Burcu: Hristodulidis'in açıklamaları yanıltıcı ve talihsiz

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, İsviçre'de sadece toprak ve mülkiyet konularının görüşüleceği yönündeki iddiaların yanlış olduğunu açıkladı.

Burcu: Hristodulidis'in açıklamaları yanıltıcı ve talihsiz
banner99

Burcu, açıklamasında İsviçre’de yalnızca toprak ve mülkiyet konularının görüşüleceği yönündeki iddiaların yanlış olduğunu ifade ederek, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin dün akşamki liderler buluşmasından sonra liderlerin uzlaşısıyla alınan kararlara ilişkin yaptığı açıklamada resmen yer aldığı şekilde İsviçre’de, bütün başlıkların birbirleriyle bağlantılı yoğun bir biçimde müzakere edileceğini kaydetti.

Burcu ayrıca, İsviçre’deki 5 günlük çalışmanın, müzakerelerin 2016 sonundan önce bir çözümü mümkün kılacak nitelikte olması hedefiyle yapılacağının da dün akşamki açıklamada belirtildiğini ifade ederek, "İsviçre toplantısı çözüme giden süreçte bir son olmasa bile, bu sürecin son safhası olan 5’li toplantıya da yolu açması amaçlanan önemli bir aşamadır" dedi. 

Burcu, Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in, 7-11 Kasım tarihleri arasında yapılması kararlaştırılan İsviçre toplantısı ile ilgili açıklamasının sadece toprak ve mülkiyetin görüşüleceği yönünde olduğunu belirterek, açıklamayı yanıltıcı ve talihsiz bir açıklama olarak niteledi.

Hristodulidis'in açıklamalarında düştüğü hatanın sadece liderlerin vardığı İsviçre görüşmesi mutabakatının kapsamı ve modalitesiyle de sınırlı olmadığına işaret ederek, söz konusu açıklamalarda, Güney'in “Türkiye’nin garantisinin asla kabul edilmeyeceği” ve “Güzelyurt’un Kıbrıs Rum idaresine mutlaka iade edilmesinin şart olduğu” yönündeki kırmızı çizgilerinin kamuoyuna dayatıldığını ve bu tutumun asla kabul edilemeyeceğini de söyledi .

banner134
Burcu sözlerine şöyle devam etti: 

"Sayın Hristodulidis’e şu dostane uyarıda bulunmak isterim ki, henüz harita safhasına gelinmeden zemin kazanma hedefiyle “Güzelyurt olmazsa olmaz” ısrarının karşılığı “Güzelyurt asla verilmez”dir. Geçmişten gelen ve sloganlaştırdıkları bu tutumlarının tekrarıyla çözüme ulaşılamayacağını geçen yarım asırda çoktan anlamış olmalıydılar.

Gelinen son safhada, yapılması gereken şey, taktik hedeflerle gerçekleri çarpıtarak ortamı bozucu ve tarafları birbirinden uzaklaştırıcı tavırların sergilenmesi değildir. Tarafların yapması gereken, ortak bir uzlaşı yaratmak için samimiyetle çalışmaktır ve Kıbrıs Türk tarafı olarak 17 aydır devam eden sürecin ilk gününden beri bizim yaptığımız da kesinlikle budur. 

Sayın Hristodulidis’e anımsatmak isterim ki, 1960 Garanti ve İttifak Antlaşmaları hala geçerlidir ve 5 imzacı tarafı olan uluslararası nitelikte bir antlaşmadır. Bütün imzacı tarafların birlikte onayı olmaksızın, sırf kendileri yok dedi diye yok olmaz. Yapılması gereken, 1960 koşullarındaki bu antlaşmayı uzlaşarak, 2016’da sonuçlandırmayı hedeflediğimiz yeni federal yapının koşullarına uyarlamaktır. 

Tekrarlanan ezber ve sloganların bizi çözüme taşımadığı ve taşıyamayacağı ortadadır. Gerçek hedefleri Kıbrıs’ta çözüme ulaşmaksa, bu çözüm üretmeyen ezberci yaklaşımları bir an önce terk etmelidirler."

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75