Bütçesi yeten kurbanını kesti

banner37

İslâm aleminin iki büyük bayramından biri olan dört günlük Kurban Bayramı dün başladı

Bütçesi yeten kurbanını kesti
banner90

Güren TİLKİ

İslâm aleminin iki büyük bayramından biri olan ve dört gün süren Kurban Bayramı, dün sabah saat 60.40’ta kılınan bayram namazı ile başladı. Camilerde kılınan bayram namazının ardından bayramlaşıldıktan sonra, bütçesine göre kurbanlığını alabilenler kurbanlarını kesti, kesemeyenlere kurban etinden pay vererek paylaştı.

Kurban Bayramı nedeniyle dün kasaplar gün boyunca oldukça yoğun olarak çalıştı. Özellikle köylerde vatandaşlar kurbanlarını kendileri keserken, şehirlerde ise kurbanlar kasaplarda kestirildi.

Lefke bölgesi kasaplarından Hasan Bal, bu yıl büyükbaş kurbanlıkların kilosunun 30, küçükbaş kurbanlıkların fiyatının ise 17 TL’den satıldığını belirterek, geçen yıl ortalama olarak bin 200-bin 500 TL civarında olan kurbanlık kuzu fiyatının bu yıl bin 500-iki bin TL’ye çıktığını, bu nedenle de birçok kişinin kurbanlık alamadığını belirtti.

Kurban kesenlerin bu yıl sayısının azaldığını ve bu nedenle dün fazla iş yapamadıklarını söyleyen Bal, Güney Kıbrıs’ın bayram öncesinde et fiyatlarını düşürdüğünü, vatandaşların da kurban kesmek yerine et ihtiyacını daha ucuza Güney Kıbrıs’tan karşılamayı tercih ettiğini vurguladı.

Bu yıl bayram öncesinde et satışlarının da düştüğünü kaydeden Bal, bunun nedeninin de KKTC’de et fiyatlarının yüzde 40 artmış olması olduğunu belirtti. Pahalılığın vatandaşın belini kırdığını söyleyen Bal, bu yıl tahıl hasadının verimli geçtiğini ve arpa-buğday fiyatlarının düştüğünü ancak yem fiyatlarının yerinde saydığını, bu nedenle de kasaplık hayvan fiyatlarının yüksek tutulduğunu vurguladı.

Canlı hayvan fiyatlarının düşmemesi nedeniyle de et fiyatlarının sürekli arttığının altını çizen Bal, vatandaşların pahalılık nedeniyle ne kurban kesebildiğini, ne de kuzeydeki kasaplardan et alabildiğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108