Büyük utanç

banner37

Yıllardır ihmal edilen, bakımı ve geliştirilmesi hep ertelenen Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün yangın felaketi yaşandı. Zamanında alınmayan tedbirler, eksiklikler ve aksaklıklar 2 insanın canına mal oldu, yüzlerce insanı da mağdur etti

banner87
Büyük utanç
banner90
banner99

BAZI HASTALAR, PENCERELERDEN İNDİRİLDİ… Gelmiş, geçmiş tüm hükümetlerin ikinci plana attığı, ülkemizin en büyük hastanesi konumundaki Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde zamanında alınmayan tedbirler, insanlarımıza dehşet verici bir gün yaşattı. Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo bölümünde başlayan yangın, hastaneyi dumana boğdu. Hastaları kurtarmak için herkes seferber oldu ancak yetersizlikler ve engeller, işleri zorlaştırdı. Yangın nedeniyle elektrik kesintisi olan hastanede asansörler çalışmadı, yeterli acil çıkış noktası olmaması nedeniyle, hastalar iplerle aşağıya sarkıtılarak, dışarıdan duvarlara merdiven dayayıp pencereden çıkarılarak, plastik sandalyelerle tahliye edildi.

2 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ…  Hastanede yatılı tedavi gören 291 hastanın 103’ü farklı hastanelere sevk edildi. Sevk edilen hastaların 24’ünün yoğun bakımda, 11’inin yeni doğan bebek olduğu, 74 yaşındaki Asım Uyguroğlu ile 62 yaşındaki Erdoğan Kalaycılar’ın ise hayatını kaybettiği belirtildi. Hastane personeli, itfaiye ekipleri, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, polis ile asker canlarını hiçe sayarak, hastaları sağ salim tahliye edebilmek için canla başla çalıştı. Müdahale sırasında dumandan zehirlenen, yaralanan birçok kişi oldu. Mahşer yeri olan hastane önünde, siren sesleri hiç susmadı.

Lefkoşa’da dün büyük bir felaket yaşadı.

Ülkenin en büyük devlet hastanesi sıfatını taşıyan, başkent Lefkoşa’da 1978’den beri hizmet veren Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün sabah saat 06.45’te Kalp Damar Cerrahisi Anjiyo bölümünde bir kablonun ısınması sonucu yangın çıktı ve tüm hastane kara dumana boğuldu.

Yıllardır bakımı ve geliştirilmesi ihmal edilen devlet hastanesinde dün yaşananlar herkesi utandırdı.

Yatılı hastaları kurtarmak için görevli herkes seferber oldu ancak hastanedeki yetersizlikler herkesin işini zorlaştırdı. Yangın nedeniyle elektrik kesintisi olan hastanede asansörler çalışmadı, hastalar iplerle sarkıtılarak, dışarıdan duvarlara merdiven dayayıp pencereden çıkarılarak tahliye edildi.

Hastanede acil çıkış noktalarının yetersizliği bu acı olayla yüzümüze vurdu. Acil Servis yanındaki yangın merdiveninin darlığı nedeniyle de ekipler, hastaları sedyelerle oradan çıkarmakta zorluk yaşadı.

Acil Servis’in yine yanında alt kısımda bulunan kapıya araçların yaklaşmasını engelleyen bir ağaç ise kesilmek zorunda kalındı.

Öte yandan yangını söndürmek için müdahale etmeye çalışan ekipler de, binanın çevresindeki engeller nedeniyle hortumları uzatmakta zorlandı. Soruna çare üretip anında alevlere müdahale eden birçok kişi, içerideki duman yoğunluğundan dolayı zor anlar yaşadı.

Olay sonrası kriz masası kuruldu, hastanede Poliklinik, Onkoloji Merkezi, Diyaliz Bölümü, Psikiyatri Bölümü, Diş Bölümü, Göğüs Hastalıkları Servisi, Enfeksiyon Bölümü ve Laboratuar hizmet vermeye devam ediyor.

