banner6

Büyükkonuklu gençler mağdur edildi

banner37

İçişleri Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde Büyükkonuk’ta dağıttığı kırsal kesim arsaları, huzursuzluğa neden oldu. Bir grup genç, kendi haklarının çiğnenerek, köyde ikamet etmeyen kişilere arsa verildiğini savunarak, bunun iptalini istedi.

Büyükkonuklu gençler mağdur edildi
banner99

Ayşe BULUT

Büyükkonuk’ta geçmiş günlerde dağıtılan kırsal kesim arsaları, köyde huzursuzluğa neden oldu.

Büyükkonuk’ta ikamet etmeyen kişilere arsa verildiğini iddia eden bir grup genç, bu arsaların siyasi rant elde etmek için dağıtıldığını öne sürerek, bunun iptal edilmesini istedi. Gençler, dağıtılan kırsal kesim arsalarıyla ilgili kararın iptal edilmemesi halinde yargıya başvuracaklarını söyledi.

Köy gençliğine arsa verilmemesinin büyük tepkiye ve huzursuzluğa neden olduğunu ifade eden gençlerin iddiasına göre, Büyükkonuk’ta ikamet etmeyen kişilere arsa verilmesini, köy muhtarı ve UBP örgüt başkanı sağladı. Muhtarın, köydeki gençlerin evleri ve arsaları olduğunu öne sürerek, kendilerine kırsal kesim arsası verilmesini engelledi. Oysa köydeki gençlerin ne evleri, ne de arsaları var.

Gençler, Büyükkonuk’ta dağıtılan kırsal kesim arsalarının İngiltere’de yaşayanlara dahi verildiğini ancak kendilerinin bundan mahrum bırakıldığından yakındı.

Gazetemize şikayette bulunan gençler, belediye başkanının arsalarla ilgili işlemleri durdurduğunu, ancak kendilerinin, dağıtılan arsaların iptalini istediklerini ve arsa dağıtımının yeniden yapılmasını talep etti.

Gençler ne dedi?

Osman Doğan:

“Doğma, büyüme Büyükkonukluyum. Beni eleyip arsa vermediler. Bu köyde ikamet etmeyen şahıslara arsa verildi. Siyasi olarak bu durum da biz köylüleri birbirine düşürdü.  Bu nedenden olayı bizler, bu arsaların iptal edilmesini istiyoruz. İptal kararı alınmazsa yargıya başvuracağız”.
 

Erkan Onbaşılar :
“Tanımadığımız birçok kişiye bu köyde arsa verildi. Bu köyün gençliği biziz, ancak bize arsa verilmedi.  Bizim belediye başkanından şikayetimiz yoktur. Bu köyü yöneten üç beş kişidir. Bunlardan biri UBP’nin örgüt başkanıdır, bir diğeri de muhtardır. Bizim arsa almamızı engelleyenler bunlardır. Siyasi olarak bizim arsa almamızı engellediler. Bu şahıslar, istedikleri şahıslara, köyde kalmayan şahıslara, İngiltere’de olan kişilere dahi arsa aldırdılar. Ancak bize yok. 45 senedir köyde kalıyorum, hiçbir şeyim yok, ne bir tarlam, ne bir arsam var. Bir ev var, o da benim değil, babam 4 kardeşe verdi. Arsa başvurusunda bulundum. 2 evim, 2 arsam var dediler ve bana arsa vermediler.

Müracaat ettim. Bakanlıktan bir bayan aradı, eksik evrak var dedi. Bakanlığa gittim. Hangi köylüsün dediler, Büyükkonuk dedim. Muhtar geldi ve listede değişiklik yaptı dediler. Listeye baktılar, ismin yok dediler.  Köy gençliğine dağıtılacak arsalar, köyde oturmayan şahıslara verildi.

Köy muhtarı, siyasi olarak bizlere arsa verilmemesi için, bizlerin arsası ve evlerimizin olduğunu İçişleri Bakanlığı’na bildirerek, bizlerin arsa almamızı engelledi.

Köyümüzde 97 arsa verildi. 15 arsa daha verilemez miydi? Bizler, yabancılara ve köyde oturmayan kişilere verilen arsaların iptalini istiyoruz. Eğer parsel numaraları dağıtılırsa biz artık hak sahibi olamayacağız. Belediye başkanımız işlemleri durdurdu ama biz iptalini istiyoruz”.
 

İlknur Milli:
“Babamın evinin yanında arsa var. Müracaat ettim. Yaşım tutmuyor dediler ve babamın evinin yanındaki arsayı başkasına vermeye çalışıyorlar. Hak sahibi olmama rağmen ismimi listeden çıkardılar. O arsayı örgüt başkanı kendilerine almaya çalışıyor. Bir anket yapılsa arsa alanların çoğunu köyde bulamayacaklar”.
 

Yasin Doğan:
 “Arsa için müracaat ettik, arsa günü biz de arsa dağıtımına gittik, bekledik, arsa dağıtımı bitti. Bize arsa verilmedi. İsmimizin olmadığını söylediler. Bunu yapanlar muhtar ve örgüt başkanıdır.  Siyasi olarak bizlere arsa verilmedi. Köylü olmayan insanlara arsa dağıtıldı. Ancak biz doğduk doğalı Büyükkonuk’ta yaşıyoruz, bize arsa verilmedi. Bu nedenle biz bu arsaların iptalini istiyoruz. Ve tekrardan müracaat yapılarak Büyükkonuk’ta yaşayan gençlerin hak sahibi olmasını istiyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2017, 09:26
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104