Çakıcı: Sigorta ihalesi tam bir yalan rüzgarı

banner37

Kıbrıs Sigorta’nın açmış olduğu Reasürans ihalesinde ihale süreci tamamlandıktan sonra ihale ile ilgili tüm bilgiler dışarıya aktarılarak Capital Bank Reasürans şirketine verilmesi ve sonrasında ‘’Yerel Şirket’’ e vereceğiz safsata söylemi TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı tarafından bir skandal olarak değerlendirdi. Çakıcı yaptığı açıklamada bu olayın dörtlü koalisyon ortaklarına bildirilmesine rağmen hiçbir şey yapılmadığı, usulsüzlüklerle mücadele edeceğini söyleyen hükümetin usulsüzlüğün ve yasa dışılığın yaşanmasına göz yumduğunu belirtti.

Çakıcı: Sigorta ihalesi tam bir yalan rüzgarı

Kıbrıs Sigorta’nın açmış olduğu Reasürans ihalesinde ihale süreci tamamlandıktan sonra ihale ile ilgili tüm bilgiler dışarıya aktarılarak Capital Bank Reasürans şirketine verilmesi ve sonrasında ‘’Yerel Şirket’’ e vereceğiz safsata söylemi TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıcı tarafından bir skandal olarak değerlendirdi. Çakıcı yaptığı açıklamada bu olayın dörtlü koalisyon ortaklarına bildirilmesine rağmen hiçbir şey yapılmadığı, usulsüzlüklerle mücadele edeceğini söyleyen hükümetin usulsüzlüğün ve yasa dışılığın yaşanmasına göz yumduğunu belirtti. Çakıcı, bu olayın ne kabul edilebilir, ne de vicdanlara sığdırılabilir bir yönü olmadığını vurguladı.

Çakıcı yaptığı açıklamada, “KKTC’deki usulsüzlüklerin üzerine gidilecek diye iktidara gelenler, usulsüzlüğün ve yasa dışılığın daniskasına göz yumuyorlar. Ancak buna yazıklar olsun denilebilir. Düşünün kamu ve kamuoyuna ait diğer kurumların yönetiminde olan Kıbrıs Sigortası’nın açmış olduğu Reasürans (Yeniden Sigortalama) ihalesi açılıyor. Adil olduğunu düşünerek ve yasalara uyarak katılan şirketler ile ihale süreci tamamlanıyor. İhale yasal süreci tamamlandıktan sonra Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş devreye giriyor. Kıbrıs Sigorta’nın müdürüne ve yöneticilerine talimat vererek ihale süreci tamamlandıktan sonra ihalenin yasal sürecine katılmayan bir şirketi ‘’yerliymiş’’ diye bir ‘’Denktaş Kriteri’’ ile ihalenin Sn. Tekin Arhun’un sahibi olduğu Capital Bank’a verilmesini sağlıyor. Kaldı ki KKTC’de yasal olarak kredi notu yeterli Reasürans şirketi olmaması da başka bir yasa dışılıktır. Üçüncüsü, devletin şirketini keyfi bir şekilde hem şirketin kendisini hem de şirketin müşterilerini riske atmaktan çekinmiyor, Ki bu müşterilerin çoğu da KKTC vatandaşı olduğu bir kamu yönetimindeki şirkete yapılıyor. Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş açıkladığı resmi yazısında ‘’yerliymiş’’ diyerek ve ‘’yerli menşelinin desteklenmesi” gerektiği safsatasının arkasına saklanıyor. Bahanelerini sunduğu açıklamasında açıklamasında ‘’gelmiş geçmiş tüm hükümetlerin denetlenmesi doğrultusunda olduğunu’’ belirten bir sürür duygu sömürüsü safsatasını sıralıyor. Tam bir duygu sömürüsü yaparak bütün memleketin aklıyla dalga geçiyor. Hele yerlilere destekmiş yalanı ve safsatasını haksızlığın, yasa dışılığın, ülke sömürüsünün kılıfı olarak KKTC halkına sunuyor.” Şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Çakıcı sözlerine şu şekilde devam ediyor “Hatırlanacağı üzere Uyuşturucu Tedavi Merkezi kurulması ile ilgili Kalkanlı’da içerisinde başta iki yerli psikiyatri profesörünün de dahil olduğu yerli psikiyatrist ve Psikologlarından oluşan gurubun  “Uyuşturucu Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi” kurma önerisinin 2 yıl maliye ve diğer bakanlıklarda çalışıldıktan sonra Sn. Maliye Bakanı tarafından iptal edildiğini biliyoruz. Sn. Sağlık Bakanı’ da yurtdışından devlete hiç Kıbrıs’ı bilmeyen, Kıbrıs ile ilgili tek bir araştırması olmayan uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili bilgi ve tecrübesi olup olmadığından emin olmadığımız birçok insanı ‘’Yerli Psikiyatrist ve Psikologların’’ yerine hükümet tarafından çağrıldığını ve devlet ödenekleriyle iş yapılmaya çalışıldığını hepimiz bugün de yaşıyoruz. Hükümetin yerli ama muhalif olan vatandaşlarına layık gördüğü budur. Hatta bu yerli psikiyatrist ve psikologlar en son Türkiye’deki 12. Türkiye Uyuşturu Bağımlılığı kongresinde birincilik ödülü de aldığını herhalde duydular. Ama onlar muhalif ve Denktaş veya bu hükümetin kriterine uygun değil. Canını yiyen girişimlerle ülkede Barış Ruh ve Sinir Hastanesinde psikiyatrist eksiği olmasına rağmen boş binaları uyuşturucu tedavi merkezi yapacağım diye ama dostlar alışverişte görsün zihniyetiyle uğraş veriyorlar. Kendi yerli doktorlarını engellemeye çalışan bu Maliye Bakanı da dahil bu hükümet değil mi diye sormak isterim.”.