2 kişi yaşamını yitirdi

Yangın nedeniyle tahliye edilen hastalardan 74 yaşındaki Asım Uyguroğlu ile 62 yaşındaki Erdoğan Kalaycılar hayatını kaybetti.
   Sağlık Bakanı Ali Pilli, 291 hastanın 103'ünün farklı hastanelere sevk edildiğini söyledi.

Pilli, kamu ve özel hastanelere sevk edilen 103 hastanın durumunun iyi olduğunu söyledi, “Herhangi bir acil durum yok” dedi.
   Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yangının da çıktığı ana binada şu an hasta olmadığını belirten Pilli, temizlik çalışmalarının hafta sonu da devam edeceğini kaydetti.
   Pilli, “Hastanemiz çok kısa bir sürede hizmete girecek. Belli bölümler haricinde hastane belki önümüzdeki hafta açılabilecek. Çalışmalar sürüyor” dedi.
   Pilli, Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla Sağlık Bakanlığı’nda dün akşam saatlerinde bir basın toplantısı düzenledi.
   KKTC’nin büyük bir felaket yaşadığını dile getiren Başbakan ve Sağlık Bakanı, yangında müdahale eden sağlık personeline, askere, polise, itfaiye, sivil savunma ekiplerine teşekkür etti, “Çok yoğun şekilde çalışıldı. Hastalar kısa sürede tahliye edildi” açıklamasında bulundu.
   Tatar da Pilli de bu olaydan sonra birçok kurum ve kuruluşlardan destek talepleri aldıklarını belirtti, 1 milyon TL ve 5 ambulans bağışında bulunan Vakıflar İdaresi’ne teşekkür etti.

İlk sözü Bakan Pilli aldı son bilgileri şöyle paylaştı:
   “Yangın çıktığında yatan hasta sayımız 291’di. Bu hastaların 103’ünü çeşitli hastanelere sevk ettik. Kolan Hastanesi’nde 22, Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde 15 hasta var. Yakın Doğu Hastanesi’ne 52, Girne Akçiçek Hastanesi’ne 14 hasta sevk ettik. Bu hastaların 24’ü yoğun bakım hastasıydı. Yoğun bakım hastalarının 2 tanesini maalesef kaybettik. Taburcu edilen hastalarımız da oldu.”
   Şu anda acil hastalara Kolan Hastanesi ile Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde hizmet verildiğini belirten Pilli, “Diğer tüm devlet hastanelerimiz takviye edilmiştir ve gerekli hizmetler verilmektedir” dedi.
   Ali Pilli, Kolan Hastanesi’ne 20 yatak takviyesi ile birlikte doktor ve hemşire takviyesi yapıldığını da söyledi.
   Sağlık Bakanı, yangının da çıktığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi ana binasında şu anda hasta olmadığını kaydetti.
   Pilli, “Hastanemiz çok kısa bir sürede hizmete girecek. Belli bölümler haricide hastane belki önümüzdeki hafta açılabilecek” dedi.
   Ali Pilli, hastanede her yerin yanmadığını ama dumanın hastanenin her yerinde etkili olduğunu kaydederek, temizlik çalışmalarının hafta sonu da süreceğini, servislerin boyanacağını söyledi.
   Bakan Pilli, sigortanın dumandan etkilenen servislerin tamir edeceğini beyan ettiğini, dumandan etkilenmeyen bölümlerin de Maliyenin ve belediyelerin katkısıyla yenileneceğini söyledi.

Acil servis ile ilgili bir soru üzerine Sağlık Bakanı, “Muhtemelen önümüzdeki hafta acil servisi açacağız” dedi.
   Bakan Pilli, sağlık hizmetinin aksamadığı servisleri de “göğüs hastalıkları, enfeksiyon, onkoloji, diyaliz, psikiyatri ve diş” olarak aktardı, “Buradaki hastalarımız takip ediliyor” şeklinde konuştu.
   Sevk edilen hastaların sağlık durumunun sorulması üzerine Pilli, “Hastanelerle iletişime geçtik, herhangi bir acil durum yok” dedi.
   Hayatını kaybeden hastaların yakınları ile iletişime geçilip geçilmediğinin sorulması üzerine Pilli, “Bir aile ile iletişime geçtik, diğer aileye telefonları sürekli kapalı olduğu için ulaşamadık” dedi.
   Hayatını kaybeden hastaların yoğun bakım hastası olduğunu belirten Pilli, 74 yaşındaki Asım Uyguroğlu’nun bugün Pınarlı’da defnedileceğini söyledi.
   Pilli, Güzelyurtlu olan 62 yaşındaki Erdoğan Kalaycılar’ın ailesi ile bizzat görüşeceğini belirtti.
   Güney Kıbrıs yönetiminden gelen yardım taleplerinin hatırlatılması üzerine Pilli, “Özel ve kamu hastanelerimizle bu sorunun üstünden gelebildik, süreci çok iyi yönettik diye düşünüyorum. Teşekkürlerimizi ilettik” dedi.

“Türkiye’den teknik heyet gelecek”


   Hasar tespit çalışmaları ile ilgili soru üzerine Bakan Pilli, “Bugün Türkiye’den teknik heyet gelip incelemeleri yapacak. Bu çalışmalardan sonra gerekli bilgiyi vereceğiz” şeklinde konuştu.
   Öte yandan Pilli, yeni hastane yapımı konusunda da açıklamada bulundu.
   Girne Amerikan Üniversitesi’nden devralınan yarım kalan hastane projesi ile ilgili mali kaynağın hazır olduğunu belirten Pilli, bu konuda en kısa sürede ihaleye çıkılacağını açıkladı.
   Bir soru üzerine Sağlık Bakanı Pilli, yangının hastanede kimyasal bir etki yaratmadığını vurguladı, “Kimyasal bir salınım olmadı. Ekibimle birlikte tüm servisleri tek tek dolaştık. Böyle bir durum yok” dedi.
   Pilli, koronavirüs hakkında da açıklama yaptı, geçtiğimiz gün bu şüpheyle karantinaya alınan hastanın testinin negatif olduğunu açıkladı.
   Pilli, “Tetkikler artık burada yapılacak. Karantina merkezimizde de bir sıkıntı, hasar yok. Olası durumda müdahaleye hazırız” şeklinde konuştu.
 

Tatar: Nalbantoğlu’nun çağdaş hale getirilmesi bir ihtiyaç
 

Başbakan Ersin Tatar, yangından sonra oluşturulan kriz masasının çalışmaları başarıyla yürüttüğünü kaydederek, “Kriz iyi bir şekilde yönetildi” dedi.
   Hasarın özellikle hastanenin ikinci katında olduğunu söyleyen Tatar, “Hasar tespit çalışmaları sürüyor. Maliye Bakanı’na gerekli talimatı verdim. Belki başka kalemleri iptal edip hastaneye aktarabiliriz” dedi.
   Tatar, bugün yine hastaneyi ziyaret edeceğini söyledi.
   Tüm hastaların tahliye edildiğini, bunun hastanenin tadilatı için bir fırsat olarak değerlendirilebileceğini kaydeden Tatar, “Maliye Bakanı’na gerekli kaynağı bulalım, burayı pırıl pırıl halkımıza layık bir noktaya getirilelim’ dedim” şeklinde konuştu.


   Tatar, “Bu hastane hepimizindir, Kıbrıs Türk halkına büyük hizmetler vermiştir. Vermeye de devam ediyor. Burada bir an önce çağdaş bir ortam yaratmak hepimizin görevi” dedi.
   Tatar, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ve TC Sağlık Bakanı’nın KKTC’ye gelerek 500 yataklı donanımlı bir hastanenin yapılacağını müjdelediğini belirtti.
   Başbakan Tatar, “Bu proje başladı. Türkiye katkıyı vereceğini açıkladı ama bu zaman alacak. Yeni hastanenin ne zaman biteceği net değil. Nalbantoğlu’nun çağdaş hale getirilmesi bir ihtiyaç” şeklinde konuştu.
   Tatar, Girne Amerikan Üniversitesi’nin Karaoğlanoğlu’ndaki yarım kalan hastane projesini devletin imzalanan protokolle devraldığını anımsatarak, burasının 120 yataklı, 20 yoğun bakımlı donamlı bir hastane olacağını söyledi.
   Sağlık Bakanı ve ekibinin bu proje üzerinde uzun çalışmaları olduğunu kaydeden Tatar, “Bu projenin 3-4 ay içinde bitirilebileceği konuşulmaktır, donanımlı bir hastanenin Girne’ye kazandırılması büyük bir hizmet olacak” dedi.
 

Acil vakalara Kolan Hastanesi ve YDÜ Hastanesi’nde bakılacak


   Bu arada Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde çıkan yangından dolayı, acil vakalara Lefkoşa bölgesinde Gönyeli’deki Kolan Hastanesi ile Yakın Doğu Hastanesi acil servislerinde bakıldı.
   Sağlık Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Devlet Hastanesi'ndeki acil servis yangından dolayı hizmet veremediğinden, acil vakalara Gönyeli'deki Kolan Hastanesi ile Yakın Doğu Hastanesi'nde bakılacağı kaydedildi.
 

Ekipler can kurtarmak için canlarını hiçe saydı

Bir anda alevlere teslim olan ve kara dumana boğulan hastanede resmen can pazarı yaşandı.

Hastane personeli, itfaiye ekipleri, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, polis ile asker canlarını hiçe sayarak, hastaları sağ salim tahliye edebilmek için canla başla çalıştı.

Müdahale sırasında dumandan zehirlenen, yaralanan birçok çalışan oldu.

İkinci kattaki Kalp Damar Cerrahisi Bölümü yangından dolayı büyük hasara uğradı.

Mahşer yeri olan hastane önünde, siren sesleri hiç susmadı. Ardı ardına gelen ambulanslar, hastaları başka hastanelere taşıdı.

Olayı duyan devlet ve hükümet erkanı hastaneye gitti ve bilgi aldı.

Hastalar, pencerelerden indirildi

Bir anda alevlere ve dumana boğulan hastanede resmen can pazarı yaşandı.

Hastaları tahliye edebilmek için herkes seferber oldu.

Acil Servisin yanındaki yangın merdiveni ile pencerelerden ayrıca hastane ana girişinden hastalar tek tek dışarıya çıkarıldı.

Kimi hasta sedyelerle, kimisi yatağıyla, kimisi de yürüyerek hastaneden tahliye edildi.

Çok sayıda insan yangın nedeniyle hastaneye akın ederken, bazı odalardaki camların kırılarak hastaların çıkarıldığı gözlemlendi.

Yangının çıkış noktası olan ikinci katta bulunan hastaların birçoğu gerekli güvenlik önlemleri alınarak iplerle ve merdiven yardımıyla aşağıya indirildi.

Büyük korku ve paniğin yaşandığı hastanede, hasta yakınları yangını duyar duymaz olay yerine koştu.

Herkes yakınının durumunu ve nereye sevk edildiğini öğrenmeye çalıştı, çaresizlik içinde bekledi.

Kollarında serumla dışarıda beklediler

Hastaneden tahliye edilen hastaların birçoğu, ambulans gelene kadar dışarıda bekledi. Kimisi çimlerin üstüne açılan battaniyelere, kimisi sedyelere yatırıldı, kimisi de plastik sandalyelerde oturarak ambulansın gelmesini ya da daha güvenli bir yere götürülmeyi bekledi.

Kollarında serumlarla battaniyelere sarılı dışarıda bekleyen birçok hasta, yaşananları anlamaya çalıştı.

Hemşireler ve doktorlar, dışarıda olan hastaların durumlarıyla yakından ilgilendi.

Devlet ve hükümet erkanı oradaydı

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Sağlık Bakanı Ali Pilli, birçok bakan, milletvekili, siyasi parti başkanları, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı hastaneye giderek bilgi aldı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki yangın nedeniyle kurulan kriz masası, Başbakan Ersin Tatar’ın da katılımıyla toplandı.
   Onkoloji Hastanesi’ndeki toplantı odasında yer alan toplantıya Başbakan Tatar yanında, Sağlık Bakanı Ali Pilli, bazı bakanlar, polis, Sivil Savunma ve itfaiye yetkilileri yer aldı.
 

