Çakıcı: Hayvancılarla göstermelik anlaşmalar sizi bir yere götürmez

banner37

Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Tarım Bakanlığı ile hayvancılar Birliği anlaşmayı yetersiz ve sonu çözmekten uzak olduğunu söyledi.Çözümün geçici tedbirlerle çözülemeyeceğini söyleyen Çakıcı, Tarım reformu yapılmadan hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtulamayacağını belirtti.

Çakıcı: Hayvancılarla göstermelik anlaşmalar sizi bir yere götürmez
banner87

Küçük orta işletme düzeyindeki hayvancının zorda olduğunu bildiren Çakıcı, hayvancılık sektöründe birkaç büyük hayvancının korunduğu bir düzenin oluşturulduğunu, geçmişte UBP’li hükümetlerin koruduğu bu yapıyı dörtlü koalisyon hükümetinin de korumaya devam ettiğini söyledi.

Çakıcı “Yapılması gereken AB’de ve Türkiye’de olduğu gibi zenginlik sınırı belirleyerek bu sınırın üzerinde olanlara teşvikleri azaltmak ve ihtiyacı olmayanlara kesmek olmalı ve bu teşvikler küçük-orta işletme konumunda olan hayvancılara verilmelidir. Aksi takdirde binlerce hayvancı hayvanlarını büyük hayvancıya sattığı gibi yine aynı şekilde son kalanlarda birkaç aileye geri kalan hayvanlarını satacaktır.” dedi. “Çiftçiden bir Liraya al markete 10 Liraya sat. Böyle düzen olmaz” açıklamasında bulunan Çakıcı, Çiftçiler için doğrudan mallarını sattıkları kooperatifler kurulmalı, çiftçi korunmalıdır.” dedi.

Kurulan bugüne kadarki yapının birkaç aileyi teşvik üzerine olduğunu ve bunu korumak için bir yapının oluştuğunu belirten Çakıcı, bugün de dörtlü koalisyon hükümetinin bu durumu çözecek bir politikası olmadığını geçici tedbirler ile durumu idare etmeye çalıştığını vurguladı.

07 Ocak 2018 seçim döneminde TKP Yeni Güçler olarak yapılması gerekenleri birçok kez anlattıklarının altını çizen Çakıcı, “maalesef bizim dışımızda Tarım Reformu gerektiğini hiçbir parti söylemedi. Maalesef iktidara Tarım Reformu yapılmasına inanmayan bir hükümet yeniden geldi. Şimdi bu düzenlemeler için cesaret gereklidir. Bu cesaret ve vizyonun dörtlü koalisyon hükümetinde olmadığını görüyoruz. Hayvancılar kendi kaderine terk eden hükümetler zincirinin hayvancıları birkaç ailenin rant sağladığı ve birkaç kişinin de çıkar elde ettiği bir düzenden kurtarılamadığı anlaşılmaktadır.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2018, 14:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER