banner6

Büyük bir kuraklık bizi bekliyor

banner37

Meteoroloji Dairesi eski Müdürü Fehmi Oktay, bu yılın daha az yağışlı olacağının ve ılık bir mevsim geçireceğimizin öngörüldüğünü kaydetti:

Büyük bir kuraklık bizi bekliyor
banner99

Özel Haber - Müslüm BAYUK

“TARIM ÜRÜNLERİ ÇİM BOYUTUNDA”…

Meteoroloji Dairesi eski Müdürü ve Meteoroloji Editörü Fehmi Oktay,“Şayet yağış olsaydı, Mesarya’da arpa ve tarım ürünleri şimdiye kadar 15-20 santimetre olurdu ama şimdilerde bu bitkiler ancak çim boyutunda. Bu sene kuraklığa gidiyoruz diyebiliriz” ifadelerini kullandı. Oktay, “Mevsimsel tahmin uyarınca ocak, şubat ve mart eğer az yağışlı ve ılık geçerse, bizi büyük kuraklık bekliyor” dedi.

   Meteoroloji Dairesi eski Müdürü Fehmi Oktay, bu kışın yağışsız ve ılık geçmesinin öngörüldüğünü belirterek, bu şekilde devam ederse bu yıl büyük bir kuraklığın bizi beklediği uyarısında bulundu. 
   KIBRIS muhabirine konuşan Meteoroloji Dairesi eski Müdürü ve Meteoroloji Editörü Fehmi Oktay, mevsimsel yağışları değerlendirerek, tahminleri doğrultusunda, bu yıl ülkede kuraklığın yaşanmasının olası olduğunu söyledi.
   Genel olarak Kuzey Sahil, Beş Parmak Dağları ve Karpaz bölgelerinin daha çok yağış aldığını söyleyen Oktay, “Bu yıl genelde tüm bölgelerde; Kuzey Sahil, Beş Parmak Dağları, Mesarya bölgesi ve Karpaz mevsim şartlarının altında yağış aldı. Mevsimsel tahmin aldığımızda, bu yılın daha az yağış olacağını ve ılık bir mevsim geçireceğimizi söylersek yanlış olmaz” şeklinde görüş belirtti.
   Mevcut tahminlere göre,bu hafta sonuna kadar hava durumunun parçalı bulutlu olacağını fakat önümüzdeki çarşamba, perşembe ve cuma ‘yer yer sağanak yağış göreceğimizi’ dile getiren Oktay, “Tahmin diyoruz çünkü maalesef Kıbrıs’a kadar gelen yağışlı hava kütleleri, yağış bırakmadan Antalya’ya gidiyor” ifadelerini kullandı.
   Mevsimsel olarak, hava sıcaklığının ocak döneminde 15-16 derece aralığında olduğunu söyleyen Oktay, bu sene mevsimsel ortalamanın üstünde bir sıcaklık yaşandığını belirterek, “Sıcaklık ortalaması bugüne kadar 19-21 derecede seyretti yani mevsimsel ortalamanın 4-5 derece üstünde. Bugünkü tahminlere göre, önümüzdeki hafta yağışla birlikte 2-3 derece düşüş bekleniyor ama tekrar ediyorum;bugünkü tahmine göre” vurgusunu yaptı.

“Kuraklığa gidiyoruz”

   Mesarya bölgesinde bulunan tarım bölgelerini ziyaret ettiğinde, tarım ürünlerinin ortalamanın altında bir gelişime sahip olduğunu gözlemlediğini ifade eden Fehmi Oktay, hava şartlarının böyle gitmesi halinde kuraklığın olacağını dile getirdi.
   “Şayet yağış olsaydı, Mesarya’da arpa ve tarım ürünleri şimdiye kadar 15-20 santimetre olurdu ama şimdilerde bu bitkiler ancak çim boyutunda. Bu sene kuraklığa gidiyoruz diyebiliriz” ifadelerini kullandı.
   Oktay, son olarak, “Mevsimsel tahmin uyarınca ocak, şubat ve mart eğer az yağışlı ve ılık geçerse, bizi büyük kuraklık bekliyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2023, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104