Çakıcı: Bu asgari ücret dar ve orta gelirlinin çöküşüdür

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bugün Kıbrıs TV’de Ayşe Menekşeli’nin sunduğu” Gündemin İçinden” programına konuk oldu. Çakıcı, Yeni Asgari ücrete yapılan artış, ekonomideki son durum, hükümet politikaları ve birçok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Çakıcı: Bu asgari ücret dar ve orta gelirlinin çöküşüdür

Bugün Asgari Ücrete yapılan 255 liralık artışın çalışanlar ve emekçiler için yeterli olmadığının altını çizen Çakıcı, “Yapılan artış beklentinin çok altındadır. Çünkü son üç ay içerisine baktığımız zaman özellikle dövizdeki artış nedeniyle Türk lirasının değer kaybına uğradı. Elektriğe %50’ya varan ve akaryakıta yapılan zamlar yanında, geçen hafta Tüp gaza 12 lira artış yapıldı. Asgari ücrete yapılan artışı bu koşullarda değerlendirmek lazım. Yapılan 255 liralık artışı ortaya koyduğunuzda bu son dönemdeki elektriğe, benzine, mazotu ve tüp gazdaki artışı dahi karşılamıyor. Yalnızca verilen artış, bir dar gelirlinin evindeki elektrik fiyatına karşılık gelir. Hayat standardımızın giderek düştüğünü çok rahatlıkla görebiliriz. Asgari ücrete yapılan artış tabii ki yetersizdir ve bu aslında emekçinin, çalışanın, dar gelirlinin ve orta gelirlinin çöküşüdür.” İfadesini kullandı.

Hükümetin beceriksizliği ve herhangi bir icraatta bulunamaması nedeniyle Kıbrıs Türk halkının orta gelirlisi, dar ve emekçi kesimlerinin çökmekte olduğuna vurgu yapan Çakıcı, “Gerçekten insanlarımız yaşayamayacak, borçlarının ödeyemeyecek, zamlarla ezilir hale geldiler. İnsanların yaşam kalitelerini düzeltemeyen ve gerilerde bırakan bir asgari ücret değerlendirmesiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu asgari ücretle insanlarımızın yaşaması açıkçası mümkün değildir. Bugün bir ev kiralarına bakın Lefkoşa’da, en düşüğü bin liradan bulacaksınız, 1500-2000 bin liradan aşağıya ödeyebileceğiniz doğru dürüst bir ev yoktur. En az 1000-1500 lira bir ev kirası ödediğinizde, o evin 400-500 lira kadar da bir elektrik harcaması vardır. Bu yapılan zamlar, Büyük şirketleri ya da zenginleri değil daha çok orta direği ezen artışlardır. Bu asgari ücretle çalışanın yaşaması, geçinmesi mümkün değildir.” dedi.

Hükümetin göreve geldiği yedi ay boyunca icraatları ile değil şov ve sansasyonel haberlerle gündeme geldiğini söyleyen Çakıcı, “Ben bugün bu yapıya baktığımda sansasyon var. Medyadaki paylaşımlar çok acı vericidir. Halk olarak istediğimiz bu mudur? Bir milletvekili, bir bakana sen kırıtıyor musun der. Öteki bakan milletvekiline sen askerlik yapıyor musun der. Halk hükümetten icraat bekliyor. Bu hükümetin bu zamlarla ilgili politikası nedir onu bilmek istiyor” açıklamasında bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zeki Çeler’in Güney Kıbrıs’tan uçakla seyahati ile ilgili de açıklamalarda bulunan Çakıcı, “ Bakan çıktı, Larnaka’dan uçuş yaptı. Neden buradan çıkıyorsunuz diye sordular, pahalı dedi. Ucuzlat o zaman. KTHY battı dediler, kurun o zaman. Biz parti manifestomuzda KTHY ve buna benzer hava yolları kurmanın gerekliliğini defalarca anlattık. Şimdi birileri çıkıp havayolumuz olmadığı için pahalıdır uçak diyor. Buradaki İstanbul’a gidilen parayla Güney kısmından Londra’ya gidiliyor. O zaman muhalefet etmek değil, icraat zamanı. Bunu düzeltme zamanı.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2018, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER