Büyük öfke

kapısına dayanan üreticiler, polis barikatını aşıp içeri girdi. Yüksek tansiyonlu eylemde, polis ve üretici karşı karşıya Hayvan üreticileri, zamlara tepki göstermek için Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı. Tarım Bakanlığı’nın geldi. Uzlaşı konusunda hükümet ve üreticiler masaya oturdu ancak olumlu sonuç çıkmadı

Büyük öfke
  • 06 Eylül 2018, Perşembe 9:23

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, hükümetin tarım ve hayvancılık politikasına ayrıca zamlara tepki göstermek için Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı. Hamitköy ve Gönyeli çemberlerinde toplanan üreticiler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde buluştu.

Yüksek tansiyonlu eylemde, üreticiler traktör ve eşekle bakanlığa girmek istedi. O sırada polis ile üreticiler arasında arbede çıktı, bir polis yaralandı. Polis barikatını aşarak Tarım Bakanlığı’nın cam kapısını kırıp içeriye giren üreticiler, burada da çevik kuvvetin müdahalesiyle karşılaştı. Bakanlık içerisinde de kısa süreli olaylar yaşandı, BRTK muhabiri fenalık geçirdi.

Üreticiler, “Biz tükendik, artık üretim yapamıyoruz gelin bu hayvanları teslim alın” diyerek yetkililere seslendi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bakanlık önünde yaptığı konuşmada, bir şey istemeye değil Kıbrıs Türkü’nün sesi olmaya geldiklerini söyledi.
Meclis’e, hükümete ve herkese çağrı yapan Naimoğulları, “Bizim derdimiz gelecektir… Ne işimiz var bu sıcağın içinde?” ifadelerini kullandı. Hükümeti zamdan başka bir şey yapmamakla eleştiren Naimoğulları, “Bu saatten sonra her şey bitmiştir. Defteri yırttık. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi. Naimoğluları, üreticinin zamlar karşısında üretemez hale geldiğini belirterek, “zamlar karşısında, ürettikçe batıyoruz” dedi.

Arpaya yüzde 140’lara varan zammın kabul edilemeyeceğini ifade eden Naimoğluları, arpa zammının geri alınmasını istedi.
Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin eylemcilere zamların nedenlerini açıklamaya çalışması da öfkeyi, bastırmadı. Şahali, ülkedeki gerçeklerin ortada olduğunu söyleyerek, “Hiçbirinizin kazancının dolar üzerinden olmadığını biliyorum ama maliyetleriniz dolar üzerinden. İstifamla doların düşeceğinden emin olsam dün istifa etmiştim” diyerek yanıt verdi.

Eylem sırasında, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Tarım Bakanlığı’na gitti.  Hükümet ve hayvan üreticilerinden oluşan bir komite kuruldu, sorunlar ve talepler konuşuldu. Görüşmede olumlu sonuç çıkmayınca, üreticiler süresiz eylem başlattı. Bazı üreticiler, Tarım Bakanlığı önünde sabahladı.

Uzlaşı çıkmayan görüşme

sonrası bakanlara tepki

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği eyleme devam etme kararı aldı. Hükümet ile yapılan görüşmeden sonuç alınamadı.

Maliye Bakanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’nın, arpa fiyatının 1.10 TL olmasını öneren Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği’ne sunduğu paket öneri kabul görmedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünde eylem devam ederken, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, sonuçsuz kalan görüşme sonrasında eylemcilerin tepkileriyle bakanlıktan ayrıldı. Eylemciler iş araçlarıyla bölgedeki yolu kapadı. Polis güvenlik önlemleri aldı.

Hükümetin önerileri

Yaklaşık 3 saatlik görüşmenin ardından, Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetin önerilerini eyleme katılan üyeleri ile paylaştı, üyelerden olumsuz tepki gelince eyleme devam edileceği açıklandı.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, TAK’a yaptığı açıklamada, birlik yetkililerine, (1.8 TL olan) arpa fiyatının Eylül’de 1.5 TL, her ay 10 kuruş artışla Ocak 2018’de arpanın gerçek fiyatından satılması;

Küçükbaş hayvan başı 60 kg, Kasım, Aralık ve Ocak için 30’ar kg arpa desteği, ek olarak arpa alımı için faiz destekli kredi, geçmiş 15 günlük süt bedellerinin yeni tarife üzerinden ödenmesi, yem fiyatlarının denetlenmesi önerilerinde bulunduklarını belirtti.

