Çakıcı: Çalışanlara tepeden bakan bir Dışişleri Bakanı

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı,CyprusAirport Services (CAS) çalışanlarının yaşamış olduğu mağduriyet ve dün Ercan Havalimanında gerçekleştirmiş oldukları eylem ile ilgili açıklama yaptı.

banner87
Çakıcı: Çalışanlara tepeden bakan bir Dışişleri Bakanı
banner90
banner99

CAS’ın geçmiş dönemde ekonomik dar boğazda olan KTHY’ninbütçesinin rahatlatılması devlet korumasında ve geçici bir çözüm olması amacıyla kurulan bir şirket olduğuna dikkat çeken Çakıcı, CAS çalışanlarının da Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın çalışanları olduğunu ve KTHY’nin de bir devlet kurumu olduğunu söyledi. Bir önceki hükümetin Maliye Bakanı Serdar Denktaş’ta bunun bizzat koruyacağını söylediğini belirten Çakıcı, CAS çalışanlarının hayatlarını idame etme konusunda da bizzat Serdar Denktaş’ın kefil olduğuna dikkat çekti.

CAS çalışanlarına bu güvenceyi veren Serdar Denktaş’ın, CTP-HP-DP-TDP koalisyon hükümetinde Maliye Bakanı olarak görev aldığının altını çizen Çakıcı, “Sanki de bu insanlar geçmişte KTHY çalışanı değillermiş gibi ve sanki de bu insanlar devlet korumasında değilmiş gibi davranıldığını, Sayın Özsersay’ın da, “işte biz savcılığa sorduk bu bir özel kurumdur” diyerek bu insanlar kapı önüne koyduğunu belirtti.Bu çalışanların haklarını yok etmektir, ezmektir, gasp etmektir ve bu anlamda da hiç geçmişle ilgili sanki hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi davranıyorlar” ifadesini kullanarak hükümeti eleştirdi.

Ülkede özellikle vergi reformunun yapılmaması ve devlet gelirlerinin daha da artması için gerekli önlemlerin hükümet tarafından bugüne kadar atılmadığını söyleyen Çakıcı, CAS çalışanlarının devlete istihdam edilmesi ile ilgili olarak Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın“Devletin bütçesine ek külfet getirmeyelim” açıklamalarının altında CAS çalışanlarının devlette istihdam edilmeyeceğinin yattığını, bunun da CAS çalışanlarının sokağa atılması anlamına geldiğini söyledi.

Dış İşleri BakanıÖzsersay’ın,CAS çalışanlarının kendi haklarını savunmak için yaptıkları haklı eylemi bile görmezden geldiğini, işçilerinin eylem yapmalarını bir suçmuş gibi göstermeye çalıştığını, çalışanların içinde bulunduğu maddi ve manevi sorunları görmezden geldiğini ve çalışanlara tepeden bakan bir anlayış içerisinde olduğuna vurgu yapan Çakıcı, bunu kabul edilemez olduğunu ve “Elçinin aracına su şişesi attılar” diyerek kendi halkını bile şikâyet eden bir anlayış ile davranmasının bir Dışişleri Bakanına yakışmadığını söyledi.

Tüm bu yaşananlara bakıldığında dörtlü koalisyon hükümetinin bir kez daha ne kadar beceriksiz ve iş yapamaz durumda olduğunu gördüklerinin söyleyen Çakıcı, “ Geçmiş dönemde hem CTP hem TDP bu insanların haklarını savunmak için eylemlerde ve meydanlardaydılar. İşçilerle omuz omuza mücadele ediyor görünüyorlardı. Bugün ise kendilerine sol diyen bu partiler çalışanların haklarının da gasp edilmesine seyirci kalarak sus pus oturmayı tercih ediyorlar. Yazık gerçekten çok yazık. Koltukne kadar da tatlıymış, demek ki bugünkü hükümet İcraat yapmak, çalışanın ve emekçinin hakkını korumak için değil, koltuk için buradaymışlar” dedi.

Geçmiş hükümetlerde görmeye alışık olduğumuz sinde-gülle geçsin anlayışının bugünde devam ettiğine dikkat çeken Çakıcı, “ Çalışanlar türlü türlü bahanelerle ve yasal bir kılıfa uydurularaksokağa ve kapıya atılmışlardır. CTP ve TDP’nin emeğe verdikleri değeri de bir kez daha görmüş olduk.Bu kabul edilemezdir.”dedi

Çalışanların haklarının iadesi ve haklarının korunması ile ilgili hükümeti göreve davet eden Çakıcı, Hükümeti özellikle çalışan ve emekçinin haklarının gasp edilmesi konusundaki kararlarını bir kez daha gözden geçirmeye, çalışan ve emekçinin haklarını savunmakla ilgili yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2018, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108