“Büyükbaş hayvancılık bitti küçükbaş sayısını artırın”

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, Tarım Bakanlığı’nın “damızlık” projesine, “lafta kalmayacaksa” destek verdiklerini söyledi

banner87
“Büyükbaş hayvancılık bitti  küçükbaş sayısını artırın”
banner90
banner99

“ÖNCE KENDİ ÖDEVLERİNİZİ YAPIN”… “Damızlık üretimi” projesinden önce hayvan üreticilerinin sorunlarının giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Naimoğulları, damızlık dişi kuzu ve özellikle keçi konusunda üreticilerin desteklenmesini, mevcut hayvan hastalıklarının giderilmesini, üretici için destek planlarının oluşturulması gereğini vurguladı

“DIŞARDAN HAYVAN GETİRMEK MALİYETLİ”… Mustafa Naimoğulları, projeye göre dışarıdan hayvan getirmenin pahalı olduğunu ancak verimli ırkların getirilmesine karşı olmadıklarına dikkat çekerek,  bunun için de çalışma yapılmasını istedi

Serap ŞAHİN

Tarım Bakanlığı’nın “damızlık üretimi” projesi, hayvan üreticilerini heyecanlandırdı ancak üreticiler, temkini de elden bırakmıyor.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, ülkede koyun sayısının son yıllarda düşüşte ve damızlık hayvan sayısının da 230 bin civarında olduğunu belirterek, verimli ırkların kullanılarak süt veriminin arttırılacağını söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın, Doğuş Uran (MARGO) Çiftliği’nde, 150 dönümlük bir alanda bu yönde projelendirilme yapıldığını ve damızlık üretimine başlanılacağı yönündeki açıklaması, hayvan üreticilerini heyecanlandırdı.

Bu yönde temkini de elden bırakmayan üreticiler, damızlık projesinin lafta kalmamasını istiyor.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, eğer “lafta kalmayacaksa” bu projeye destek verdiklerini ifade ederek, ilk etapta sorunların giderilmesinin önemli olduğunu belirtti.

“Proje yıllardır söylemde”

Damızlık koyunların üretimi ile ilgili projenin yıllardır söylemde kalan bir konu olduğuna işaret eden Naimoğulları,  “Her yıl küçükbaş hayvanlarda ve hayvan üreticilerinde azalma olduğu için hükümetin aklına geliyor. Başa gelen bütün hükümetler küçükbaş hayvan sayısını arttıracağız, devlet üretme çiftliğini geliştireceğiz diyorlar. Ancak sadece söylemde kalıyor” dedi.

Damızlık kuzu bırakmanın bile hayvan üreticileri açısından sıkıntılı bir durum olduğuna dikkat çeken Naimoğulları, her yıl küçükbaş hayvancılıkta maliyetten dolayı damızlık dişi kuzu bırakılamadığını söyledi.

Naimoğulları, ülkedeki küçükbaş hayvan sayısının artması gerektiğine dikkat çekerek, dişi kuzulara destek verilip, hayvan başı olarak üreticilerin yönlendirilmesinin doğru olacağını belirtti.

“Hayvan hastalıkları ile ilgili mücadele devam ediyor”

Yıllardır hayvan hastalıkları ile ilgili mücadelenin devam ettiğine de işaret eden Naimoğulları,  “Küçükbaşın en büyük sıkıntısı hayvan hastalıklarıdır. Çevre şartlarından dolayı tedirginiz. Bunun da sonlandırılması lazım” şeklinde konuştu.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, çiftlikte hasta hayvan varsa herhangi bir hayvan almanın yasak olduğunu da anımsatarak, dönem dönem süt fiyatının yüksek olduğu gerekçesiyle sütün satılamadığından yakındı.

banner134
Bu konuda ciddi bir yatırım olmasına rağmen sütün satılamadığını ifade eden Naimoğulları, “Süt nasıl değerlendirilecek? Bunun için ciddi pazarlar gerekir” dedi.

“Önce kendi ev ödevlerini yapmak zorundasınız”

Hellimin kalitesi yönünden yüzde 20 küçükbaş hayvan sütü olmasında hem fikir olunduğunu belirten Naimoğulları “Bunun için önce kendi ev ödevlerini yapmak zorundasınız. Bu da devlet üretme çiftliğinde yapılabilir” ifadesini kullandı.

Mevcut hayvancının bu konuda nasıl açılım yapacağını soran Naimoğulları,  gelecek olan hayvanlar için üreticilere belli bir miktar kredi imkânı sağlanması gerektiğini kaydetti.

Ülkedeki üreticiler için maliyetin düşürülmesi gereğinin altını çizen Naimoğulları, damızlık kuzu bırakılması için üreticinin desteklenmesini, sağılan sütün ve üretilen kuzunun da satılmasının sağlanmasının önemli olduğuna işaret etti.

Naimoğulları, bu olanakların sağlanması durumunda, bu işi gerçekten yapan üreticilerin de vazgeçmeyerek işine devam edeceğini kaydetti.

“Özellikle keçi desteklenmeli”

Naimoğulları, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un 5 aydır görevde olduğuna işaret ederek, bu süre zarfında sonuçlandırılmış hiçbir projesinin olmadığını vurguladı ve şöyle devam etti:

“Sektörle ilgili ilgisiz herkesle görüşüyor ve projelerini söylemde bırakıyor. Projelerin sonuçlanmadığı sürece anlamı yok. 2019 bütçesinde damızlık üretimi ile ilgili bir durum söz konusu değil. Kaynak bulursa hareketlilik oluşturmalı. Devlet üretme çiftliği şu anda bitmiş durumda ve büyükbaştan vazgeçildi. Küçükbaş ise bin tane var. Devlet havaalanı, devlet üretim çiftliğine kadar uzandığı için çömlekçi çiftliği kapanacak”.

Üreticilerin damızlık koyun ve özellikle de keçi türünde desteklenmesi gerektiğine dikkat çeken Naimoğulları, “Diğer keçilerde sütün yağ oranı düşük. Bizim ülkemize uyum sağlayan keçi Şam keçisidir” ifadesini kullandı.

“Dışarıdan hayvan getirmek pahalı”

Mustafa Naimoğlulları, olumsuzlukları ortadan kaldırarak, doğru planlanma yapılmasının önemini vurgulayarak, damızlığa ayrılan kuzulara mutlak suretle destek verilmesi gerektiğini yineledi.

Projeye göre dışarıdan hayvan getirmenin pahalı olduğunu ancak verimli ırkların getirilmesine de karşı olmadığına dikkat çeken Naimoğulları, “Bunun için de çalışma gerekli. Yalnız dışarıdan getirmekle bu iş olmaz. Maliyeti daha yüksek olacak. Üreticiler bunu faizsiz destek veya kredi imkânı ile alabilirler. Onu da çok fazla kişi alamaz. Üretici için destek planlarının ortaya konulması gerekir” şeklinde konuştu.

Naimoğulları, dışarıdan hayvan getirme konusunu Bakan Dursun Oğuz’la daha önce görüştüğünü ve üreticinin bunu karşılayamayacağını aktardığını söyledi. Naimoğulları, şunları kaydetti:

“Hayvanların devlet üretme çiftliğine getirilmesi konusunda açıklama yapıldı. Hayvancılara destek vereceğiz denilmedi. Yapmamız gereken çok açılım var. Damızlık dişi kuzulara da destekleme yapılmalı. Hayvan sayısını artırmak için ülkedeki dişi kuzlara da destek vereceğiz denilmedi. Öncelikle sıkıntıları çözmesi gerekir ki başarılı olabilsin”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75