banner6

Burcu: Hristodulidis'in sözleri gerçeği tam olarak yansıtmıyor

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Kıbrıs Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis'in Kıbrıs Rum basınına yansıyan açıklamalarının gerçeği bütün olarak yansıtmadığını söyledi.

Burcu: Hristodulidis'in sözleri gerçeği tam olarak yansıtmıyor
banner99

Hristodulidis'in söyledikleriyle ilgili az önce yazılı bir açıklama yayınlayan Barış Burcu şunları ifade etti:  

GKRY Hükümet Sözcüsü Sayın Nikos Hristodulidis’in katıldığı bir televizyon programında gerek Kıbrıs Rum, gerekse Kıbrıs Türk Kurucu Devleti’nde kesinlikle hiçbir durumda sarih çoğunluğun söz konusu olmayacağı yönünde söylemde bulunduğu şeklinde bazı haberler Kıbrıs Rum medyasında yer almıştır.

Sayın Hristodulidis’in bu söyleşisinde ortaya koyduğu görüşler gerçeği bir bütün olarak yansıtmamakta, eksiklikler içermekte ve yanlış algılara neden olmaktadır.

Kurucu Devletler sınırlı (örneğin yerel seçimler) oy kullanma hakkı da içerecek olan “yasal ikamet hakkı”nı kısıtlayabilecekler ve ancak kendi iç vatandaşlarının en çok 'si oranına kadar izin verebileceklerdir.

“Yasal ikamet hakkı” (legal domicile) ile hiçbir siyasal ve başka bir hak doğurmayacak olan “kalma hakkı” (right of abode) birbirinden farklı şeylerdir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı, Rum tarafıyla vardığımız mutabakatlarla ilgili kamuoyuyla paylaşımda bulunurken gerçeği bir bütün olarak aktarmaya ve her zaman her iki tarafın duyarlılıklarını da dikkate almaya özen göstermektedir.

Nitekim bugün basınımızda da geniş bir biçimde yer aldığı üzere, dün yapılan liderler görüşmesi sonrasında Cumhurbaşkanımız basınımıza, kalma hakkıyla ilgili olarak, “İsteyen istediği yerde konaklayabilir. Yazlık ev yapmak isterse yapabilir. Bir apartman dairesi alıp yerleşebilir. İş bulursa çalışabilir. İş kurmak isterse yerel yönetime müracaat edip gerekli izinleri alırsa işini kurabilir. Bütün bu olanaklar her iki tarafta da herhangi bir siyasal hak veya başka bir hak içermeyecek şekilde var olacaktır” şeklinde açıklamada bulunmuştur.

Sayın Hristodulidis’in de altını çizmeye çalıştığı şey, kalma hakkıyla ilgilidir. Fakat bunun yanı sıra varılan başka bir mutabakat daha vardır: O da bir Kurucu Devletten gelerek, diğer Kurucu Devlet’te yasal ikametgahını kurmak isteyen kişilere Kurucu Devletler’in kendi iç vatandaşlarının sayısının en fazla si kadar yasal ikamet hakkı verilebileceğidir.

Bu gerçekler ışığında pratikte, Kıbrıslı Türkler’in kendi Kurucu Devlet sınırlarımız içinde sarih çoğunlukta olacağı aşikardır. Rum toplumunun kendi bölgesinde sarih çoğunlukta olacağı zaten tartışılmazdır. Rum tarafının resmin tamamını ortaya koymadan ve bizim de duyarlılıklarımızı dikkate almadan yaptığı açıklamaların mantığını anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 16:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104