banner6

Burcu: Her şey planlandığı gibi gidiyor

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, müzakerelerin ilk gününde Cenevre'de yaşanan gelişmelerle ilgili basını bilgilendirdi.

Burcu: Her şey planlandığı gibi gidiyor
banner8

İsmail VOLKAN - Emine Davut YİTMEN / Cenevre

banner134

Burcu, Cenevre'de basın mensuplarına yaptığı açıklamada, her şeyin planlandığı gibi gittiğine işaret ederek, bugünkü gündemde bulunan mülkiyet ve güç paylaşımı konularının tartışıldığını belirtti.

Yeni 'siyah'lar üretim konusunda potansiyel olan bazı hususlarda uzmanlara direktifler verildiğine de işaret eden Burcu, uzmanların onları siyaha çevirmek için çalışmalar yapacaklarını da belirtti.

Burcu, "bugün öğleden sonra 17:30'da güvenlik ve garantiler konusunda beyin cimnastiği yapılacak" diyerek, vakit bulunduğu oranda yönetim ve güç paylaşımı konusunda açıkta kalan konuları da tartışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Uzlaşılar sağlanabilecek hususlar belirleniyor

Mülkiyet konusuyla ilgili ilk görüşmede, açıkta kalan ve uzlaşı bekleyen alanlardan yeni uzlaşılar sağlanabilecek hususlar belirlenerek, listelendiği öğrenildi.

Mülkiyet ana başlığı altında askıda bekleyen ve bugüne kadar yakınlaşma sağlanamayan bu hususların uzlaşılara dönüşmesi için teknik uzmanlar çalışmaya başladığı belirlendi.

Diplomatik kaynaklar, Kıbrıs Türk tarafının temel arayışının mevcut yakınlaşmaların çoğaltılması olduğundan, varılan mutabakatların yeniden tartışmaya açılması ihtimalini süreci olumsuz etkileyecek bir yaklaşım olarak değerlendiriyor.

 Eide basın toplantısı düzenleyecek

Öte yandan BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide Kıbrıs saatine göre 16:30'da bir basın açıklaması düzenleyecek

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104