banner6

Burcu'dan Hristodulidis'e yanıt

banner37

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu yayımladığı basın açıklamasıyla Rum tarafında ciddi bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç olduğunu bildirerek, bu yönde adımlar atılmasından en çok Kıbrıslı Türkler'in memnun olacağını kaydetti. Açıklama şöyle:

Burcu'dan Hristodulidis'e yanıt
banner151 banner143

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yıllardır sürdürdüğü en büyük yanlış, Kıbrıs Türk halkını ve onun seçilmiş liderini küçümsemek, eşit görmemek, hatta yok saymak olmuştur. Bu nedenle, her zaman sadece Türkiye’yi muhatap olarak almak istemişler, Kıbrıs Türkleri’nin iç dinamiklerini görmezden gelmişlerdir. Bu geçmişte de böyleydi, şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Akıncı’ya karşı da aynı tavrı sergilemektedirler. Sayın Rum Sözcü Hristodulidis’in açıklamasının anlamı budur.

Şu kadarını ifade etmek isterim ki, son iki yıllık müzakere sürecinde Cumhurbaşkanımız Sayın Akıncı’nın kritik dönemlerde aldığı inisiyatiflerin ve gösterdiği kararlılığın onda birini Sayın Rum lider de yapabilseydi, şu anda farklı bir noktada olurduk. Ama ne yazık ki Mont Pelerin’de, Cenevre’de ve son olarak Crans Montana’da da Rum tarafı uzlaşma yönünde bir kararlılık sergileyememiştir. Tek amaçları çözümsüzlüğün sorumluluğunu Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin üzerine yükleyebilmek için taktikler geliştirmek olmuştur. Bunu başaramayınca da herkesle kavga eder duruma düşmüşlerdir.

Cumhurbaşkanımızın da vurguladığı gibi, Rum tarafında ciddi bir zihniyet dönüşümüne ihtiyaç vardır. Bu yönde adımların atıldığını görmekten en çok Kıbrıslı Türkler memnun olacaktır.

Barış Burcu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 10:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104