma mallara çok yüksek ücretler ödediğini, hem de o malları jeneratörlerinde kullandığı için jeneratörlerin büyük hasar gördüğünü söyledi.

“Teknecik’te 3 jeneratör çalışmıyor”


Teknecik Elektrik Santrali’nde toplam değeri 20-25 milyon dolar civarında olan 3 jeneratörün gerek yağlamadan gerekse çakma yedek parça kullanımından dolayı çalışmadığını kaydeden Arıklı, jeneratörlerin tamir edilmesi için yüksek ücretlerin ödenmesi gerektiğini, ancak bu paranın halkın cebinden çıktığına işaret etti.

“Süreç oldukça yavaş ilerliyor”

banner134

Arıklı, KIB-TEK’e yüzlerce “Çin malı” ürünün “Türk malı” olarak satıldığını belirterek, bu durumun Sayıştaylık raporlarına da yansıdığını söyledi.


Söz konusu olayla ilgili Mali Polis’in henüz dosyaları tamamlamadığını anlatan Arıklı, dosyaların birkaç hafta içerisinde Başsavcılığa gönderilmesinin beklendiğini dile getirdi.


Arıklı, sürecin oldukça yavaş ilerlediğini belirterek, “Belki de kurumu yine bildikleri gibi soymaya devam etsinler diye benim devrilmemi bekliyorlar” dedi.

“Kurum yılda 300 milyon TL zarar ettiriliyor”


KIB-TEK’in adrese teslim ihaleler yüzünden yılda 300 milyon TL zarar ettiğine dikkat çeken Arıklı, kurumun sürekli “hortumlandığını” ileri sürdü. 


Arıklı, kurumun yatırım yapabilmesi için topladığı paraların “hortumcuların” cebine akıtıldığını iddia ederek KIB-TEK’in zarar ettiği için yatırım yapamadığını söyledi.


Arıklı, KIB-TEK’in yatırım yapamamasından dolayı iletim hatlarındaki ‘kayıp kaçağı’ önleyemediğini ve trafoları yenileyemediğini belirterek, kurumun sadece “hortumculara” çalıştığını iddia etti.


Halkın artık uyanması gerektiğini kaydeden Arıklı, tüketicilerin de bu vurgunun karşısında durarak isyan etmesi gerektiğini söyledi.


Arıklı, EL-SEN’in bu duruma “kol kanat” gerdiğini savunarak “38 dolarlık ihaleyi iptal ederek akaryakıtı 34 dolara Türkiye’deki bir devlet kuruluşundan aldığım için kurumu zarara uğrattığım iddia ediliyor. Halbuki ben 4 dolarlık farkı kâra geçirdiğim halde kamuoyunda bunu çarpıtarak zarar ettirdiğimi anlatmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Tepelerine balyoz gibi ineceğim”


KIB-TEK’te yıllardır devam eden vurgun ve yolsuzluk olaylarının sadece iki üç kişinin aralarında bölüştüğü ya da yaptığı bir iş olmadığına işaret eden Arıklı, “Devletin bütün kurumlarına ahtapot gibi sızmışlar” dedi.  


Devletin her kademesinde çeşitli engellemeler ile iş yavaşlatmaların sürece yayılmasıyla vurgunların ve yolsuzluk olaylarının kamuoyuna unutturulmaya çalışıldığını savunan Arıklı, “Maalesef böyle bir sistem, düzen var” şeklinde konuştu.


KIB-TEK’teki vurgun ve yolsuzluk olaylarının sonuna kadar üzerine gideceğini ifade eden Arıklı, “Benim karşıma rakip çıkararak beni devirmeye çalışıyorlar. Ama buna rağmen üyelerim bana sahip çıkacak ve pazartesiden itibaren kaldığım yerden daha da şiddetli ve bilenmiş bir halde vurguncuların üzerine gideceğim. Onların tepelerine balyoz gibi ineceğim” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75