Naimoğulları: Rakamlar hayvancıyı tatmin etmez

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ise, arpa fiyatlarıyla ilgili olarak hayvancının arpa fiyatlardaki artıştan dolayı 10 milyon TL zarara uğradığını, kendilerinin arpa fiyatının 80 Kuruş’tan 1.10 TL’ye çekilmesini, 3-4 ay sonra tekrardan değerlendirilmesini önerdiğini söyledi.

Yem fiyatlarının denetlenip aşağıya çekilmesi önerisini gerçekçi bulmadıklarını kaydeden Naimoğulları, yem konusunda yaklaşımlarının, bir kilo sütle bir buçuk kilo yem alınabilmesi olduğunu, şu anda bir kilo sütle bir kilo yem alınamayacağını ifade etti.

Naimoğulları, “Ortaya konan rakam gerçekçi rakam değil, bu rakamlar hayvancıyı tatmin etmez” dedi.

Yem ve arpa fiyatlarına yapılan artışın bedelinin ağır olacağı, çünkü hayvancının hayvanını satışa çıkarmasıyla hayvan fiyatlarının dibe vurmasına neden olacağı ve büyük kayıplar yaşanacağı uyarısında da bulunduğunu kaydeden Naimoğulları, “Bu kayıp ne 10, ne 20 milyondur. Bu büyük bir kayıp olacaktır” dedi.

Naimoğulları, faiz destekli kredi önerisinin pek önemi olmadığını, çünkü hayvancının halihazırda borçlu olduğu için yeni borç alacak durumda olmadığını da belirtti.

Polis ile üretici arasında arbede çıktı

Üreticiler, Hamitköy ve Gönyeli çemberlerinde toplanarak KIBRIS Gazetesi önünden Lefkoşa’ya girdi.
Çoğu traktörlerle bazıları da arabalarıyla eyleme katılan hayvan üreticileri, bayraklar ve pankartlar da taşıdı.

Ülkenin farklı bölgelerinden üreticiler yaklaşık 500 iş aracıyla eyleme katıldı. Bazı üreticiler beraberlerinde eşeklerini de getirdi.

Bazı üreticiler traktörlerle Tarım Bakanlığı’nın önüne çıktı; içeriye girmek istedi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği yönetimi, zaman zaman öfkeli üreticileri yatıştırmak için araya girdi.

Bakanlığın giriş kapısında duran polisler, içeriye girilmesine izin vermeyince polis ile üretici arasında arbede yaşandı. Eylemdeki tansiyon polisin üreticiyle konuşmasıyla düşürüldü.

Sık sık “Şahali istifa” sloganları atan üreticiler adına açıklamayı Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları yaptı. Naimoğulları, “Bize özveri gösterin diyorlar. Özveri göstere göstere yok olduk” dedi.

Arpadaki, yemdeki, elektrik ve mazottaki zamlara işaret ederek hükümete, “Bu şartlarda üretim yapamıyoruz” diyerek seslenen Naimoğulları, “Anavatana, yavru vatana da, yavru vatanın Meclisine de çağrıda bulunuyoruz: Üretimden vazgeçtik. Gelin bu hayvanları teslim alın, bizi bu dertten kurtarın” şeklinde konuştu.

Şahali ve hükümet yetkilileriyle geçmiş günlerde yaptıkları görüşmelere değinen Naimoğulları, “Bu saatten sonra görüşsek ne görüşmesek ne. Buraya sesimizi duyurmaya, Kıbrıs Türkünün sesi olmaya geldik” dedi.

Naimoğulları’nın konuşması zaman zaman öfkeli üreticiler tarafından kesildi.

Üreticiler kapıyı kırarak bakanlığa girdi

Naimoğulları’nın konuşmasından sonra yükselen tansiyonla üreticiler bakanlığın kapısını zorladı.

Bir üretici üzerine “Hamma Hummacılar X 6 Sürer Biz Eşek” pankartı ve valiz astığı eşeğiyle bakanlığa girmek istedi, polis engel olunca gerginlik tırmandı. Zaman zaman bakanlığa taş da atıldı.

Çevik Birlik Amiri üreticilerle diyalog kurdu

Bakanlığın cam kapısını kırarak içeriye giren üreticilere çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Kırılan cam, bir polisin el bileğini kesti.

Basın mensupları da itiş kakıştan nasibini aldı. Çevik birlikten bir amirin diyalog yolunu seçmesi, üreticilerin de “bizim polisle bir sorunumuz yok” demesiyle tansiyon düştü. Üreticiler, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali’nin kendilerine bir açıklama yapması şartıyla bakanlık binasından çıktı.

