banner6

“Bütün kavgam ekonomi”

banner37

UBP Genel Başkanı, Başbakan Sucuoğlu, kabinenin seçim hükümeti olarak görev yapacağını belirterek “Ocak’ta seçim, tarih ileriki günlerde netleşecek” dedi. Sucuoğlu, piyasanın hızlı şekilde önünün nasıl açılacağı konusunda çalışmalar yapacaklarını söyledi

“Bütün kavgam ekonomi”
banner8

UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu, kabinenin seçim hükümeti olarak görev yapacağını ve ülkeyi hükümetsiz bırakmama adına kabinenin ülkeyi ocak ayında seçime götüreceğini kaydetti.

Meclis’te bekleyen 6 yasa tasarısının bulunduğunu dile getiren Sucuoğlu, bu yasaların da muhalefet ile görüşülerek geçirileceğini belirtti.


Geçen hafta sonu yapılan kurultayda UBP Genel Başkanlığı’na seçilen ve pazartesi de Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Faiz Sucuoğlu, Meclis’teki siyasi partilerle yaptığı görüşmelerin ardından kurduğu kabineyi, dün saat 13.30’da Cumhurbaşkanı Tatar’a sundu.


Cumhurbaşkanlığında yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından Sucuoğlu, basına açıklamalarda bulundu.

Seçim ve Halkoylaması Yasası’yla ilgili karma oy kullanımı konusunda bir düzenleme olacağını söyleyen Sucuoğlu, karma oyun kaldırılmasıyla ilgili UBP’nin oy birliğiyle aldığı bir karar bulunduğunu anımsatarak, ileriki günlerde yasa çalışmasının tamamlanması konusunun netleşeceğini kaydetti.

Seçim tarihi konusunda 9 Ocak’ın konuşulduğunu dile getiren Sucuoğlu, bütçenin seçimden önce geçirilmesinin hem kendilerinin hem de diğer partilerin hedefi olduğunu kaydederek, erken seçimin Ocak’ta olacağını fakat tarihin ileriki günlerde netleşeceğini belirtti.

Piyasanın hızlı şekilde önünün nasıl açılacağı konusunda çalışmalar yapacaklarını söyleyen Sucuoğlu, “Hızlı bir şekilde piyasanın önünü nasıl açabilir? Odur tüm kavgamız... Hep söylüyorum… Ekonomi, ekonomi, ekonomi...” ifadelerini kullandı.

 

banner134

“Güvenoyunda sıkıntı olmaz…”
 


Hükümetin güven oylamasında herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını dile getiren Sucuoğlu, Meclis’teki sayılarının 27 olduğunu bir milletvekilinin oylamaya gelmemesi halinde bile sayıda bir sıkıntıya düşülmeyeceğini kaydetti.
 

“Parti Meclisi’ne iki kişi atadım”
 


Parti Meclisi’ne AKP temsilcisi birini atayıp atamadığının sorulması üzerine Sucuoğlu, “Evet doğrudur… Parti içerisinde belli dengeler vardır. Kimse sorgulayamaz. Tercihimi o şekilde yaptım. Parti Meclisi’ne 2 kişilik kontenjanımı kullandım. Kurultayda parti meclisi seçimini kaybeden ve itiraz eden iki arkadaş, partinin iç düzeneğinde benim için önemli bir figürdür” dedi.

 

“İki ay sonra seçim var, kargaşaya gerek yok”
 


Kabinede sadece Sağlık Bakanı Ünal Üstel’in değişmesinin nedeninin sorulması üzerine Sucuoğlu, sağlığın çok yorucu bir bakanlık olduğunu Ali Pilli’nin de sağlıkta daha önceden tecrübesi olduğuna dikkat çekerek, Bakanlar Kurulu’nun düzenlenmesinde performansı ve hizmetin yanı sıra dengenin de önemli olduğunu, iki ay sonra bir seçime gidileceğini ve kargaşaya gerek olmadığını söyledi.
 

“Nezaket icabı merhaba dememize de izin versinler”
 


Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ndeki görüşmesinin de sorulması üzerine Sucuoğlu, şu anda en büyük sıkıntının mali konularda olduğunu ve perşembe günü Maliye Bakanı Dursun Oğuz’un kendisine parti merkezinde yaklaşık bir buçuk saat sunum yaptığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Rakamları görünce tedirgin oldum. Hemen irtibat kurmayı uygun buldum. Kendileri gelecekti ama bazı dosyalar vardı. Ben hemen gelirim dedim. Önemli olan bir durum nedir görelim dedim. Detaylı şekilde konuşma imkanım oldu. Oraya gitmişken Elçiye merhaba dedim. Ama gidip da ‘bu budur, şunu şöyle yapalım’ ne münasebet… Öyle bir şey olabilir mi? Nezaket icabı merhaba dememize de izin versinler.”

Dün yapılan grev ve eylemin sorulması üzerine Sucuoğlu, hükümetin güvenoyu almasının hemen ardından ekonomik örgütler ve odalarla 3-4 günlük kampa girileceğini ve altı ay içerisinde ne yapılabileceğini ve parça parça hızlı şekilde piyasada ne yapılabileceği konusunda hep birlikte ne yapılabileceğinin görüşüleceğini söyledi.

 

Hükümet programı


Bakanlar ile toplantı yapılacağını ve hükümet programının hazırlanmasını isteyeceklerini dile getiren Sucuoğlu, kabinenin bugün saat 18.00’de Meclis’te okunmasının ardından hükümet programı hazırlanarak pazartesi gününe Meclis’te sunumunu yapmayı planlayacaklarını kaydetti.
 

Bundan sonraki süreç
 


Hükümet programının Meclis’te okunmasından iki tam günden sonra program üzerinde görüşmeler başlayacak. Görüşmeler bittikten bir tam gün sonra da yeni hükümet için güven oylamasına gidilecek.

Meclis İç Tüzüğü’ne göre, programla ilgili söz almak isteyen milletvekillerine birer saat söz hakkı verilecek. İkinci kez konuşmak isteyen milletvekillerinin süresi ise yarım saat olacak.

Açık oyla yapılacak oylamada, hükümetin güvenoyu alabilmesi için, toplantıya katılanlardan güvenoyu verenlerin sayısının ret oyu verenlerden fazla olması gerekiyor.

Anayasa’ya göre güvenoyu alan Bakanlar Kurulu’na karşı, güven oylamasından sonra üç ay geçmedikçe güvensizlik önergesi verilemiyor. Hükümetin güvenoyu alamaması halinde Başbakan’ın istifasını Cumhurbaşkanı’na sunması gerekiyor.

 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104