Güney Kıbrıs’tan yardım teklifi geldi

Rum Lider Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı telefonla arayarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün sabah meydana gelen yangınla ilgili geçmiş olsun dileklerini iletti.

Rum Lider, ihtiyaç olması durumunda hastaların güneydeki hastanelere nakli konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, geçmiş olsun dilekleri için teşekkür ettiği Rum Lidere, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin bu konuyla ilgili yangının başlamasının ardından diyalog içinde olduğunu belirterek, ihtiyaç olması durumunda gerekli irtibatın kurulacağını belirtti.

Emiroğlu: Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi büyük hasar gördü

Kalp Damar Cerrahi Bölümü'nün Klinik Şefi Uzman Dr. Ozan Emiroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada anjiyo odasından başlayıp yayılan yangınla ilgili bilgi verdi.

Emiroğlu’nun paylaşımı şöyle:

“Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde anjiyo odasından başlayıp yayılan yangında Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi büyük hasar gördü. Sevindirici olan hiçbir hastamızın zarar görmeden nöbetçiler tarafından güvenli olarak nakledilmesi. Hastaların zarar görmemesi için aşırı sıcak ve dumandan etkilenmelerine rağmen canlarını tehlikeye atarak fedakarca müdahale eden servis personelimize ve itfaiye çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır.”

Akıncı: Bütün bu acılar bizler için birer ders niteliğinde
 

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hastanedeki yangınla ilgili, böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için çok daha tedbirli, ihtiyatlı olunması gerektiğine işaret ederek, “bütün bu acılar bizler için birer ders niteliğindedir” dedi.
   Akıncı, yangın çıkan Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulundu.
   Sağlık Bakanı Ali Pilli ve hastane yetkililerinden bilgi alan Cumhurbaşkanı Akıncı, daha sonra basına açıklamalarda bulundu.
   Cumhurbaşkanı Akıncı, dün güne acı haberle başlandığını söyleyerek, önceki gün gece yarısına doğru İdlib’ten gelen acı haberle sarsıldıklarını, şehit sayısının yükseldiğini öğrenmekten derin bir acı duyduklarını söyledi.
   Bu vesile ile gencecik Türk askerlerine Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Akıncı, “hem şahsım, hem Kıbrıs Türk halkı olarak bu acıların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” dedi.
   Bu acı haberin ardından güne uyandıklarında, bir de hastanedeki yangın olayını öğrendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, gerek doktorlardan, gerek Sağlık Bakanı Pilli’den durum ile ilgili ayrıntılı rapor aldığını, yangının çıkış yerinin bilindiğini belirtti.

Askerin, doktorların, sivil savunmanın, itfaiyenin, tüm çalışanların el birliği ve gayreti ile bu yangının söndürüldüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, herkese ve bütün hastalara geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
   Böylesi felaketlerin bir daha yaşanmaması için çok daha tedbirli, ihtiyatlı olunması gerektiğini söyleyen Akıncı, “bütün bu acılar bizler için birer ders niteliğindedir” dedi.
   Bütün bunlara ek dünyayı saran koronavirüsü tehlikesi ile de karşı karşıya olunduğunu da vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, gerek KKTC, gerek Güney Kıbrıs’ta şu ana kadar kanıtlanmış koronavirüs vakasının bulunmamasının sevindirici olduğunu söyledi.
   “Dünyayı saran tehlike dolayısıyla, bugünlerde gerek biz, gerek insanlık bir sınavdan geçiyoruz, bütün bu sınavları, gerek kendi içimizde, gerekse uluslararası anlamda dayanışma ve işbirliğinde aşabileceğimize inanıyorum” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, kendi içimizdeki olaylardan derseler çıkarmak, hem de dünyada meydana gelen olaylarda uluslararası çapta dersler çıkararak, daha güzel bir gelecek kurulması temennisinde bulundu.
 

Uluçay: Yüreğimizi yaktı
 

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın ve sonrasındaki yaşanan can kayıpları ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklama yaptı.
   Uluçay açıklamasında şunları kaydetti:
   “Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde meydana gelen yangın ve sonrasında yaşadığımız can kayıpları yüreğimizi yakmıştır. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve ailelerine sabır dilerim. Hastalarımızın en kısa sürede şifa bulmalarını temenni ederim.
   Tüm halkımızın başı sağ olsun. Yaralarımızı en kısa sürede sarmak, bu ve benzeri olayların yaşanmaması için gereken tedbirleri almak en büyük ödevimiz olacaktır.”
 

