Bütçeye 20 milyon TL daha aktarmak zorunda kaldık

banner37

Türk Lirası’nın hızlı değer kaybı, devletin ilaç alımı için ayırdığı bütçenin de yetersiz kalmasına neden oldu. Sağlık Bakanı Filiz Besim, dövizden kaynaklı ilaç alımlarıyla ilgili yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi verdi:

Bütçeye 20 milyon TL daha aktarmak zorunda kaldık

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın, dolar, Euro ve sterlin karşısındaki değer kaybı devletin ilaç alımını da etkiledi. Sağlık Bakanlığı ilaç alımı ile ilgili bütçesini bu yıl yüzde 20 arttırdı, ancak bu da TL’nin Euro, sterlin ve dolar karşısındaki değer kaybı nedeniyle oluşan fiyat farkını kapatmaya yetmedi.

Bakanlık hastaların mağdur olmaması için bütçesine 20 milyon TL daha eklemek zorunda kaldı.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, medya kuruluşlarına yönelik başlattığı ziyaretler çerçevesinde önceki gün KIBRIS Medya Grubu’nu ziyaret etti ve KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay, Yazı İşleri Müdürü Emin Akkor ile haber müdürleri Senem Gök ve Ergül Ernur ile görüştü.

Bakan Besim ziyarette göreve geldiği süre boyunca yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. 

KIBRIS Gazetesi ekibinin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Filiz Besim, TL’nin döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle ilaç alımlarında yaşadıkları sıkıntıları anlattı.

Besim, ilaç alımı için bütçelerini bu yıl yüzde 20 artırdıklarını ancak bunun da yetmeyerek 20 milyon TL daha bütçeye aktarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

 

“Vatandaş sıkıntı yaşıyor”

Besim, neredeyse tüm ilaçların fiyatının döviz üzerinden olduğunu belirtti ve özellikle kanser ilaçları ve nöroloji ilaçlarının fiyatında çok ciddi bir fiyat artışı olduğunu kaydetti.

Ayrıca hiç eksilmemesi gereken ve nakit olarak ödeme yapıp almak zorunda oldukları ilaçlar olduğunu söyleyen Besim, bu nedenle bütçeyi artırdıklarını yineledi.  

 

“İhaleyi kazanan firmalar bile tereddütlü”

Besim, birçok ilaç firmasının ihaleyi kazanmasına rağmen yapıp yapmamakta kararsız kaldığını söyledi bunun nedenin de ihaleye katıldıkları günden bugüne arada çok büyük fiyat farklılıkları oluşması olduğunu belirtti.

Söz konusu firmaların bakanlıktan esneklik istediğini ifade eden Besim, “Eğer esneklik yaparsak bir şekilde örnek teşkil eder. Devletin herkese böyle bir şey yapacak kadar kapasitesi yoktur. Bir orta yolu bulmak zorundayız. Bu bir krizdir. Hepimizin bu taşın altına elini koyması gerekir. Bunu algılayıp seferberlik yapmalıyız. Yoksa hepimiz zarar göreceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Hükümetle alakalı bir durum değil”

Besim, bunun hükümetin yaptığı bir icraatla alakalı olmadığını söyledi ve bunun tamamen dışarıya bağımlı bir olay olduğunu belirtti.

Şu anda da ne olacağının öngörülemediğini kaydeden Besim, hükümet olarak önlem paketleri üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Besim, önlem paketi yaratmak için toplantılar yaptıklarını ve bu toplantılarda tüm bakanlıkların sorunlarının, nasıl önlem alınacağının konuşulup, uzman görüşlerine de başvurulduğunu kaydetti.

Besim, önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili detaylı açıklamaların kamuoyuna duyurulacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 09:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER