banner6

Büyük ihmalkarlık bir cana mal oldu!

banner37

Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde bulunan bir reklam panosu üzerinde projektör montesi yaparken 11 bin voltluk elektrik akımına kapılan 28 yaşındaki Meles Haileu, yaşamını yitirdi. KIB-TEK, 2018 yılında ilgili tüm birimlere gönderdiği yazıyla reklam panolarının elektrik hatlarının altından kaldırılması gerektiğini bildirdi ancak bu ikazı hiçbir kurum ciddiye almadı

Büyük ihmalkarlık bir cana mal oldu!
banner151

REKLAM PANOSUNUN ÜZERİNDEN 11 bin VOLT ELEKTRİK GEÇİYOR… Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde bir reklam panosu üzerinde çalıştığı sırada, pano üzerinden geçen 11 bin voltluk elektrik akımına kapılan 28 yaşındaki Meles Haileu, hayatını kaybetti. Meles’in acı ölümü ülkede hem büyük üzüntü yarattı; hem de reklam panoları ile elektrik hatlarının yakınlığının yarattığı tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. KIB-TEK, bu konuda 2018 yılında Lefkoşa Kaymakamlığı’na, Çalışma Dairesi Müdürlüğü’ne, Karayolları Dairesi Müdürlüğü’ne ve Polis Genel Müdürlüğü’ne uyarı yazısı gönderdi ancak dikkate alınmadı ve bir canın hayatına mal oldu.

“ELEKTRİK HATLARININ 10 AYAK SAĞINA VE SOLUNA HİÇBİR ŞEY YAPILAMAZ”… KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, 2018 yılında, reklam panolarının kaldırılması için yazı göndermelerine rağmen panoların halen aynı yerde durduğunu belirtti. Elektrik hatlarının 10 ayak sağı ve soluna hiçbir türlü inşaat yapılamayacağını, ancak birilerinin buna izin verdiğini kaydeden Erdoğan, “Daha önce yazdığımız yazıyı, bir kez daha göndereceğiz, panoların kaldırılmasını talep edeceğiz” dedi.

Ceren ÖZBİL


Lefkoşa-Girne anayolu üzerinde bulunan bir reklam panosu üzerinde projektör montesi yaparken 11 bin voltluk elektrik akımına kapılan 28 yaşındaki Meles Haileu, yaşamını yitirdi.


İş kazasında ağır yaralanan ve hastaneye kaldırılan Haileu, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.


Haileu’nun ölümü ülkede büyük üzüntüye neden oldu.


11 bin voltluk elektrik akımının olduğu hatların yakınında reklam tabelasının olması ise, bu durumun ne kadar doğru olduğunu sorgulattı.


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, kurumun, elektrik hatlarının yakınında bulunan reklam panolarının can ve mal güvenliğini tehdit ettiğini içeren uyarı yazısının 2018 yılında Lefkoşa Kaymakamlığı’na, Çalışma Dairesi Müdürlüğü’ne, Karayolları Dairesi Müdürlüğü’ne ve Polis Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini ancak hiçbir düzeltmeye gidilmediğini söyledi.


Elektrik hatlarının 10 ayak sağı ve soluna hiçbir türlü inşaat yapılamayacağını, ancak birilerinin buna izin verdiğini kaydeden Erdoğan, “Daha önce yazdığımız yazıyı bir kez daha göndereceğiz, panoların kaldırılmasını talep edeceğiz” dedi.


Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu da, reklam panolarının elektrik hatlarının altında ya da yakınında olmasının son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

Erdoğan: KIB-TEK’in izni olmadan yapılan bir işlem


KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, reklam panolarının elektrik hatlarının yakınında olmaması gerektiğini vurguladı. 


Erdoğan, 2018 yılında söz konusu bölgedeki reklam panolarının kaldırılması için Karayolları Dairesi ve belediyeye yazı yazdıklarını, ancak panoların halen aynı yerde durduğunu belirtti.


Elektrik hatlarının 10 ayak sağı ve soluna hiçbir türlü inşaat yapılamayacağını kaydeden Erdoğan, “Reklam panolarının yerleştirilmesine kim izin veriyor bilmiyorum ama birileri oraya inşaat yapılmasına onay vermiş” dedi.


Gürcan, KIB-TEK’in izni olmadan yapılan bir işlemle karşı karşıya olduklarını belirterek, emniyet için bu panoların oradan kaldırılması gerektiğini ifade etti.


Bugün daha önce yazdıkları yazıyı ilgili bakanlıklara bir kez daha göndereceklerinin altını çizen Erdoğan, “Elektrik hatlarının altına tabela konulmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını talep edeceğiz” dedi.

Cellatoğlu: Reklam panolarının elektrik hatlarına çok yakın olması doğru değil


Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, reklam panolarının elektrik hatlarına çok yakın olmasının ve hemen altından geçmesinin de doğru olmadığını belirtti.


Dünkü iş kazasında olduğu gibi reklam panosunun bakımı için ya da panoyu değişmek için oraya çıkan birinin hatlara temas edebileceğinden söz eden Cellatoğlu, “Elektrik tellerimiz dokunmaya açıktır ve üzerinde herhangi bir kaplama yoktur. Dokunulduğunda, ya da iletken bir cisimle çarpıldığı zaman, o zaman çok tehlikeli olur. Ayrıca hat kopması durumunda eğer o tel, panonun üzerine çarparsa da tehlike yaratır” şeklinde konuştu.


Cellatoğlu, çok büyük ihtimalle elektrik hatlarının altına konulan bu panoların herhangi bir izin alınmadan yerleştirildiğini söyledi ve “eğer bir izinlendirme süreci olsaydı ona göre bir düzenleme olurdu” dedi.


Eğer bunlar alçak gerilim hattı değil de orta gerilim hattıysa, reklam panolarının en az 3 metre uzakta olması gerektiğini belirten Cellatoğlu, şöyle konuştu:


“Bu KIB-TEK’in kuralıdır. Orta gerilim hattının altında reklam panosu ya da başka bir şey geçirilemez. Bu durum kurallarda vardır. Alçak gerilim hattı, ev ve iş yerlerine kullandığımız hatlardır. Orada 11 bin ya da 22 bin volt gerilim var. Alçak gerilimde de 415 volttur. Kurallar açıktır. Mevcut bir hat varsa, eğer bu alçak gerilim de olsa, orta gerilim de olsa, onun altına bina yapamazsınız. Üzerine çıkıldığı zaman zaten tehlike yaratan bir şeydir. Fark etmeden temas edilebilir, dokunulabilir, bu da tehlike yaratır”.


Ali Murat Cellatoğlu, belediyelerin yeni yıl nedeniyle yollarda aydınlatma direklerinin üzerine ışık koyması konusuna da değindi ve şunları kaydetti:


“Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü metal direkler de iletken bir malzemedir. Bazı yerlerde bunlar yetkisiz kişiler tarafından yapılıyor. Direğin üzerinden elektrik alınıp, oradan elektrik veriliyor. Orada oluşabilecek herhangi bir kaçak, ciddi bir tehlike yaratabilir. Metal olduğu için dokunmaya da açıktır. Ayrıca çok fazla sayıda lamba konuyor ve bu da riski artırıyor”.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110