Özyiğit: Yaşananlar nedeniyle derin bir üzüntü içindeyiz
 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde meydana gelen yangın nedeniyle yaşanan sevk sırasında iki kişinin yaşamını yitirmesi, birçok hastanın yaşadığı mağduriyet ve hastanede oluşan zararlar nedeniyle derin bir üzüntü içinde olduklarını ifade etti.
   TDP Başkanı Özyiğit, Lefkoşa İlçe Başkanı Doğa Yalçın ile birlikte yangının yaşandığı Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ne giderek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı. 
   TDP’den yapılan açıklamaya göre Özyiğit, çıkış nedeni henüz netlik kazanmayan yangın nedeniyle yapılan sevk sırasında 2 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, çok sayıda hastanın ise mağduriyet yaşadığını belirtti. Özyiğit, yaşamını yitiren kişilere Allah’tan rahmet, yararlılara acil şifalar diledi.
   Yaşanan olayla birlikte hastanenin tamamen boşaltıldığını belirten Özyiğit, yangının çıkmasıyla birlikte yangının söndürülmesi ve hastaların kurtarılması için çok yoğun bir uğraş veren başta doktor, hemşire ve hastane çalışanları olmak üzere itfaiye, belediye, sivil savunma, polis ve askeri personele teşekkür etti. Özyiğit, bu uğraşlar olmasaydı felaketin boyutunun çok daha büyük olabileceğine dikkat çekti.
   “Diğer yandan yangınla birlikte bu tür olaylara karşı hazırlıksız ve kriz yönetmekte başarısız olunduğunun açık ve net olarak ortaya çıktığını” kaydeden Özyiğit, bu acı olaydan ders çıkararak gerekli adımların ivedi olarak atılmasının önemine vurgu yaptı.
   Oluşturulan kriz masasının önceliğinin sağlık sisteminin en az hasarla yoluna nasıl devam edeceğinin planlanması yönünde olması gerektiğini belirten Özyiğit, “Hasarların bir an önce giderilerek ülkenin en büyük sağlık kurumu olan Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin yeniden şifa dağıtır duruma gelmesi en büyük temennimizdir” dedi.
 

Denktaş: Olay, hazırlıksız olduğumuzu hatırlattı

DP milletvekili Serdar Denktaş, hastanedeki yangınla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Dr. Burhan Nalbantoğlu hastanesinde yaşanan üzücü olay bize beklenmedik olaylar karşısında ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir kez daha hatırlattı.

İki kişinin olay sonrasında hayatını kaybetmiş olması nedeniyle, yangın ile direkt bağlantısı olmasa bile, yaslı ailelerin acısını yüreğimizde hissetmekteyiz.

Şimdi tribün selamı maksatlı "kriz masası" oluşturma gibi sadece günü geçiştirecek yaklaşımlarla değil, gelecekte benzeri olayların yaşanmasını engelleyici veya yaşanması halinde çok daha organize ve hızlı hareket etmemizi sağlayacak önlemler üzerine hükümetimiz kafa yormalı.

Medya /Sosyal medya kalemşörleri ise devleti yerme ve/veya özel hastaneleri övme çabasına girmeden, Devlet ve özel hastanelerin sadece özel durumlar sonrasında değil her zaman ve koşulda birlikte hareket etmeleri halinde vatandaşımıza çok daha kaliteli bir sağlık hizmeti verilebileceğini anlayarak fikirlerini bu doğrultuda yansıtmalarının çok daha faydalı olacağına inanıyorum.

Bu vesileyle olay esnasında canını dişine takarak hastalarımızı tahliye etmeyi başaran sağlık görevlilerimize teşekkür ediyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Tanrıdan Rahmet,yaslı ailelerine başsağlığı diliyorum...

Hepimize geçmiş olsun”.

