banner6

Burası uzay üssü değil, CMC!

banner37

Lefke ve Gemikonağı’nda maden atıklarının işgalinde olan kilometrelerce alanda yıllardır tek bir ot bitmiyor, çiçek açmıyor. “Ölüm vadisi” olarak da adlandırılan CMC atık bölgesini yıllardır ne yazık ki felaketten kurtaracak tek bir ülke dahi olmadı

Burası uzay üssü değil, CMC!
banner99

Güren TİLKİ

Narenciyesi ve yeşili ile ünlü Kıbrıs’ın batısındaki Lefke kasabası ve Gemikonağı’nı yıllardır tehdit eden zehirli maden atıklarının yarattığı çevre katliamı sürüyor.

Kıbrıs’ta 58 yıl maden işletmeciliği yapıp Ocak 1975’te bir gecede adayı terk eden Amerikan maden şirketi CMC’nin (Cyprus Mains Corporation) geride bıraktığı yaklaşık 10 milyon ton zehirli atık, Lefke ve Gemikonağı’nın adını “Ölüm vadisi” olarak değiştirdi.

Lefke ve Gemikonağı’nı yıllardır için için kemiren, hatta Akdeniz’de kıyısı bulunan tüm ülkeler için de çok büyük bir tehdit oluşturan bu atıklar, yöredeki insanların sağlığı kadar, hayvanları, bitki örtüsünü, yer altı sularını ve denizi de her gün zehirliyor.

Yörenin denizi bile maden atıklarından dolayı gök mavisi değil, kırmızı renginde. Özellikle yağışlı havalarda Gemikonağı denizi, bir boydan bir boya içindeki pisliği renk değişikliği ile dışa yansıtıyor.

banner134

Bölgede maden atıklarının işgalinde olan kilometrelerce alanda yıllardır tek bir ot bitmiyor, çiçek açmıyor, hayat belirtisi olabilecek bir bitki yeşermiyor.

Yörenin en güzel toprakları, içme ve kullanma suları, maden atıklarından dolayı zehir riski de taşıyan ağır metal tehdidi altında.

CMC’nin bölgede yarattığı çevre felaketi defalarca uzmanların raporlarına da yansıdı ancak bu felaketten kurtulmak için bir arpa boyu yol alınamadı.

Yıllardır bölgeyi zehirleyen madenin olduğu alanda tek bir ot bile çıkmadığını vurgulayan vatandaşlar, “madenin olduğu bölge adeta uzaydaki gezegenlerden yollanan görüntüleri andırıyor ancak burası ne yazık ki bir uzay üssü değil, özelde bölgeyi, Kıbrıs’ı, genelde ise tüm Akdeniz’i zehirleyen CMC madeninin geride bıraktıkları” diyerek, bir an önce buraya bir çözüm bulunmasını istedi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104