banner6

Çadırda eğitim 30 Mart’ta bitecek

banner37

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, okulların hepsinin deprem yönetmeliğine uygun olması adına çalıştıklarını belirtti ve eğitimin aksamaması için alternatif yollar geliştirdiklerini vurguladı: Çadırda eğitim 30 Mart’ta bitecek

Çadırda eğitim 30 Mart’ta bitecek
banner90
banner99

ÖZEL HABER - Müslüm BAYUK

PREFABRİK SINIFLAR DA YAPILACAK…

KIBRIS’a konuşan Bakan Nazım Çavuşoğlu, okulun yapısından kaynaklı olarak eğitimlerine çadırda devam eden Namık Kemal Lisesi öğrencilerinin bir kısmının Yonpaş Lisesi’ne aktarılacağını, geriye kalan öğrenciler için de prefabrik sınıfların yapılacağını söyledi, nisan ayı başında düzenin oturmuş olacağını ifade etti.

“ÖNEMLİ OLAN CAN GÜVENLİĞİ”…

Sayısal anlamda ellerinde verilerin bulunmadığını dile getiren Çavuşoğlu, var olan tüm okulların deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için; güçlendirilmesi, tadil edilmesi ve yenilenmesi gereken okulları tespit edip en kısa süre içerisinde yapılması gerekileni yapacaklarını ifade etti. Çavuşoğlu önemli olanın çocukların, öğretmenlerin ve okul içerisinde çalışan görevlilerin can güvenliği olduğunu vurguladı.

   Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, okulların hepsinin ‘deprem yönetmeliğine’ uygun olması adına çalıştıklarını bildirerek eğitimin aksamaması adına alternatif yöntemler geliştirdiklerini, öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmayacağını dile getirdi.

   Çavuşoğlu, okulun yapısından kaynaklı eğitimlerine çadırda devam eden Namık Kemal Lisesi öğrencilerinin, eğitimlerinin aksamaması adına uğraş içerisinde olduklarını söyleyerek 30 Mart tarihine kadar bu sorunun ortadan kalkacağını vurguladı.

   Çavuşoğlu mevcut çadırda bulunan öğrencilerin bir kısmının Yonpaş Lisesi’ne aktarılacağını, geriye kalan öğrencilerin için de eğitiminde aksama olmaması adına prefabrik sınıfların yapılacağını aktararak nisan ayının başına düzenin oturacağını ifade etti.

   ‘Bir okul da sen yap’ kampanyası dahilinde tüm halka çağrıda bulunan Çavuşoğlu, öğrencilerin eğitim hayatının aksamaya girmemesi adına vatandaşları bu kampanyaya yardım etmesinin ne kadar önemli olduğunu aktardı.

   Namık Kemal Lisesi’nin yapılan gözlem tespitlerinden sonra ikinci bir aşama olan ileri tetkiklerin yapılabilmesi için sürece ihtiyaçlarının olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Binaya verilmesi gereken ‘sağlamdır’ raporuna sahip olmadan çocuklarımızı okullara koymayacağız” dedi.

“Nisan ayının başına doğru düzeni oturtacağız”

   Çavuşoğlu, eğitimin kesintiye uğramaması adına çocukların şimdilik çadırlarda eğitim aldığını belirterek, çocukların 30 Mart tarihinden sonra Yonpaş Lisesi’ne aktarılmış olacağını bildirdi.

   Çavuşoğlu, çadırda kalma ihtimali olan çocukların da eğitiminde aksama olmaması adına mevcut öğrenci sayısına göre prefabrik sınıfların yapılacağının altını çizerek nisan ayının başlarında yerleşik düzenin kurulacağını vurguladı.

“Her şey ‘deprem yönetmenliğine’ tabii olacak”

   Çavuşoğlu, olası bir depremden kaynaklı sıkıntı içerisinde olabilecek okulların ‘deprem yönetmeliğine’ uygun hale getirilmesi adına çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini aktardı.

   Sayısal anlamda ellerinde verilerin bulunmadığını dile getiren Çavuşoğlu, var olan tüm okulların deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için; güçlendirilmesi, tadil edilmesi ve yenilenmesi gereken okulları tespit edip en kısa süre içerisinde yapılması gerekileni yapacaklarını ifade etti.

   Çavuşoğlu önemli olanın çocukların, öğretmenlerin ve okul içerisinde çalışan görevlilerin can güvenliği olduğunu vurgulayarak, çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

“Tüm halkımıza buradan çağrımızdır”

   Çavuşoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı:

   “Tüm halkımıza buradan çağrımızdır, 6 Şubat’tan sonra oluşan hassasiyetin farkındayız ama bu hassasiyetin karşılığı olan mali yükümlülüğü devletimiz gerek yaratacağı fonla, gerekse hayırseverleriyle birlikte karşılamaya devam edecektir. O yüzden biz MEB olarak ‘Bir okul da sen yap’ kampanyasıyla okul yapımına her türlü desteğe açığız, tüm halkımızı bu mücadelede yanımızda olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2023, 14:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104