Büyük korku, panik ve tahribat

banner37

Arapköy-Çatalköy yakınlarında çıkan yangın sonucu Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda peşpeşe meydana gelen patlamalar sonucunda 12 kişi yaralandı, Acapulco Hotel ve civardaki evler ile dükkanlar zarar gördü

banner87
Büyük korku, panik ve tahribat
banner90
banner99

OTELİN, DÜKKANLARIN, EVLERİN CAMLARI KIRILDI… Çatalköy yakınlarında dün sabah çıkan yangında, alevlerin Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki mühimmatlara ilerlemesi herkesi korku ve paniğe sürükleyen büyük patlamalara neden oldu. Tahribat gücü yüksek mühimmatların patlaması sonucu Acapulco Hotel’in bir kısmı ve civardaki dükkanların, evlerin camları kırıldı, eşyalar talan oldu, şarapnel parçaları arabalara isabet etti, evlerin bahçelerine ve otel odalarına düştü. Arapköy’ü de etkileyen patlama nedeniyle, köy öğleden sonraya kadar boşaltıldı.

TURİSTLERDEN YARALANANLAR VAR… Patlama nedeniyle, bölge halkı ve turist olan 12 kişi yaralandı, 9 kişi ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. İki yabancı uyruklu yaralıdan birinin ayak burkulması, diğerinin de kol ve ayakta kesikler dolayısıyla tedavi gördüğü belirtildi. Olayda can kaybı olmadı. Patlama bölgesinde 79 asker olduğu kaydedildi. Mühimmatların patlamasından 200 dönümlük alan etkilendi.

“ÇEVREDE MÜHİMMAT OLABİLİR, UZAK DURUN”… Polis, Girne’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki patlamada çevreye yayılmış mühimmat olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşlara, “Bölgelerden uzak durun mühimmat gibi cisimlerle karşılaşırsanız temas etmeyin, yetkililere haber verin” çağrısında bulundu. Ankara’dan bir ekibin olayla ilgili araştırma yapmak üzere adaya geldi, ayrıca Kriz Masası oluşturuldu.

Doğan SAMER

Arapköy-Çatalköy yakınlarda dün sabah çıkan ve henüz nedeni tespit edilemeyen yangın sonucunda, bölgede bulunan Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki mühimmatlar peş peşe patladı.

Tahribat gücü çok yüksek olan mühimmatların patlaması sonucu Acapulco Hotel, bölgedeki evler ve dükkanlar, çok büyük zarar gördü. Şarapnel parçaları otelin odalarına kadar girdi, Arapköy’deki birçok evin bahçesine de düştü. Arapköy’de evler boşaltıldı, akşam saatlerinde halk evlerine geri döndü.

Turistler ve bölge halkı, patlama sesleriyle çok büyük korku ve panik yaşadı.

Patlama nedeniyle, bölge halkı ve turist olan 12 kişi yaralandı, 9 kişi ayakta tedavi edilerek taburcu edildi. Sadece iki yabancı uyruklu yaralıdan birinin ayak burkulması, diğerinin de kol ve ayakta kesikler dolayısıyla tedavi gördüğü belirtildi. Olayda can kaybı olmaması herkese rahat nefes aldırdı.

Patlama bölgesinde 79 asker olduğu ve güvenle tahliye edildikleri bildirildi.

Mühimmatların patlamasından 200 dönümlük bir alan etkilendi.

Ankara’dan bir ekibin olayla ilgili araştırma yapmak üzere adaya geldiği, ayrıca Kriz Masası oluşturulduğu açıklandı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) da olay bölgesinin çevre emniyetinin tam olarak sağlandığını, tüm tedbirlerin alındığını, patlamanın nedenini belirlemek üzere çalışma başlatıldığını kaydetti.
   Dışişleri Bakanlığı da Kıbrıs’ta 16 farklı ülkenin temsilciliğiyle temasa geçerek, buradaki vatandaşlarıyla ilgili bilgi verdi.

Karadan ve denizden tedbir alındı

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın açıklaması şöyle:
   “Girne’de bulunan Mühimmat Bölük Komutanlığı’na ait bir mühimmat deposunda henüz tespit edilemeyen bir nedenle dün saat 01.30 sularında patlama meydana gelmiştir.
   Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı yetkilileri tarafından, polis, itfaiye ve Sivil Savunma ekipleri ile karadan, sahil güvenlik botları ile denizden saat 02.00’den itibaren bölgede gerekli tedbirleri alınmıştır. Patlama sonrası çıkan yangın kontrol altına alınmış, saat 05.00’ten itibaren patlamalar durmuştur. Olay bölgesinin çevre emniyeti tam olarak sağlanmıştır.
   Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı olayla ilgili gerekli tüm tedbirler alınmış ve oluşturulan inceleme heyeti ile patlamanın nedenini belirlemek üzere derhal çalışmalara başlanmıştır.”
 

Girne-Değirmenlik ile Girne-Esentepe

anayolu uzun süre trafiğe kapatıldı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, yangın ve patlamaların hemen ardından bölgeye gitti ve incelemelerde bulundu. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ve çok sayıda yetkilinin da incelemelerde bulunduğu bölgede geniş güvenlik tedbiri alındı.
   Güvenlik açısından Girne-Değirmenlik anayolu ile Acapulco kavşağından itibaren Girne-Esentepe anayolu saatlerce trafik akışına kapatıldı.
 

Otel müşterileri sahilde sabahladı

Çatalköy’de askeri bölgede meydana gelen yangın ve yangına bağlı olarak cephanelikteki patlamalar, dün sabah saatlerine kadar devam etti.

Saat 01.30 sıralarında başlayan yangın ve patlamalar birçok faklı noktada sürdüğünden müdahale çok zor oldu.

Patlamanın meydana geldiği askeri bölgenin yakınlarındaki Acapulco Otel’de patlamalardan dolayı büyük hasar oluştu. Otel müşterileri, olaydan etkilenmeyecek şekilde otelin güvenli bölümlerine transfer edildi. Otel personelinin bilinçli hareket etmesi, sağlıklı ve sorunsuz tahliye süreci yaşanmasını sağladı.

Otel müşterileri, tüm geceyi sahilde şezlongların üzerinde yatarak geçirdi. Müşteriler, sabah saatlerinde otelden valizleriyle çıkış yaptı.

Otelin önünde Rum plakalı otobüslerin beklediği görüldü.

Şarapnel parçaları her yerde


   Günün ağarmaya başlamasıyla patlamanın sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Cephanelikteki patlamalardan dolayı çevreye birçok şarapnel parçası yayıldı. Bölgedeki binaların camları patlamanın etkisiyle kırıldı.
   Polis, Girne’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’ndaki patlamada çevreye yayılmış mühimmat olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşlara, “Bölgelerden uzak durun mühimmat gibi cisimlerle karşılaşırsanız temas etmeyin, yetkililere haber verin” çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108