banner6

Burcu: Kasulidis'in çabası anlaşılabilir değil

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yayımladığı açıklama ile Kıbrıslı Rum yetkilileri Kıbrıs Türk halkının tepkilerini anlamaya davet etti. Açıklama şöyle:

Burcu: Kasulidis'in çabası anlaşılabilir değil
banner99

Rum yönetimi yetkilileri, meclislerinin enosis plebisitinin okullarda kutlanması kararının yarattığı olumsuz durumu ortadan kaldırmak yerine, maalesef gerçek dışı açıklamalarına devam etmektedir.

ELAM gibi faşist ve ırkçı bir partinin peşine takılarak müzakere sürecini sabote eden ve bu vahim kararın alınmasında sorumluluğu olanlar, hatalarını düzelteceklerine, zarar verdikleri müzakere süreciyle ilgili sorumluluğu Kıbrıs Türk tarafına yüklemeye çalışıyorlar.

Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, Kıbrıs Türk tarafının artık görüşme istemediğini, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Zirve Toplantısı’na gitmek için masayı terk ettiğini söyleyebilmiştir.

Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın Pakistan ziyareti, daha Şubat ayı liderler görüşmelerinin programı yapılırken, hem BM hem de Sayın Anastasiadis tarafından çok önceden bilinmekteydi. Zaten Mart ayı için herhangi bir liderler görüşmesi planlanmamıştı.

Rum tarafındaki en sağduyulu siyasetçiler arasında sayılan Sayın Kasulidis’in bile, durumu bu şekilde çarpıtmaya ve Rum Meclis kararını yok sayıp gözlerden kaçırmaya çalışması, anlaşılabilir değildir.

Gerçekleri yok sayan ve istismarcı bir yaklaşım sergileyen Rum sözcü ise, Kıbrıs Türk tarafındaki tepkilerin, Rum meclis kararı ile hiçbir ilgisinin olmadığını ve topun şimdi Türk tarafında olduğunu iddia etmiştir.

Bu çarpıtmaları derhal bir yana bırakarak Kıbrıs Türk halkının haklı tepki ve duygusunu anlamaya çalışmalıdırlar.

Kıbrıs Türk halkının beklentisi, Rum meclisinin, enosis plebisitinin okullarda kutlanması kararının geçersiz kılınması için, Rum makamlarının sorumlu davranarak, somut adım atmalarıdır.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2017, 19:44
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104