Arıklı: Bu tür acıların tekrarlanmamasını temenni ediyoruz
 

Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunarak, “Yaraların en erken zamanda sarılmasını, bu tür acıların tekrarlanmamasını temenni ediyoruz” dedi.
   Partiden verilen bilgiye göre, yetkililerden bilgi alan Arıklı, bu olaydan çıkarılması gereken birçok ders olduğunu söyledi. Arıklı, tedbirli ve ihtiyatlı olunması gerektiğini vurguladı.
 

İzcan: Temennimiz daha çok kaybın yaşanmamasıdır

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Başkanı İzzet İzcan, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangının, tüm toplumda endişe ve üzüntüye neden olduğunu vurguladı.
   İzcan yayımladığı mesajda, “Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangın nedeni ile başka hastanelere tahliye edilen iki hastanın hayatını kaybetmesi hepimizi derinden üzmüştür. Hayatını kaybeden hastaların aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz” dedi.
   Yangın sebebi ile tahliye edilen hastalara acil şifalar dileyen İzcan, “Hepimize büyük geçmiş olsun. Çok büyük bir panik ve üzüntü yaşandı. Temennimiz daha çok kaybın yaşanmamasıdır” dedi.
 

Mesajlar

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) Genel Başkanı Kubilay Özkıraç, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde dün çıkan yangının kendilerini derinden yaraladığını belirtti.
   Özkıraç, yaptığı açıklamada, “Özellikle sevk sırasında bir insanımızın hayatını kaybetmesi yüreğimizi acıtmıştır. Bu konuda sendika olarak maddi ve manevi üzerimize düşen her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu belirtiriz. Umarız bu yangın olayı yüzünden başka bir acı haber almayız. Hepimize geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.
   Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğu Devlet Hastanesi’nde yaşanan yangın olayından dolayı üzgün olduklarını kaydederek, halka geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
   Bıçaklı yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:
   “Bu olaydan dolayı hayatını kaybedenlere tanrıdan rahmet ailelerine sabırlar dileriz. Bütün hastalarımıza acil şifalar dileriz.
   Türk-Sen olarak her konuda olduğu gibi bu konuda da halkımızın yanında olacağımızı belirtir, bütün topluma geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.”
    Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Birliği, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin olması ve yoğun dumandan etkilenen birçok hastanın çeşitli özel hastanelere sevk edilmesinden dolayı büyük üzüntü duyduğunu kaydetti.
   Birlik başkanı Ali Bolat yaptığı açıklamada, hastaların tahliyesi esnasında yardım eden hemşire, doktor ve tüm hastane personeline teşekkür ederek “Dumandan etkilenen ve tedavi altına alınan meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileriz. Bir daha böyle elim olayın yaşanmamasını temenni eder, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet tüm hastalarımıza da acil şifalar dileriz” ifadelerini kullandı.
   Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde bu sabah çıkan yangından dolayı Kıbrıs Türk halkına geçmiş olsun dileklerini iletti, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Atalay, yayımladığı mesajda, ülkede böyle bir olayın yaşanmasından derin üzüntü duyduğunu da belirtti.

Fizyoterapistler Birliği: Elimizden gelen tüm yardımı yapmaya hazırız
 

Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği, dün sabah Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde yaşanan yangınla ilgili mesaj yayımlayarak, ellerinden gelen yardımı yapmaya hazır olduklarını açıkladı.
   Konuyla ilgili birlikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
   “Ülkemizin en donanımlı kamusal sağlık birimi olan Dr. Burhan Nalbantoğlu Lefkoşa Devlet Hastanesi'nde sabahın erken saatlerinde çıkan yangın ve ardından gelen kaybedilen canlar olduğu haberleri ile ilgili çok üzgünüz.
   Tüm ada halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletirken kaybedilen vatandaşlarımız için baş sağlığı dileriz.
   Böyle bir felaketin bir kez daha yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması gerekliliği elzemken, bizler Kıbrıs Türk Fizyoterapistler Birliği olarak zor zamanlar yaşadığımız bugünlerde elimizden gelen tüm yardımı yapmaya hazır olduğumuzu da bildiririz.”


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75