'Çağdışı yasalar' güncelleniyor

banner37

Nüfus Kayıt Dairesi’nin işlemlerine ışık tutan üç yasanın güncelliğini yitirdiğini vurgulayan İçişleri Bakanı Kutlu Evren, ülke insanımızın çağdaş ve arzu edilen hizmet alabilmesi için bu yasaların yeniden hazırlandığını ifade etti.

'Çağdışı yasalar' güncelleniyor
banner90
banner8

İçişleri Bakanı Evren, göreve geldikleri günden itibaren birçok yasanın çağdaş yaşamda hayat bulması için çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmaların meyvelerini kısa bir süre sonra almaya başlayacaklarını ifade etti.

Evren, kısa süre önce tamamlanan yasaların çok yakında meclise sunulacağının müjdesini verdi.

Bakan Evren yürürlüğe girecek yasalarla getirilecek yenilikleri açıkladı;

Kimlik Kartı Yasası

İngiliz Sömürge döneminden (1957) itibaren yürürlükte bulunan ve kimlik kartı işlemlerini düzenleyen Fasıl 85 Sakinlerin Kaydı Yasası’nın kimlik kartı yasası olarak düzenlenmesiyle birlikte yeni doğan çocuklar doğdukları andan itibaren KKTC kimlik kartına sahip olabilecekler.

Ayrıca, E-kimlik başvurusunda kullanılması gereken ancak, yasal eksiklik nedeniyle kullanılması mümkün olmayan Dairedeki mevcut  cihazlar,  “elektronik imza,  avuç  izi ve damar izi cihazları” vatandaşların  kullanıma girecektir.

banner134
Mobil kimlik başvuru cihazlarını devreye koyarak Dairemize gelemeyecek durumda olan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın kimlik kartı başvurularını evden yapabilme olanağı sağlanacaktır.

Yasaların yürürlüğe girmesiyle birlikte birçok yenilik hayat buluyor

En önemli yeniliklerden biri ise 1957 yılından beridir yürürlükte olan Fasıl 85 sakinlerin kaydı yasası çerçevesinde 11 yaşınakadar kimlik alamayan çocukların artık yeni yasa ile doğumundan itibaren KKTC kimlik kartına sahip olabilecekler.

Bu kapsamda olan yaklaşık 40.000 çocuğun kimliklendirilecek.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2016, 15:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75