Bazı üreticiler eylemde fenalaştı, bazıları da öfke nedeniyle gözyaşlarını tutamadı.

Şahali, üreticiye seslendi

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bakanlığın önüne çıkarak üreticiye açıklama yaptı.

Şahali, görevi devraldığı Şubat ayında 3.58 olan doların öncek igün itibarıyla da 6,5’e yükseldiğini kaydetti.

Arpanın fiyatının da dolar üzerinden belirlendiğine işaret eden Şahali, göreve geldiğinde arpanın tonunun 192 dolar, öncek igün itibarıyla da 270 dolar olduğunu belirtti.

Şahali, zamma rağmen arpanın cuma güne kadar üreticiye 77 kuruştan satıldığını da ifade ederek şunu ekledi:

“Dayanılabildiği kadar dayanıldı, arpanın fiyatı değiştirilmedi. Aradaki fark bütçede öngörülmediği halde devlet tarafından karşılandı. Bu sübvansiyonun bedeli 40 milyon TL oldu. Toprak Ürünleri Kurumu’nda 40 milyon açık oluştu. 1 ay sonra stoklar bittiğinde; bu borç da orda durduğunda TÜK üretici için arpa getiremeyecek…”

Bir üreticinin “Türkiye’de arpanın fiyatı 90 kuruş” demesiyle Şahali şunları söyledi:

“Türkiye’de arpa 90 kuruşken, burada 77 kuruştu. Çünkü Türkiye’nin gücü var bu farkı kapatıyor. Biz de gücümüz yettiğince bunu yaptık… 8 ay dayandık. Dayanamadığımız nokta geldiğinde iki karar aldık: ineğin ve küçükbaş sütünün fiyatını artırdık. Küçükbaş hayvanlarının sütünün kalmadığını bildiğimiz halde dengeyi korumak için onun da fiyatını artırdık.

‘Küçükbaşta hayvan başına 60 kilo hibe desteği’ dedik. ‘İki ay süre’ dedik... Önümüzü görelim… Süt paraları 7 aydır aksamadan ödeniyor. Yapabileceklerimiz ve zorlandıklarımız var. Zorlandıklarımızı hep birlikte yapacağız, dayanağız. Başka türlüsü yok.”

Üreticilerin hiçbirinin kazancının Dolar üzerinden olmadığını farkında olduğunu da kaydeden Şahali, “Üreticilerin masrafları Dolar üzerinden. İstifamla Doların düşeceğinden emin olsam dün istifa etmiştim, hükümet, istifasıyla Doların düşeceğinden emin olsa dün istifa etmişti. Gerçekleri anlamamız lazım” dedi.

Üreticiler, sık sık Bakanın sözünü “Açız; evimize ekmek götüremiyoruz; hayvanlarımızı yediremiyoruz” diyerek kesti.

CAS çalışanları da bakanlıktaydı

Bazı CAS çalışanları da Tarım Bakanlığına gelip sorunlarına çözüm istedi, hükümet aleyhine slogan attı.

Bir CAS çalışanı Tarım Bakanı Şahali’nin yanına giderek sıkıntısını anlattı. Şahali, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın sorunu çözmek için çalıştığını söyledi.

Şahali’nin konuşmasını tamamlaması ve içeriye girmesinden sonra yine bakanlığın önünden “hükümet istifa, Şahali istifa” sesleri yükseldi.

Yeniden söz alan ve üreticilere seslenen Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları hükümeti istifaya çağırdı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 27 21 4 2 53 67
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 27 21 3 3 50 65
3 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 27 16 4 7 17 52
4 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 27 17 1 9 16 52
5 ÇETİNKAYA TSK 27 14 6 7 13 48
6 TÜRK OCAĞI LİMASOL 27 12 5 10 9 41
7 LEFKE TSK 27 12 4 11 6 40
8 GÖNYELİ SK 27 12 3 12 4 39
9 CİHANGİR GSK 27 11 6 10 -3 39
10 GENÇLİK GÜCÜ TSK 27 9 5 13 -10 32
11 BAF ÜLKÜ YURDU 27 8 6 13 -8 30
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 27 6 9 12 -25 27
13 BİNATLI YSK 27 7 4 16 -27 25
14 ESENTEPE KKSK 27 7 2 18 -28 23
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 27 3 9 15 -35 18
16 GİRNE HALK EVİ 27 3 3 21 -32 12
yukarı çık