banner6

Burcu: Müzakereler 'Enosis kararı' tamamen bertaraf edilince başlayacak

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Şubat ayından bu yana duran müzakerelerin "1950 Enosis plebisitinin okullarda kutlanması kararını tamamen bertaraf etmesi halinde" mümkün olacağını söyledi.

Burcu: Müzakereler 'Enosis kararı' tamamen bertaraf edilince başlayacak
banner151 banner143

Yazılı bir açıklama yapan Burcu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın, Kıbrıs Rum lider ile sosyal buluşma için en uygun tarihler olarak da 30, 31 Mart ve 2 Nisan tarihlerini Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Espen Barth Eide'ye daha önce ilettiğini aktardı.

BM İyi Niyet Misyonu, Akıncı ile Anastasiadis'in 2 Nisan'da sosyal içerikli bir akşam yemeği çerçevesinde ara bölgedeki Ledra Palace Hotel'de bir araya geleceğini bu sabah yaptığı açıklamayla duyurmuştu.

Burcu konu ile ilgili açıklamasında şunları ifade etti:

Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı, Rum Meclisi’nin 1950 enosis plebisitinin okullarda kutlanmasına yönelik daha önce almış olduğu yanlış kararın düzeltilmesi adına sunulan yeni yasa önerisinin Rum Meclisi Eğitim Komitesi’nden geçmesi halinde, Rum Lider Anastasiadis ile sosyal bir buluşma gerçekleştirebileceğini BM Genel Sekreteri Özel Danışmanı Espen Barth Eide’ye daha önce belirtmişti. Cumhurbaşkanımız söz konusu sosyal buluşma için kendisine en uygun tarihler olarak da 30, 31 Mart ve 2 Nisan tarihlerini Sayın Eide’ye iletmişti.

Bilindiği üzere, Rum Meclisi Eğitim Komitesi AKEL ve DİSİ üyelerinin oylarıyla gerekli kararı almıştır. Söz konusu sosyal buluşma, herkese uygun tarih olan 2 Nisan günü ara bölgede yapılacaktır.

Müzakerelere yeniden başlamak ise, Cumhurbaşkanımızın defaatle belirttiği gibi ancak Rum Meclisi’nin ve yönetiminin alacakları karar ve tedbirlerle 1950 Enosis plebisitinin okullarda kutlanması kararını tamamen bertaraf etmesi halinde mümkün olabilecektir.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 14:12
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104