banner6

Burası 20 yıldır atıl kalan Cypfruvex Arıtma Tesisi

banner37

Cypfruvex Fabrikası’na ait arıtma tesisi 20 yıldır kullanılmıyor. Her türlü teçhizata sahip tesis, ne yazık ki kaderine terk edildi. Fabrikadan çıkan asitli atıklar ise buradaki havuzdan Yuvacık Deresi’ne pompalanıyor

Burası 20 yıldır atıl kalan Cypfruvex Arıtma Tesisi
banner150 banner151 banner143

Güren TİLKİ

Cypfruvex Fabrikası’ndan çıkan portakal konsantre atıklarının Yuvacık Deresi’ne akıtılmasıyla yaratılan çevre felaketinin esas nedeni, fabrikaya ait arıtma tesisinin 20 yıldır çalışmaması…

KIBRIS bu kez bu atıl durumda bırakıldığı söylenen Cypfruvex Arıtma Tesisi’ne gitti. Havuzları, su motorları, kontrol odaları bulunan tesiste ne yazık ki, Yuvacık Deresi ve fabrika arkasındaki çukurlara dökülen atıklardan sonra üçüncü çevre felaketiyle karşılaştık.

Cypfruvex’ten çıkan atıkların, 20 yıldır çalışmayan arıtma tesisinin havuzuna, oradan da kurulan teçhizatla Yuvacık Deresi’ne aktarıldığını gördük.

Yaklaşık 5-6 metre derinliğe sahip havuzun içerisi konsantre atıklarıyla dolu. Üzeri ise artık çirkefleşmiş durumda. Havuza pis kokudan dolayı yaklaşmak ise oldukça güç…

Arıtma tesisi içerisindeki motorlar paslanmış durumda. Havuzlar pislik ve çöp dolu…

Cypfruvex Yönetim Kurulu, önceki gün Yuvacık Deresi’ne akıtılan atıkların çevredeki fabrikalardan da geldiğini iddia etmişti. Bu iddia üzerine fabrika yakınında paketleme tesisi olarak çalışan Kıbrıs Narenciye Üreticiler Ltd. Müdürü Erbil Sallo ve Polat Narenciye Direktörü Yaşar Akpolat’la görüştük.

Erbil Sallo, işletmelerinden çıkan tek atığın su olduğunu belirterek bu suyu Cypfruvex’in kullandığı çıkıştan dereye verdiklerini söyledi. Sallo, “Bizim atığımız sadece su, çevreye hiçbir zarar vermiyoruz” dedi.

Yaşar Akpolat ise,  “Bizde bir adet portakal suyu bile mevcut değildir” şeklinde konuştu.

Sallo: İşletmemizden çıkan tek atık su

Kıbrıs Narenciye Üreticiler Ltd. Müdürü Erbil Sallo, Cypfruvex Fabrikası’na ait arıtma tesisinin 20 senedir çalışmadığını söyledi. Sallo, arıtma tesisini tamir edip çalıştırmak için bugüne kadar kimsenin çaba harcamadığını ifade etti.

Sallo, bölgede narenciye paketlemesini kendi şirketlerinin ve Polat Narenciye Ltd’in ve Cypfruvex’in yaptığını söyledi. Sallo, Cypfruvex’in konsantre tesisi de olduğunu anımsatarak kendi şirketinden çıkan tek atığın da su olduğunu iddia etti. Söz konusu atık suyu, Cypfruvex’in arıtma tesisi çalışmadığı için boruyla Cypfruvex fabrikasının çıkış noktasına taşıdıklarını oradan da Yuvacık Deresi’ne akıtıldığını anlatan Sallo, kendi fabrikasından çıkan su atığının hiçbir zararı olmadığını savundu.

Portakal konsantresi atıklarının asitli olduğundan her canlıya zarar verdiğini vurgulayan Sallo, Cypfruvex’te çalışmayan bir arıtma tesisi olduğunu yineledi. Sallo, ilgili bakanlığın devlet imkânlarıyla bu tesisi tamir etmesi gerektiğini söyledi.

Esas sorunun konsantre tesisine sahip olan Cypfruvex’e ait olduğunu belirten Sallo, “Bizin bir sorunumuz yok” dedi.

Akpolat: Biz sadece paketleme yapıyoruz

Polat Narenciye Direktörü Yaşar Akpolat, portakal konsantre atıklarının Yuvacık Deresi’ne akıtılmasıyla ilgili hiçbir alakalarının olmadığını ifade ederek kendilerinin sadece paketleme işlemi yaptığını söyledi.

Portakalı sıkan Cypfruvex’e bağlı Mey-San tesislerinden çıkan atıkların dereye akıtıldığını belirten Akpolat, “Bizde bir adet portakal suyu bile mevcut değildir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2018, 08:36
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110