Çakıcı sigorta ihalesindeki yalan ve safsatalar ile ilgili şu kanıtlar ortaya koyuyor “Sn Denktaş 16 Kasım 2018 KKTC Cumhuriyet Meclisi Bütçe görüşmelerinde Meclis tutanakları sayfa 38’de Rehabilitasyon merkezinde ki Çakıcı ile beraber 2 yıl çalışma yaptığını açıkladığı sözlerinde, geçen hükümet döneminde ve bu hükümet döneminde ihale yasasına rehabilitasyon merkezinin takıldığını ve rehabilitasyon merkezini bu nedenle durdurduğunu söylüyor. Çok ilginçtir Sn Mehmet Çakıcı da sn Tekin Arhun’da yerlidir. Ne hikmetse birinde hatta  ihale yapıldıktan sonra bile iptal ediliyor. Diğerinde ne hikmetse olmayan bir rehabilitasyon merkezi ihaleye takılıyor. Bütçe görüşmelerinde milletvekillerine Çakıcı’nın kendisine ihaleye takılındıysa ihaleye çıkın ve hatta zorluk varsa biz yerli doktorlar olarak kiralama noktasına gelebileceğimizi söylediğimizi söylemeyi unutuyor.  O yüzdendir bu hükümetin safsatasına, yalanına ve kılıfına eminim biz de dahil olmak üzere KKTC halkını inanmayacaktır. İşine geldiğinde yerli, işine gelmediğinde yabancı. Adaletsizlik diz boyu. Ancak şunu belirtmek isterim ki yakında daha çok ihalesiz işlerin yapıldığını göreceğiz. Bu hükümetin İhalesiz yaptığı işlerini yakında daha çok açıklayacağız, belli ki ortaya çıkacak usulsüzlükleri, yasa dışılıkları ve hukuksuzlukları daha çok konuşmaya devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2019, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER