Bürokrasi ağır işliyor; ağıllar, köy dışına çıkarılamıyor

banner37

Bin 200 nüfuslu Akçay köyünde güzel işlere imza atıldı ama sıkıntılar da var

Bürokrasi ağır işliyor; ağıllar, köy dışına çıkarılamıyor
banner90
banner8

Güren TİLKİ

GENÇLER GÖÇ EDİYOR… Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, köyün geçim kaynağının narenciye ve tarım olduğunu, memur sayısının ise az olduğunu anlattı. Gençlerin köyden göç etmesinin ise en büyük sorunlarından biri olduğunu ifade eden Dereliköylü, bunu da gençlere kırsal kesim arsası verilmemesine bağladı. Köy içerisindeki ağılların da büyük sorun oluşturduğunun altını çizen Dereliköylü, “Köyde 10 ağıl var. 2.5 yılda sadece 2 ağıla yer gösterip dışarıya çıkmasını sağladık. 10 ağılı dışarıya çıkaramayışımızın sebebi ise bürokrasinin ağır çalışması” dedi.

Güzelyurt ilçesine bağlı Akçay köyü muhtarlığı, yığınla sorunun arasında güzel işlere de imza atıyor.

2018’deki seçimlerde işbaşına gelen Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, köyde eksikliği hissedilen birçok hizmeti hayata geçirdi; Temmuz 2021’de açılış hedefi koyduğu Rauf Raif Denktaş Parkı’nı tamamlamak için de canla başla uğraşıyor.

Bin 200 nüfuslu Akçay’a hizmet için aday olduğunu ifade eden Uğur Dereliköylü, KIBRIS’a icraatları ve köydeki sorunlarla ilgili bilgi verdi.

Dereliköylü, Akçay’daki eksiklikleri iyi bildiği için bunlara çözümler bulmak amacıyla muhtarlığa aday olup kazandığını ve yaklaşık 2.5 yıldır görevini sürdürdüğünü belirterek, bu sürede imza attığı işleri sıraladı.

30 yıldır eksikliği hissedilen muhtarlık binasını hizmete koyduklarını anlatan Dereliköylü, daha sonra da sağlık ocağını devreye koyduklarını söyledi.

Köyde süt alım merkezini de faaliyete geçirdiklerine değinen muhtar Dereliköylü, ev hanımları için el sanatlarına yönelik kurslar düzenlediklerini, tarihi çeşmelerin restore edildiğini ve vefat edenlerin isim ve fotoğraflarının yer aldığı panolar oluşturduklarını kaydetti.

Uğur Dereliköylü, birçok etkinlik ve sosyal aktiveler de düzenlediklerine işaret ederek, Akçay’a kazandırdıkları Atatürk büstünün de açılışını yapmanın gururunu yaşadıklarını anlattı.

banner134
En büyük projelerinin ise Rauf Raif Denktaş Parkı olduğuna dikkat çeken muhtar, hedeflerinin burayı Temmuz 2021’de hizmete açmak olduğunu bildirdi.

Geçim kaynağı: Narenciye ve tarım

Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, köyün geçim kaynağının narenciye ve tarım olduğunu, memur sayısının ise az olduğunu anlattı.

Gençlerin köyden göç etmesinin ise en büyük sorunlarından biri olduğunu ifade eden Dereliköylü, bunu da gençlere kırsal kesim arsası verilmemesine bağladı.

Köy içerisindeki ağılların da büyük sorun oluşturduğunun altını çizen Uğur Dereliköylü, “Köyde 10 ağıl var. 2.5 yılda sadece 2 ağıla yer gösterip dışarıya çıkmasını sağladık. 10 ağılı dışarıya çıkaramayışımızın sebebi ise bürokrasinin ağır çalışması” dedi.

Köyde okul olmadığını, merkezleştirme nedeniyle çocukların en yakın köy olan Zümrütköy’e gittiğini belirten Akçay Muhtarı Uğur Dereliköylü, şöyle devam etti:

“Pandemi döneminde de faaliyetlerimizi, maske, sosyal mesafe ve hijyenik koşullarında devam ettirmeye çalışıyoruz.

Göreve geldiğimiz 2018 yılında muhtarlığın ve anaokulu binasının 33 bin TL borcu vardı. Biz taksitlendirmeye giderek borcu ödemeye başladık.

Şu anda muhtarlık binasının 9 bin 900 TL borcu var ve bu borcu ödemeye devam ediyoruz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75